Eklem Sağlığınız İçin İpuçları

Eklem sağlığınızı etkileyen enflamatuvar hastalıklar son derece yaygındır. Bu hastalıkların prevalansı, yaş ile artış gösterir ancak kontrol edebileceğiniz risk faktörleri de bulunmaktadır.
Eklem Sağlığınız İçin İpuçları
Leidy Mora Molina

tarafından incelendi ve onaylandı. hemşire Leidy Mora Molina.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eklem sağlığınız ile ilgilenebilmek için hareket etmenizi mümkün kılan sistemin – lokomotor sistem – son derece karmaşık olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sistem, tendonlar ve bağ dokuların yanında kemikler, eklemler ve kaslardan oluşur. Lokomotor sisteminiz vücudunuzu hareket ettirmenize olanak tanımak üzere fonksiyon gösterir ve bu da eklemleriniz sayesinde mümkün hale gelir.

Beyniniz kaslarınıza kasılma emrini verdiğinde, gönüllü bir şekilde olsa da olmasa da, kaslarınız kemiklerinizi çekerler. Bu şekilde bir mekanizma ve eklem fonksiyonu başlatır, ve harekete sebep olurlar.

Doktorlar, her gün eklem sağlığınız üzerinde etkisi olan pek çok enflamatuvar hastalığa teşhis koyabilirler. Bu hastalıkların prevalansı yaş ile artar ve kireçlenme ile kemik erimesi bu durumların en yaygınlarındandır.

Eklem Hastalıklarının Semptomları ve Teşhisi

Eklem sağlığınızı etkileyen hastalıkların ana semptomu eklem ağrısıdır, ve bazen enflamasyon ve deformasyon ile birlikte ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, bu problemler etkilenen eklemlerin hareket kabiliyetini sınırlandırabilir ya da rijidite ve hareket açıklığının kaybına neden olabilir.

Bir uzman semptomlarınıza dayanan bir teşhis koyacaktır ve eğer gerek varsa bu teşhisi kan ve idrar testleri, röntgen ve eklem ultrasonları gibi testler ile tamamlayacaktır. Bazı eklem hastalıkları uygun şekilde teşhis ve tedavi edilirlerse tamamen kontrol edilebilirler. Ancak, kireçlenme gibi diğer durumlar kroniktir ve kontrol edilmeleri zordur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Psöriatik Artrit ve Daha İyi Bir Uyku İçin 5 Tavsiye

Eklem Ağrısı İçin Risk Faktörleri

Sizi bu ağrılardan muzdarip olmaya yatkın hale getiren bazı faktörler vardır ve bunlara karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Ancak, etkileyemeyeceğiniz diğer faktörler de bulunmaktadır.

Genetik bir açıdan bakılacak olursa, orta yaşlı kadınların bu ağrılardan muzdarip olma riski erkeklere kıyasla daha yüksektir. Ancak, ilişki sadece genetik mi, yoksa hormonal bir bileşene de sahip mi, bu henüz bilinmemektedir.

Obezitedeğiştirebileceğiniz faktörlerden bir tanesidir. Aşırı kilolu olmak bazı durumlarda bir eklem ağrısı nedeni, bazı durumlarda ise eklem ağrısının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bir yandan, obezite eklemlerinize aşırı yük bindirir. Diğer yandan ise eklem ağrısının bir sonucu olabilir çünkü ağrı hareket etmenizi zorlaştırır.

Yaptığınız işin tipi de bazı eklemlerinizi aşırı kullanmanıza neden olur. Rekabetçi sporlar da, oynadığınız spora bağlı olarak, bazı rahatsızlıklar ile ilgili olabilir.

Farklı eklem ağrılarını gösteren bir fotoğraf.
Çeşitli risk faktörleri eklem sağlığınızı etkiler, bunların arasında genetik, vücut ağırlığı ve yaptığınız işin türü de bulunmaktadır.

Eklem Sağlığınıza Nasıl Dikkat Edebilirsiniz?

