Cerrahi Müdahale Olmadan Gıdıdan Kurtulun!

Boyun zaman geçtikçe sarktığını fark ettiğimiz bir vücut kısmıdır. Gıdıya sebep olan bir çok neden vardır, ama görünümünü azaltmak için bazı doğal çözümler de vardır.
Cerrahi Müdahale Olmadan Gıdıdan Kurtulun!
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bu makalede bir kaç egzersiz, bir kaç yaşam tarzı değişikliği ve doğal yollarla gıdıdan kurtulmanın yollarını bulacaksınız. Aynı zamanda bu yöntemlerle genel sağlığınızı da geliştirebilirsiniz.

Gıdıdan kurtulmak için doğal çözümler

Aşırı kilolu musunuz?

Genelde gıdı kilo almayla bağlantılı olarak ortaya çıkar, dolayısıyla bundan kaçınmanın ilk yolu kilo almaktan kaçınmak ve biraz kilo vermektir. 

Sarkan bir çene görüntüsünün oluşumunu azaltmak için günün en çok kilo aldıran öğünü olan akşam yemeklerinde dengeli beslenin.

Eğer gıdınızın arkasındaki neden aşırı kilo ise özellikle ağzınızı açtığınız zaman belirginleşecektir.

Şimdi sizlere çok fazla şeyden feda etmeden kilo vermenize yardımcı olacak bir kaç ipucu vereceğiz:

 • Daha çok lif yiyin: meyve, sebze, baklagiller, tam tahıllar, kuru meyve, tohum ve kuruyemiş.
 • Kızartma, şeker, süt ürünleri, işlenmiş veya yağlı etler, ve hamur işlerinden kaçının.
 • Her öğünde salata yiyin.
 • Yemek yemeden önce bir bardak su için.
 • Yemeğinizi iyice ve yavaşça çiğneyin; yemeğinizin tadını çıkarın. Bu size daha fazla tatmin hissi verecektir.
salata

Sarkan deri mi?

Gıdının bir diğer nedeni de yüzde ve boyunda sarkan deridir -yağ değildir. Bu ani kilo kaybı, yaşlanma ve hatta genetik olabilir.

Durum ne olursa olsun dokularınızı güçlendirmek için daha fazla protein alın, özellikle hem hayvansal (et, balık, yumurta, süt ürünleri) yiyecekler, hem de bol sebze (baklagiller, kuru meyveler, mantar, spirulina yosunu) tüketin.

Ayrıca doğal homeopatik takviyeler alarak dokuların sıkılığını yeniden kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sadece boyunda değil, tüm kas sistemi için etkilidir. Buna kalsiyum fluoratum D6 denir.

Günde 3 kere öğünler arasında alın. İçkiden ve mentol, sakız, diş macunu gibi güçlü aromalı ürünlerden kaçının. Her seferde iki ay süre ile alınabilir. Ara verdikten sonra tekrar iki ay alabilirsiniz.

bakliyat

Nemlendirme ve Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma

Her iki durumda da bölgeyi nemli tutmak, ölü hücrelerden arındırmak ve derinlemesine beslemek önemlidir. Cildin ölü deriden arınması ve güçlendirilmesi gerekir.

 • Cildi ölü hücrelerden arındırmak doğal ürünlerle yapılabilir. Haftada bir kere tuz, şeker veya sodyum bikarbonatla yavaşça dairesel biçimde en az bir dakika boyunca cildinizi ovun, kurutun ve ardından nemlendirin.
 • Cilt günde bir iki kere sebze yağlarıyla nemlendirilmelidir: Hindistan cevizi, badem, çuha çiçeği, jojoba yağı gibi. Bunları yavaşça cilde masaj yaparak uygulayın. Baş parmağı ve işaret parmağını kullarak bölgeye aşağı yukarı masaj yaparak cildi hafifçe esnetin.
gıdıdan kurtulmak için maske

Gıdıdan kurtulmak için yüz egzersizleri

Son olarak, sebebi ne olursa olsun gıdıyı azaltmanın en temel yolu egzersizdir. Günde 10 dakika yeterlidir, ama düzenlilik şart.

 • Oturarak veya ayakta durarak çenenizi kaldırıp tavana bakın. Esneyerek gidebildiğiniz kadar gidin, dudaklarınızı kapalı tutun ve pozisyonu bir kaç saniye tutun. Bu bölgenin esnediğini hissedeceksiniz.
 • Başınızı yavaşça sola çevirin, bir kaç saniye tutun ve ardından sağa çevirin.
 • Çeneninizin altına bir tenis topu yerleştirin ve göğsünüze doğru tutun. Topu bastırın. Bir kaç kere tekrarlayın.
 • Sakız çiğnemek çok basit ama gıdıya yardımcı bir egzersizdir. Elbette şekerli sakızlardan uzak durmanız önemli.

Fotoğraflar: diekatrin, carme_r, ve debcil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.