Vücuttaki Su Tutulması İle Savaşan En İyi 10 Meyve

İncir şekerli tadıyla bilinir ancak idrar söktürücü ve kabızlık giderici olma özelliği de vardır. Bu yüzden sıvı toplanmasıyla savaşmaya ve hatta kilo vermeye yardımcı olabilir. 
Vücuttaki Su Tutulması İle Savaşan En İyi 10 Meyve
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Su tutulması ile savaşmanın ve onu önlemenin en iyi yolu gün içinde tükettiğiniz sağlıklı idrar söktürücü yiyecekleri artırmanızdır. Böylece şişkinlik ve ödem gibi sorunları iyileştirmek için ilaç almanıza ve hatta doğal çözümlere başvurmanıza bile gerek kalmayacak.

Durmayın, su tutulması ile doğal olarak savaşan en iyi 10 meyvenin hangileri olduğunu öğrenin.

Su Tutulması Nedir?

Su tutulması vücut dokularında su birikmesiyle oluşan bir durumdur. Bu tıbbi durum, sıvının vücudun içine girmesine yol açan (tıbbi dilde ödem olarak bilinen) farklı fonksiyonlar arasındaki dengesizlik sonucunda meydana gelir. Şişkinlikten ayaklar, bilekler, bacaklar, göbek veya yüz etkilenebilir.

Nedenleri

Su tutulmasının en yaygın rastlanan nedenleri şunlardır:

 • Hamilelik, menopoz veya adet döngüsü gibi durumlarda hormonel kaynaklı olabilir.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı: İster oturuyor olun, ister ayakta durun, uzun süre hareket etmemek su tutulmasına neden olabilir.
 • Hazır gıdalar, kızarmış yiyecekler yemek. Sağlıksız beslenmek de bu duruma yol açabilir. Çünkü sağlıksız yiyeceklerde genelde bol miktarda tuz vardır.
 • Sıcak bir iklim: Sıcak hava, atmosfer basıncı ve nem su tutulmasını artıran faktörlerdir.
 • Kortikosteroid ilaçlar, antihipertensifler veya hormon tedavileri.
 • Venöz, böbrek, kalp yetmezliği veya hipertiroid gibi hastalıklar.
 • Zayıf kan dolaşımı.

Su Tutulması İle Savaşan 10 Meyve

1. Ananas

ananas

Ananas şişkinliğe iyi gelen ve sahip olduğu enzimler sayesinde sindirimi iyileştiren harika bir tropik meyvedir. Genellikle kilo verme programlarına dahil edilir. Proteinlerle ve sebzeyle birlikte yenebilir.

2. Armut

Armut hem ferahlık veren hem de idrar söktürücü olma özelliği taşıyan bir meyvedir. Günün herhangi bir anında yemek için idealdir. Silikon içerdiği için saçlara ve cilde iyi gelen bir çözümdür. Doğal tadı sayesinde tatlı isteğinizi durduracaktır.

3. Karpuz

karpuz dilimleri

Karpuz doyurucu bir besindir. İçerdiği su ve lif miktarı sayesinde etkili bir idrar söktürücüdür. Harika bir vitamin kaynağıdır ve antioksidan oranı da yüksektir.

 • İyi bir şekilde sindirebilmek için diğer yiyeceklerle birlikte tüketmemeniz önemlidir.
 • Ondan daha iyi bir şekilde yararlanmak istiyorsanız çekirdeklerini de yiyin!

4. Greyfurt

Greyfurt sadece fazla sudan kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda toksinlerden arındırmada da çok iyidir.

 • Karaciğer fonksiyonunu iyileştirerek vücudunuzu yeniden dengelemek için harika bir seçenektir.

5. Kavun

kavun karpuz

Kavun antioksidan, idrar söktürücü, detoksifiye ve kabızlığı giderici ve doyurucu olma gibi özellikler taşır. Özellikle öğün aralarında yenmesi tavsiye edilir.

 • Mide ekşimesini ve kalp damar sorunlarını önlemek için de harika bir çözümdür.

6. Yaban Mersini

Yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonlarını önleme ve iyileştirme etkisi olan popüler bir çözümdür. Su tutulması ile savaşan harika bir meyve olmasının yanında şu sorunlarla başa çıkmada da etkilidir:

 • Görme sorunları
 • Kolesterol
 • Zayıf kan dolaşımı
 • Erken yaşlanma

7. Papaya

papaya

Bu lezzetli tropik meyve oldukça besleyicidir ve pek çok tıbbi soruna iyi gelebilir. İdrar söktürücü olmasının yanı sıra papaya vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir, cilt sağlığına iyi gelir ve kalp damar sorunlarını önler.

 • Ayrıca sindirim sistemini düzenlemede, mide ekşimesiyle savaşmada, bağırsak parazitlerini önlemede ve bağırsak geçişini düzenlemede çok etkili olduğu bilinir.

8. Mango

Mango, vitamin ve mineral oranı yüksek olan tatlı ve lezzetli bir meyvedir. Ayrıca enzim açısından zengindir. Bu da sindirime yardımcı olduğu, gazı ve mide ekşimesini önlediği anlamına gelir.

 • Mango idrar söktürücüdür, kabızlık gidericidir ve antioksidandır. Aynı şekilde beta-karoten içerdiği için cildiniz için de harikadır.

9. İncir

incirler

Günde 3 veya 4 adet incir yiyebilirsiniz çünkü özellikle de kadınlar için çok sağlıklıdırlar. İncir idrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Aynı zamanda harika bir demir, kalsiyum, fosfor ve A, B ve C vitamini kaynağıdır.

 • Şekerli tadıyla bilinmesine rağmen incir kilo vermek için yapılan diyet yapanlara şiddetle tavsiye edilir.

10. Mandalina

Bu lezzetli ve aromatik turunçgil meyve detoksifiyedir ve idrar söktürücüdür. Su toplanması ile savaşmasının yanı sıra su ve sitrik asit içermesi sayesinde vücudun rehidrasyonuna yardımcı olur.

 • Ayrıca mandalinanın enflamasyon azaltıcı, vücudu alkalileştirici iyileştirici özellikleri vardır. Ayrıca cilt sorunlarıyla savaşır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.