Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri İçin Beş Tedavi

Ayak bileklerinizin şişmesi farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilecek bir şeydir. Bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekebilse de, bu durumu çoğunlukla evinizde yapabileceğiniz bazı şeylerle iyileştirebilirsiniz. Bugün sizinle bunu yapabilmeniz için bazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.
Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri İçin Beş Tedavi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Şişmiş ayak ve ayak bilekleri için bir tedavi seçmeden önce bu durumun sebebini belirlemeniz önemlidir.

Bu bağ dokunuz ile ilgili bir durum mu? Olması gerektiği gibi hareket edemiyor musunuz? Eğer durum buysa, doktorunuza danışmanız gerekir. Ancak, eğer sebep hafif bir yaralanma veya ödem ise, evinizde bu tedavilerden bazılarını deneyebilirsiniz.

Şişmiş ayak ve ayak bilekleri yaşlılarda ve hamile kadınlarda yaygın görülür. Bununla birlikte, sporcular ve işleri fiziksel efor gerektiren insanlarda da yaygındır. Bu durum kötü kan dolaşımı, travma ve enfeksiyon gibi sebeplerle ortaya çıkabilse de şişlik neredeyse her zaman hafiftir ve bazı temel önlemler alırsanız iyileşebilir.

Not almaya hazır mısınız?

Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri İçin Tedaviler

Öncelikle, şişmiş ayak ve ayak bileklerinizi rahatlatmak için kullanılabilecek bu ipuçlarından birini denemeden önce semptomlarınızın ne kadar şiddetli olduğunu belirlemelisiniz. Eğer şişlik spesifik tipte bir şişlik ise – mesela uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda kaldığınızda ortaya çıkan şişlik – o zaman bazı basit egzersizler ve temel bakım yöntemleri daha iyi hissetmeniz için yeterli olacaktır.

Ancak, eğer semptomlarınız ısrarcıysa veya diğer şeylerin yanında canınız acıyorsa, şişen bölgelerde çürükler varsa veya yürümekte zorlanıyorsanız o durumda size uygun tedaviyi içeren bir reçete verebilmeleri için bir doktora görünmelisiniz. Bir doktor fiziksel bir muayene yapıp x-rayler çekerek yaşadığınız yaralanma türünü belirleyecektir.

Bununla birlikte, şişlik ve kötü kan dolaşımını daha iyi hale getirmek için evde uygulayabileceğiniz bazı tedaviler de vardır.

1. Bacaklarınızı Havaya Kaldırın

Ayaklarını havaya kaldırmış bir kadın.

Eğer işiniz dolayısıyla çoğunlukla ayakta duruyorsanız eve gittiğinizde bacaklarınızı havaya kaldırın. Bu bacaklarınızdaki şişliği ve bundan dolayı hissettiğiniz rahatsızlığı azaltacaktır.Şişmiş ayak ve ayak bilekleri için en iyi egzersiz bacaklarınızı kalbinizin hizasından yukarıda kalacak şekilde kaldırmaktır. Bu basit hareket uzuvlardan kalbe giden kan dolaşımını iyileştirecek ve böylece şişliği azaltacaktır.

Ayaklarınızı kaldırmak, ayaklarınız uyuştuysa veya canınız acıyorsa bu durumların acısını hızlıca rahatlatmanın da iyi bir yoludur.

Ne yapmalısınız

 • Bir yatak veya yoga matı gibi rahat bir zemine yatın ve bacaklarınızı tavana doğru kaldırın.
 • Bacaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca havada tutun ve sonra indirin.

Bu yazımızı da keşfedin: El Şişmesi: Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

2. Orta Seviyede Egzersiz Yapın

Orta seviyede fiziksel egzersiz ayak bileklerinizin şişmesine neden olan lezyonlar üzerinde tedavisel etkilere sahiptir. Hatta, kan dolaşımınızı tekrar aktif hale getireceği için sahip olabileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri budur. Ayrıca vücudunuzun ödem tutmasını da engelleyecektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada en az birkaç saat orta seviyede egzersiz yapmanızı önerir.

Ne yapmalısınız

 • Eğer bileğinizde bir sakatlık varsa spesifik olarak bu duruma en iyi şekilde yardımcı olacak egzersizler ile ilgili doktorunuza veya fizyoterapistinize danışın.
 • Sakatlığınız iyileşene kadar yoğun egzersiz rutinlerinden kaçının.
 • Yürümek veya yüzmek gibi ortalama seviyedeki bir egzersizi tercih edin. Ayrıca elastik bir bant kullanarak esneme hareketleri de yapabilirsiniz.

3. Dinlenmek Sakatlıklar Dolayısıyla Şişmiş Ayak ve Ayak Bileklerinizi Rahatlatacaktır

Kendisine ayak masajı yapan bir kadın.

Eğer şişme yüksek etkili fiziksel aktivite dolayısıyla ortaya çıktıysa yapmanız gereken tek şey dinlenmektir.

