Eden Hazard'ın Sağ Psoas Sakatlığının Nedeni

Futbolcu Eden Hazard'ın yeni bir sağ psoas sakatlığı var. Bu yazımızda bunun nasıl olduğunu analiz edeceğiz.
Eden Hazard'ın Sağ Psoas Sakatlığının Nedeni

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Ünlü futbolcu Eden Hazard, sağ psoas sakatlığı nedeniyle yeniden gündeme geldi. Bu güçlü büyük kas onu tekrar oyundan çıkardı. Son zamanlarda, antrenman ve maç oynama ile ilgili tekrarlayan sorunları nedeniyle haberlerde yer aldı.

Yeni sakatlanma öncekilerle bağlantılı görünmüyor; ancak sporcunun tıbbi geçmişi farklı bir hikaye anlatıyor. Eden Hazard İspanyol takımının bir parçası olduğundan beri fazla oynamasına izin vermeyen dokuz sakatlık geçirmişti, yani bu 10. sakatlığı.

Daha önceki kas ve eklem rahatsızlıklarına bir göz atalım, Hazard’ın sağ psoasını incitmesi şimdi ne anlama geliyor? Bu kasın anatomik etkileri nelerdir?

Hazard’ın sağ psoas sakatlığı başka problemler sonucu meydana geldi

Eden Hazard’ın son sakatlığı, sol ön rektusun kas yırtılmasıydı. Bu, uyluğun ön kısmındaki kuadrisepsi oluşturan parçalardan biridir. Kalça ile dizler arasındaki boşlukta kişinin spor yapmasını sağlayan güçlü ve organize lifler bulunur.

Sol ön rektusun yırtılması tüm insanlarda aynı değildir. Antrenmanlarda ve zorlu maç ve müsabaka sezonlarında aşırı efordan dolayı sporcular için daha büyük bir risk vardır. Klinik olarak kas yırtılmasının dört derece şiddeti vardır:

 • Birinci derece. Burada söz konusu kasın %5’inden fazlası etkilenmez ve bazen ultrason taraması ile hasarlı bölgeyi bulmak bile imkansızdır.
 • İkinci derece. Lifler 4 sanrimetreye kadar ayrılır.
 • Üçüncü derece. Yırtılma 4 santimetreden büyük ve kas dokusunu çevreleyen fibröz tabaka olan aponörozda hasar var. Genellikle yer kaplayan ve basınç ve ağrı oluşturan bir kan topluluğu olan hematom vardır.
 • Dördüncü derece. Bu, en ciddi olandır. Bunun nedeni, yırtılmanın etkilenen kasın tüm genişliği boyunca ilerlemesi ve hematomun önemli boyutta olma ihtimalidir. Sporcuyu engeller ve ameliyat gerektirir.

Eden Hazard’ın kuadriseps kas yırtılmasının boyutunu bilmiyoruz. Ancak, belirtilen dinlenme ve rehabilitasyon tekniklerine uymasına rağmen tekrar sakatlandı. Bu sefer psoas kası incindi.

sağ psoasta yaşanan sakatlanma
Uylukta, Hazard’ın daha önce yaraladığı kuadriseps de dahil olmak üzere birkaç kas vardır.

Psoas kası nedir ve nerededir?

Psoas aslında psoas-ilyak olarak adlandırdığımız daha büyük bir bileşik kasın parçasıdır. Bu lif kütlesi pelvisten yukarıda diyafram ve omurgadan aşağıdaki femura kadar uzanır ve kalçanın bükülmesinden sorumludur.

Hazard’ın psoas kasını yırttığını aklımızda tutarak, kasın her bölümünü ayrı ayrı anlatmanın en iyisi olduğunu söyleyebiliriz:

 • İlyak kısım kalçanın iliak kanadına yapışır, sakruma dokunur, iç iliak fossanın bir kısmını doldurur ve ilyolomber bağını oluşturur. Ardından kasık bağının altından bacak arkı yoluyla pelvisten çıkar ve femura ulaşır.
 • Ek olarak, psoas kısmı son torasik omurdan ve vertebral kolona bağlı lomber omurdan başlar ve daha sonra yukarıda tarif ettiğimiz kısımla birleşeceği iliak fossaya iner.

Büyüklüğünü analiz ederken psoas-iliakın organizmanın diğer çeşitli yapıları ile olan etkileşimlerini dikkate almak gereklidir. Karın organları ve duyusal bilgileri ileten bir dizi sinir ve pleksus ile bağlantısı vardır.

Merkezi sinir sistemiyle olan bu bağlantı, geleneksel tıpta yaklaşım ve meditasyon tekniklerine ihtiyaç yarattı. Bunlar, karın organları, böbrek sistemi ve hayati denge arasında sözde bir enerji kanalını uyarmayı amaçlar. Elbette bunlar, postür için kasın üstünlüğüne dayanan anekdotsal işlevlerdir.

