Düz Taban: Özellikleri ve Tedavisi

Eğer ağrı çekiyorsanız endişelenmeyin, düz taban sorunu tedavi edilebilir. Bu sorunu düzeltmenin en yaygın yolu tabanlık kullanmaktır.
Düz Taban: Özellikleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Eğer kişi ayaktayken ayak tabanının tamamı zeminle temas ediyorsa düz taban sorunundan bahsedebiliriz. Bu probleme neden olan şey ayakların kemerli olmasıdır. Aslında bu çok sık görülen bir durumdur. Araştırmalara göre dünya nüfusunun %20’si bu probleme sahip. Hem çocukluk döneminde hem de daha sonradan gelişebilen düz taban problemi genelde ağrıya neden olmaz.

Ancak bu sorun ayakların hizalanmasında problemlere neden olabilir ve hem ayak bileklerinde hem de dizlerde sağlık sorunlarına yol açabilir. Bugünkü yazıda, bu probleme yol açan şeyin ne olduğundan ve bu sorunun nasıl tedavi edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Düz taban: Nedenleri

Ayak kemeri hala tam olarak gelişmediği için çocukluk çağında böyle bir soruna sahip olmak son derece normaldir. Ancak bazı insanların ayak kemeri hiç gelişmeyebilir ve bu durum kötü veya problemli olarak görülmez. Düz taban sorunu yıllar içinde ortaya çıkabilir. Ancak genelde sadece tek bir ayağı etkiler. Aynı zamanda bu sorun yaşlılıkla, hastalıkla ve yaralanmalarla da bağlantılı olarak kendini gösterebilir. Bu bahsettiğimiz faktörler tendonlara zarar verir ve kemeri destekleyen esas doku tendondur.

Bazı belirli faktörler düz taban riskini iyice arttırır. Yaşlanmanın ve incinmelerin yanında obezite, diyabet ve eklem iltihabı da bu soruna neden olabiliyor. Aslında Şili Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre:

Beslenme durumu, çocuklarda görülen düz ayak problemindeki artışlarla doğrudan ilgilidir. Obezite, 6-10 yaş arasındaki çocukların ayaklarının gelişimini etkileyebiliyor.

Bu yüzden hem kendinizin hem de çocuğunuzun beslenme düzenine ve diyetine dikkat etmeniz son derece önemlidir. Çünkü obezite kas ve iskelet sisteminin gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Düz taban: Belirtileri

Düz taban sorunu yaşayan çoğu insan herhangi bir belirti göstermez. Ancak iç bacak bölgelerinde ağrı hissedebilirler. Bu sağlık sorunu ayakların hizalanmasını etkilemeye başladığında bilekler ve dizler ağrımaya başlar. Bu sağlık durumuna genu valgum denir. Düz taban, çıplak gözle bile görebileceğiniz bir iskelet problemidir.

Yorgunluk ve bacak ağırlığı da bu soruna neden olabilir. Düz tabanlı insanlar yürümekte zorluk çekebilir. Hatta bazı vakalarda sırt problemleri de ortaya çıkabilir.

Tedavisi

Eğer ağrı yaşıyorsanız, birçok tedavi yöntemi bu sorunu iyileştirebilir:

  • Esneme egzersizleri: Eğer Aşil tendonu olması gerektiğinden daha kısaysa esnemek ağrıları azaltabilir.
  • Yapısal destekli ayakkabılar: Bu tür ayakkabılar, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve çok az desteği olan veya hiç desteği olmayan ayakkabılardan çok daha rahattır.
  • Ortopedik cihazlar: Bu tür cihazlar ayak kemerini destekler. Piyasada reçetesiz satın alabileceğiniz cihazların yanında kişiye özel tasarlanan modeller de vardır. Özel tabanlıklar ayağınıza uyum sağlar ve bu rahatsızlığın belirtilerini azaltır.
  • Çocuklarda ortaya çıkan düz taban problemini ortadan kaldırmanın en iyi yolu egzersizlerdir. Çocuklar ancak 4 yaşından sonra onlar için özel olarak tasarlanmış tabanlıkları kullanabilirler. Bu şekilde bacakları düzgün bir şekilde hizalanabilir.
  • Cerrahi müdahale genelde son seçenektir. Ancak karmaşık ve zor vakalar için bu yöntem kullanılmaktadır. Genellikle tendon yırtılması veya kopması gibi durumlarda ameliyat gerekebilir.

Tüm bunlara ek olarak, bu rahatsızlığa sahip sporcularda fizyoterapi etkili bir yöntem olabilir. Birçok düz taban vakası, koşarken veya egzersiz sırasında aşırı yorma veya incinme sonucu ortaya çıkar. Fizyoterapistler veya antrenörler, sporcuların egzersiz tekniklerini geliştirmelerine yardımcı olarak bu sorunu önleyebilir.

Sonuç

Düz tabanlı olmak çoğu zaman ağrıya veya daha ciddi sağlık problemlerine neden olmaz. Ancak farklı tedavi seçenekleri ile yaşam kalitenizi iyileştirebilirsiniz. Bu tür bir sorununuz varsa yapabileceğiniz en iyi şey uzman bir doktora danışmaktır.

Eğer fazla kilolarınız varsa, biraz kilo vermeyi denemek sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ağrılarınız için ilaç kullanabilirsiniz. Ancak esneme hareketleri ve diğer fiziksel egzersizler ilaç almaktan daha çok işe yarayabilir. 

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Ayaklar için Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Ayaklar için Her Gün Yapabileceğiniz 8 Şey

Ayaklar vücudunuzun tüm ağırlığını her gün taşımakla görevlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, sağlıklı ayaklarınızın olması çok önemlidir.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.