Ortalama seviyede egzersiz şişmiş ayak bileklerinizi rahatlatmaya yardımcı olsa da birkaç gün dinlenmek de sağlıklı bir seçenektir. Dinlenmek vücudunuzun bileklerinize yüklediği ağırlığın basıncını azaltır. Ayrıca, kaslarınızın gevşemesini de destekler ve etkilenen dokuların iyileşmesini sağlar.

Ne yapmalısınız

 • Eğer yakın zamanda bir sakatlık yaşadıysanız veya bileğinizi burktuysanız 2 veya 3 gün boyunca dinlenin.
 • Eğer ağırlığınızı ayağınıza verdiğinizde canınız acıyorsa koltuk değneği kullanın.

4. Soğuk Kompres Yapın

Şişmiş ayak ve ayak bilekleri ile uğraşırken buz paketi uygulamak çok yararlı olabilir. Soğuk tedavisel bir etkiye sahiptir çünkü enflamasyon seviyelerini azaltır. Masaj ile birlikte soğuk kompres uygulanması ağrıyı hafifletir ve çürükleri ve kas spazmlarını azaltır.

Ne yapmalısınız

 • Bir torbaya birkaç buz küpü yerleştirin ya da buzları temiz bir beze sarın.
 • Sonra bunu kullanarak ayak bileklerinize hafifçe masaj yapın.
 • Uyuşma hissedene kadar masaj yapmaya devam edin. Sonrasında, iki ila dört saat arasında dinlenin ve masajı tekrarlayın.
 • Bu tedaviyi üç veya dört gün boyunca ya da şişlik kontrol altına alınana kadar tekrarlayın.

5. Ayak Bileğiniz Yaralandıysa Bandaj Kullanın

Ayağını bandajlamış bir kişi.

Doktorunuz şişmeyi azaltmak ve eklem hareketinizi bir süreliğine engellemek için bandaj uygulanmasını önerebilir.

Hasar gören ayak bileğinizi sarmak şişme ve çürümeyi azaltmak için kullanılan diğer tedavileri tamamlamak konusunda iyidir. Bunu yapmadan önce etkilenen bölgeye antienflamatuvar kremler veya yağlar kullanarak masaj yapabilirsiniz. Şişliğin ciddiyetine bağlı olarak bandajı iki veya daha fazla gün boyunca sarılı tutun.

Ne yapmalısınız

 • Başlangıçta, bir keçe parçasından at nalı şeklinde bir bölüm kesin. Ayrıca birçok mağaza ve eczanede de bu önceden yapılmış sargı paketlerinden bulabilirsiniz.
 • Sonrasında, bu parçayı şişmiş bileğinizin dış kısmına koyun.
 • Daha sonra bir elastik bandaj ile bileğinizi sarın ve çok sıkı olmamasına dikkat edin. Bandajın kan dolaşımınızı engellemediğinden emin olun, çünkü bu şişliği daha da kötü hale getirecektir.

Son olarak beslenme düzeninizi iyileştirmeye ve aşırı tuz alımından kaçmaya dikkat edin. Aşırı tuz tüketimi vücudunuzda su tutulmasına sebep olacağı için tedavinin etkisini yavaşlatacaktır. Bundan dolayı bolca su için ve alkol ve tütünden mümkün olduğu kadar uzak durun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Singh, D. P., Lonbani, Z. B., Woodruff, M. A., Parker, T. J., Steck, R., & Peake, J. M. (2017). Effects of topical icing on inflammation, angiogenesis, revascularization, and myofiber regeneration in skeletal muscle following contusion injury. Frontiers in Physiology. https://doi.org/10.3389/fphys.2017.00093
 • Doherty, C., Bleakley, C., Delahunt, E., & Holden, S. (2017). Treatment and prevention of acute and recurrent ankle sprain: An overview of systematic reviews with meta-analysis. British Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1136/bjsports-2016-096178
 • Ha, S.-Y., Han, J.-H., & Sung, Y.-H. (2018). Effects of ankle strengthening exercise program on an unstable supporting surface on proprioception and balance in adults with functional ankle instability. Journal of Exercise Rehabilitation. https://doi.org/10.12965/jer.1836082.041
 • Block, J. (2010). Cold and compression in the management of musculoskeletal injuries and orthopedic operative procedures: a narrative review. Open Access Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.2147/oajsm.s11102
 • Van Den Bekerom, M. P. J., Struijs, P. A. A., Blankevoort, L., Welling, L., Van Welling, C. N., & Kerkhoffs, G. M. M. J. (2012). What is the evidence for rest, ice, compression, and elevation therapy in the treatment of ankle sprains in adults? Journal of Athletic Training. https://doi.org/10.4085/1062-6050-47.4.14
 • Hansrani, V., Khanbhai, M., Bhandari, S., Pillai, A., & McCollum, C. N. (2015). The role of compression in the management of soft tissue ankle injuries: a systematic review. European Journal of Orthopaedic Surgery and Traumatology. https://doi.org/10.1007/s00590-015-1607-4

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.