Bazı hastalıkları sağlıklı alışkanlıklar edinerek engelleyebilirsiniz. Bu şekilde, değiştirilebilecek olan belirli risk faktörlerini etkileyebilirsiniz. İşte bu konu hakkında birkaç ipucu:

1. Beslenme Düzeni

Beslenme düzeniniz çok önemlidir. Düşük darbeli egzersizlerin eşliğinde, yeterince kalsiyum içeren bir beslenme düzeni kemik erimesini engellemenize yardımcı olup hareket kabiliyetinizi geliştirebilir.

2. Egzersiz

Beslenme düzeninizin yanında, egzersiz yapmak ve hareketsiz bir hayat stilinden kaçınmak da önemlidir. Bu şekilde ağrınızı hafifletebilir, eklem hareketliliğinizi arttırabilir, kaslarınızı güçlendirebilir, kemik büyümenizi tetikleyebilir ve uykunuzu iyileştirebilirsiniz.

3. Vücut Pozisyonu Değişiklikleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, kötü vücut pozisyonlarında kalmaktan kaçınmalısınız:

  • Ayakta çok fazla zaman geçirmek: uzamış ayakta durma
  • Oturarak ya da yatarak çok fazla zaman geçirmek
  • Sırtınız dik bir şekilde oturmamak, sırtınızı destekleyerek oturmamak
  • Ağırlık kaldırırken dengesiz ağırlıklar kullanmak
  • Yerden bir şeyler alırken sırtınızı eğmek
  • Uzun bir süre yürümek gibi, ya da düz olmayan yerlerde yürümek gibi bir aşırı yüklenmeye neden olabilecek aktiviteler

4. Uygun Ayakkabılar

Büyük ve rahat olan, tercihen silikon tabanlığı olan ayakkabılar giymek önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin; bu ayakkabılar ayak ve diz eklemlerinizde dejeneratif değişiklikleri arttırır. Ancak, tamamen düz olan ayakkabılar kullanmanızı da önermiyoruz.

Eklemlerinde ağrı olan bir kişinin iskeleti.
Kalsiyum açısından zengin bir beslenme düzeni, düzenli egzersiz ve uygun ayakkabılar gibi şeyler sayesinde eklem sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

Eklemlerinizdeki Problemler Nasıl Hafifletilir

Bazen, eklemlerinizdeki ağrı ve enflamasyonu azaltmak için analjezikler ve anti-enflamatuvar ilaçlar gibi şeylere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı ciddi durumlarda, doktorunuzun tavsiyesine bağlı olarak, bir kortikosteroid enjeksiyonu da iyi olabilir.

Ayrıca akut enflamasyon için soğuk kompres, ya da kaslarınızın sertleşme durumu için sıcak kompres kullanabilirsiniz. Bu noninvazif teknikler hareket kabiliyetinizi arttırmaya yardım edebilir.

Eklem Sağlığı Hakkında Sonuçlar

Eklemlerinizin sağlığı ile ilgili hastalıklar yaygındır. Şimdi daha yüksek bir yaşam beklentisine sahip olduğumuz için, ve alışkanlıklarımız aşırı kilo ve obeziteyi arttırdığı için, bu problemler daha sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek, uygun ayakkabılar giymek ve iyi bir vücut pozisyonu edinmek gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmek önemlidir. Hayat kalitenizi arttırmak ve eklemlerinizin kullanışlı olmaya devam edeceği süreyi arttırmak için bu risk faktörlerini değiştirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • SINAVE, & Secretaria de Salud. (2016). Artritis reumatoide su impacto social y económico. Boletín Epidemiológico.

  • Caudill, A. (2007). Articulaciones, ay que DOLOR! THE AMERICAN QUARTER HORSE RACING JOURNAL ANDREA CAUDILL.

  • Jaime, J., Arabia, M., & Henry, W. (2014). Artrosis y actividad física Arthrosis and physical activity Arthrose et activité physique. Revista Cubana de Ortopedia y Traumatología.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.