Düzensiz Uyku Kardiyovasküler Sorun Riskini Artırabilir

İyi bir gece uykusu ile kardiyovasküler problem riski arasında bir ilişki vardır. Bu yazımızda araştırmaların bu konuda ne söylediğini öğrenin!
Düzensiz Uyku Kardiyovasküler Sorun Riskini Artırabilir

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2021

İyi bir gece uykusu almak genel sağlık için çok önemlidir. Ancak, sadece belirli bir saat uyumak önemli değildir; uyku programlarında düzenlilik de çok önemlidir. Bu yazıda, düzensiz uyku ile kardiyovasküler problem riskinin artması arasındaki ilişkiyi açıklayacağız.

Kardiyovasküler problemler nelerdir?

Kardiyovasküler hastalıklar, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bir grup farklı hastalıktır. Onlar dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Bu, her yıl, bu hastalıklardan birinden, diğer herhangi bir nedenden daha fazla insanın öldüğü anlamına gelir.

Ayrıca, yaşam tarzımız ve toplumun evrimi nedeniyle, giderek daha fazla insan bu rahatsızlıklardan birinden muzdarip oluyor. Bunlar bir halk sağlığı sorunudur ve kardiyovasküler sorun riskine katkıda bulunan faktörleri net bir şekilde belirlemeye çalışmak için bunlara karşı önlem alınabilmesi amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir.

Bazı kardiyovasküler hastalık örnekleri şunlardır:

  • Arteriyel hipertansiyon (Yüksek tansiyon)
  • Miyokardiyal enfarktüs
  • İnme
  • Kalp yetmezliği

İlginizi çekebilir: İyi Uyku Hijyeninin 10 Anahtarı

Uyku ne kadar önemli?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, iyi uyumak, tıpkı iyi yemek yemek ve diğer günlük aktiviteler gibi, sağlığı korumak için çok önemlidir. Düzgün dinlenmemenin hem psikolojik hem de fiziksel olarak olumsuz sonuçları vardır.

Uyku sırasında zihnimizi ve bedenimizi dinlendiriyoruz. Tüm vücudumuz bir sonraki gün için yüzde yüz şarj olmak için dinlenmeye ihtiyaç duyar. Sürekli kötü dinlenme, yorgunluk ve stres biriktirmemize neden olur, bu nedenle vücudumuz tüm fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getiremez.

Bütün bunlar, durumun uzun süre devam etmesi ve vücudumuzun olması gerektiği gibi çalışmaması durumunda bazı hastalıklara yakalanma riskinin arttığı anlamına gelir. Bu, hem stres veya depresyon gibi psikolojik hastalıkları, hem de kardiyovasküler hastalıklar ve metabolik problemler gibi fiziksel hastalıkları içerir.

uyuyamayan kadın
Kötü bir gece uykusunun fiziksel ve psikolojik sağlığımız üzerinde yansımaları vardır.

Düzensiz uyku ne demektir?

Yetersiz bir gece uykusundan bahsettiğimizde, belirli sayıda saat uyuyamamaktan daha fazlasını kastediyoruz. Peki neden bahsediyoruz? Düzensiz uyku, uyku kalitemizi ve biyolojik ritmimizi de etkiler.

Uyuduğumuz saatlerin sayısı bir günden diğerine büyük ölçüde değişiyorsa veya gün içinde çok farklı zamanlarda yatıp uyanıyorsak, o zaman uykumuz düzensiz olacaktır. Düzensiz uyku, vücudumuzun dinlenme rutinine alışamaması, sirkadiyen ritimlerimizin kontrolden çıkması ve vücudun olması gerektiği gibi çalışmaması anlamına gelir.

Düzensiz uyku kardiyovasküler problem riskine katkıda bulunur mu?

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesindeki araştırmacılar, kardiyovasküler sorun geçmişi olmayan 60 ile 70 yaş arasındaki erkekleri araştırdıkları bir çalışma yürüttüler.

Bunu yapmak için, her katılımcının bileğine taktığı bir izleme monitörü bağladılar. Monitörler, araştırmacılara katılımcıların yatma zamanı, uyku süresi ve uyanma zamanı ile ilgili raporlar gönderdi.

Bu bilgilerden yola çıkarak, hangi katılımcıların kardiyovasküler bir sorun yaşadığını analiz ettiler ve bunu uyku düzenleriyle ilişkilendirdiler. Araştırmacılar, düzenli bir miktar ve kalitede uyku sağlamayan katılımcılarda kardiyovasküler problem riskinin iki katından fazla olduğunu buldular.

çalışan yorgun kadın
Tüm günlük yaşamımız düzensiz uykudan etkileniyor ve araştırmalar bunun kalbimizi de riske attığını gösteriyor.

İyi dinlenme kardiyovasküler sorunlara karşı korur

Çoğu zaman, kardiyovasküler hastalıkları önleme ve tedavi etme söz konusu olduğunda, diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine odaklanırız. Ancak, çoğu zaman uygun uyku gibi temel ve basit bir faktörü unutuyoruz.

Bu nedenle, kardiyovasküler risk altındaki hastaların uyku tiplerini göz önünde bulundurarak incelenmesi ve hijyen önlemleri ile düzeltilmesi bu hastalıkların birçoğunun önlenmesine yardımcı olabilir. Yine de araştırmacılar bu konudaki bilgimizi genişletmek için yeni çalışmalar yürütmeye devam ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Prolonged sleep restriction induces changes in pathways involved in cholesterol metabolism and inflammatory responses. Sci Rep. 6:24828.
  • Habitual sleep quality, plasma metabolites and risk of coronary heart disease in post-menopausal women | International Journal of Epidemiology | Oxford Academic [Internet]. [cited 2020 Apr 5]. Available from: https://academic.oup.com/ije/article-abstract/48/4/1262/5145716
  • Effect of sleep deprivation on the human metabolome. Proc Natl Acad Sci USA. 111:10761–6.
  • Insomnia and risk of cardiovascular disease: a meta-analysis of cohort studies. Int J Cardiol. 176:1044–7.
  • Miró E. Patrones de sueño y salud. Int J Clin Heal Psychol. 2002;2(2):301–26.
  • Rodríguez, Aída Argentina, et al. “Validez de los métodos de predicción para riesgo cardiovascular en américa latina: revisión bibliográfica.” CONSEJO EDITORIAL 2016-2018 CUERPO EDITORIAL (2017): 51.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.