Düz Bir Karın İçin İpuçları

· 24 Ağustos, 2015
Amacımıza ulaşmak için, bol bol sıvı tüketmek, günlük veya en azından haftada üç sefer egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli bir diyet, olmazsa olmazlarımızdır.

Birçok insan, düz bir karına sahip olmanın hayalini kurar. Bu; sadece güzel görünmek için değil, sağlığımız için de oldukça gereklidir. Ancak düz bir karına sahip olmak, birçok insan için ulaşılması zor bir hedeftir çünkü onlar, egzersiz yapmadan, hatta çaba sarfetmeden, sonuçları hemen görebilmek isterler. Ne var ki; emek harcamadan, istediğimiz şeylere sahip olmamız imkansızdır.

Karın kaslarına sahip olmak, birçoğumuzun rüyalarını süsler; ancak bu, çok çaba gerektirir. Sadece yirmi mekik çekerek, karın kaslarına sahip olamayız. Bunun için aerobik gibi, yağların karın bölgesinde toplanmasına engel olabilecek, tüm vücudu çalıştıran egzersizler yapmalıyız.

Karın bölgesi egzersizleri yapmaya başlayacaksanız, tüm hareketleri atlamadan yapıyor olmaya dikkat edin. Sadece belirli hareketler üzerinde yoğunlaşmak bizi amacımıza ulaştırmayacaktır, unutmayın. Tüm hareketleri birkaç kez tekrarlayacak şekilde, yirmi dakikalik bir egzersiz süresi ile başlayın. Egzersiz sürenizi ve çalıştığınız ağırlıkları zaman içinde azar azar arttırın.

Yağlar Niçin Vücudumuzun Belirli Bölgelerinde Toplanırlar?

Fazla yağlı besinler yemeyi tercih ettiğimiz zaman, yağlar genellikle karın çevresinde toplanırlar. Meyve ve sebze yoksunu bir beslenme diyeti de bu durumu arttırıcı etki yapar. Stres, hormonlar ve hareketsiz bir yaşam tarzı da, yağ birikmesini teşvik edici faktörlerdendir.

Sizler için; karın bölgesindeki yağlanmayı azaltacak ve düz bir karına sahip olmanızı sağlayacak birkaç özel ipucumuz var.

Düz Bir Karın İçin İpuçları

karin yaglanmasi

  • Fazla yağlı yiyeceklerin tamamını beslenme diyetinizden çıkarın ve bunlar yerine, meyve ve sebze gibi, daha sağlıklı yiyecekler tüketin.
  • Düzenli egzersiz yapmak, kilo vermenize yardımcı olabilir. Kısa vadede bu olmasa bile, en azından yağ birikmesini en az düzeye indirecektir.
  • Büyük öğünlerden kaçının. Gün boyunca küçük porsiyonlarla daha sık yemek, daha iyi bir tercih olacaktır. Tabi ki bunu yaparken, besleyici ve kalorisi düşük besinleri tercih etmeyi de unutmayın.
  • Günde sekiz-on bardak su tüketin.
  • Soslar, mayonez, çikolata, dondurma gibi yüksek yağ içeren besinlerden kaçının. Bunlar yerine daha fazla kuruyemiş, balık ve zeytinyağı tüketmeyi deneyin.
  • Şekerli gıda ve meşrubat tüketiminizi düşürün.
  • Günün son öğününü mutlaka uyumadan en az iki saat önce yeyin. Ve bu öğünde de, sebze gibi hafif yiyecekleri tercih edin. Bu bağlamda, lezzetli bir salata, harika bir tercih olacaktır.
  • Egzersizlerinizi sabah saatlerinde yapmanız daha iyi olacaktır.

Unutmayın!

egzersiz

Düzenli egzersiz yapmayı ihmal eder ve eski alışkanlıklarınıza geri dönerseniz, kaybettiğiniz yağları farkına bile varamayacak kadar kısa sürede geri kazanırsınız. Bunun için tembelliği bir kenara bırakıp, istikrarlı olarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sürdürmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. Çünkü sonuçlar, biraz fedakarlık yapmış olmanıza fazlasıyla değecektir, unutmayın.