Kesin konuşmak gerekirse, psoas kası işlevleri şudur:

 • Yürüdüğümüzde harekete geçer, diğer hayvanlardan farklı olarak iki ayak üzerinde yürümemize yardımcı olur.
 • Omurganın normal eğriliklerini, özellikle de bel bölgesinde öne çıkan eğriliklerini destekler.
 • Sakrumu merkezi eksenini kaybetmeyecek şekilde stabilize eder.

Hazard’ın son sakatlıkları bağlantılı olabilir mi?

Hazard’ın psoas sakatlığını da aşırı kullanıma bağlayabiliriz. Son yırtılmada doktorlar kas yorgunluğu veya tekrarlayan mikro yaralanma olasılığını da düşündüğü için bu yeni sakatlanmanın aynı nedenlere sahip olması şaşırtıcı olmazdı.

Her durumda, incinme karşı tarafta meydana geldi. Kuadriseps yırtığı solda ve psoas incinmesi sağ tarafta meydana geldi. Ancak bu olası bir bağlantıyı ortadan kaldırmaz. Bunun nedeni, vücudun diğer tarafında bir sorun olduğunda, sağlıklı tarafta daha fazla çaba sarf etme eğiliminde olmasıdır.

Bir hipotez, sol alt ekstremitenin sakatlanmasının sağ tarafın, antrenman ve fiziksel rehabilitasyon sırasında telafi etmek için aşırı yüklenmiş olabileceğidir. Ekstra kasılmalar ve aşırı çabalar kesinlikle artan hassasiyete neden olacaktır.

Tabii ki, bunlar sadece varsayımlar. Tek net şey, Eden Hazard’ın sağ psoas sakatlığının oynayamayacağı anlamına gelmesi. Sporcu bir kez daha anti-inflamatuar ilaçlar, kinesiyoloji ve fizyoterapi ile bir rehabilitasyon dönemine girmesi gerekecek.

dize bakan fizyoterapist
Dinlenme ve profesyonel rehabilitasyon, Eden’inki gibi sakatlanmaları olan hastalarda iyileşmenin temel taşlarıdır.

Sağ psoas sakatlığı önlenebilir mi?

Bir futbolcunun muhtemelen yaşadığı gibi, psoasın aşırı yüklenmesini, uygun antrenman ve hareketlerin doğru uygulanmasıyla önleyebilirsiniz. Ayrıca egzersiz sayısının düzenlenmesi ve kas lifleri için arada mola veirlmesi gereklidir.

Bazen, olacaklara dair uyarıda bulunan yeni başlayan işaretler vardır. Düzenli olarak kolay yorulmayan sporcularda uyluk veya bel bölgesinde belli belirsiz bir ağrı olabileceği gibi alt ekstremitelerde aşırı yorgunluk olabilir.

Bu durumlarda, uzmanlar belirli bir uyarı olduğunda aşağıdakileri önerir:

 • Egzersizlerin yoğunluğunu azaltın.
 • Bu kas için normalden daha sık özel esneme hareketleri yapın.
 • Bel ve karın bölgesine yukarıdan aşağıya kasıklara doğru masaj yapın.

Önlemenin neredeyse imkansız olduğu ve, dinlenmenize ve iyileşmenize yardımcı olabilecek uzman profesyonellerin ellerine kendinizi bırakmaktan başka yapacak bir şeyin kalmadığı zamanlar vardır. Psoas sakatlığı tedavi edilebilir ancak bu sabır gerektirir.

İlginizi çekebilir ...
Neden Baldır Krampları Yaşıyorum?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Neden Baldır Krampları Yaşıyorum?

Elbette hayatınız boyunca neden baldır krampları yaşadığınızı merak etmişsinizdir. Aslında bu istemsiz bir kas kasılmasından başka bir şey değildir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Tudela Navarro, Antonio. “Como evitar lesiones en deportes repetitivos de alta competición y nuevas técnicas de entrenamiento repetitivo.” (2016).
 • Cabrera Vasquez, Judith Polonia. “Enfoque fisioterapéutico en el desgarro del músculo-esquelético.” (2018).
 • Staugaard-Jones, Jo Ann. El psoas: Músculo vital (Color). Paidotribo, 2019.
 • Díaz, Fernando Jiménez. “Lesiones musculares en el deporte.(Muscular injuries in sport).” RICYDE. Revista Internacional de Ciencias del Deporte. doi: 10.5232/ricyde 2.3 (2006): 55-67.
 • Rubio, Camilo Llorca, et al. “Espasmo del Psoas Iliaco, lesión adaptativa más frecuente en el atleta de alto rendimiento.” Revista Cubana de Medicina del Deporte y la Cultura Física 12.2 (2020).
 • Narváez Chicaiza, Joselyn Vanesa. Estudio y análisis de la influencia del psoas en las lumbalgias mecánicas. BS thesis. Quito: UCE, 2019.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.