Eklem Yaralanmalarında Artroskopi

Artroskopi, bağ ve tendon yaralanmalarını tedavi etmek için ve hatta bazı kemik kırıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Bu makalede daha fazlasını öğrenin!
Eklem Yaralanmalarında Artroskopi

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2021

Artroskopi, eklem yaralanmaları ve sorunları için yaygın bir uygulamadır. Özellikle travmatoloji alanında tıpta devrim yaratan bir uygulamadır. Eklemleri etkileyen çok sayıda yaralanmanın teşhisine izin veren hızlı bir cerrahi işlemdir.

Aslında, sadece teşhis için kullanılmaz, doktorlar belirli sağlık sorunlarını tedavi etmek için de kullanır. Bu teknik Japonya’da icat edildi ve başlangıçta sadece diz eklemi için kullanıldı.

Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte artroskopi gelişme göstermekte ve günümüzde hemen hemen her eklemde kullanılabilmektedir. Örneğin, diz biyopsisi almak, sürekli yerinden çıkma eğilimi gösteren bir omzu onarmak ve benzerleri için kullanılır.

Önemi ve yararının büyüklüğü nedeniyle, bu yazıda artroskopi hakkında bilmeniz gereken her şeyi, neleri içerdiğini ve doktorların modern tıpta genellikle ne zaman uyguladıklarını açıklayacağız.

Artroskopi nelerden oluşur?

Artroskopi cerrahi bir teknik olarak sınıflandırılır, çünkü bunu yapabilmek için tıp uzmanlarının üzerinde çalışacakları eklem çevresinde küçük kesikler yapmaları gerekir. Bu kesiler eklemi tamamen açmaya gerek kalmadan görselleştirmeyi sağlayan tüm aletleri yerleştirmek için gereklidir. Örneğin, forseps ve kamera genellikle içerinin görüntülerini elde etmek için yerleştirilir.

Başka bir deyişle, artroskopi minimal invaziv bir cerrahidir. Temel amacı açık cerrahiye gerek kalmadan herhangi bir eklemin içini görebilmektir. Bu, cerrahi komplikasyonları büyük ölçüde azaltmayı mümkün kılar. Bu nedenle artroskopi eklem yaralanmaları ve daha fazlası için çok yaygındır.

Yara izi olan bir diz.

Bu tekniğin en büyük avantajı, her şeyden önce hastanın tamamen anestezi altına alınmasına gerek olmamasıdır. Etkilenen bölgede lokal anestezik kullanımı genellikle yeterlidir. Ayrıca iyileşme, geleneksel cerrahiye göre çok daha hızlıdır.

Benzer şekilde artroskopi cerrahi yaralardan kaynaklanan enfeksiyon riskini de büyük ölçüde azaltır. Öyle düşünmeseniz de, kamera ve aydınlatma kullanımı nedeniyle eklemin daha iyi görülmesini sağlar.

Artroskop, doktorların bölgeye yerleştirdiği küçük kameranın adıdır. Prosedür basittir ve ilk şey alanı uygun şekilde dezenfekte etmektir. Bundan sonra doktorlar hastayı uyuşturur ve gerekli malzemeyi sokmak için ilgili kesileri yaparlar.

Okumak isteyebilirsiniz: Ameliyat Sonrası Kanamanın Riskleri

Artroskopi ne içindir?

Bahsettiğimiz gibi asıl kullanımı dizde olsa da doktorlar artroskopiyi omuz veya kalça gibi diğer eklemlerde kullanır. Genellikle sadece bir teşhisi doğrulamak için kullanırlar, ancak eklemin içinden de numune alabilirler.

Eklem biyopsileri, bazen teşhis edilmesi zor olan belirli hastalıkları ayırt etmeyi mümkün kılar. Örneğin, romatoid artrit veya bazı tümör türleri bunların arasında sayılabilir. Ek olarak artroskopi, aşağıdakiler gibi belirli patolojilerin tedavisi için yararlıdır:

  • Bağ ve tendon onarımı. Aslında, menisküs yaralanmalarını onarmada büyük ilerleme kaydeden bir tekniktir.
  • Omuzda. Sıklıkla, tekrar tekrar muzdarip olanlarda çıkıkları önlemek için kullanılır.
  • Eklem iltihabından oluşan belirli artritlerin tedavisine yardımcı olabilir. Spesifik olarak, artroskopi, bulaşıcı bir kökene sahip olanlarda çok faydalıdır.
  • Tıp uzmanları ayrıca belirli kemik kırıklarında veya kistleri çıkarmak için kullanabilir.
Omuz ağrısı olan bir kadın.

Artroskopi sonrası hastaların iyileşmeye ihtiyacı var mı?

Diğer herhangi bir müdahale türü gibi, artroskopi de komplikasyonları önlemek için belirli bir bakım gerektirir. Ancak iyileşmenin geleneksel cerrahiye göre çok daha hızlı olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Her şeyden önce, doktorlar genellikle iltihabı azaltmak için bölgeye buz uygulamanızı önerir. Ayrıca, insizyonun üzerine herhangi bir tür bandaj yerleştirirseniz veya sıkıştırırsanız, onları ıslatmaktan kaçının. Doktor büyük olasılıkla birkaç gün sonra yaraların kontrolünü planlayacaktır.

Öte yandan, ağrı ve iltihap için ilaç almanızı tavsiye edebilirler. Aynı şekilde, muhtemelen dinlenmek için yönergeler alacaksınız. Gerçek şu ki, her şey maruz kaldığınız özel yaralanmaya bağlıdır.

Sonuç olarak

Artroskopi, doktorların eklem yaralanmaları ve daha fazlası için yaygın olarak kullandıkları bir uygulamadır. Profesyonellerin eklemlerin içini görmelerini sağlayan nispeten modern bir tekniktir. Çok sayıda eklem probleminin hem teşhisi hem de tedavisi için çok faydalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.