Eklemlerde Aşınma ve Yıpranma Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem aşınması ve yıpranması ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir, ancak bunu gidermenin yolları vardır. Özellikle ayakta veya oturarak çok zaman harcıyorsanız, her 5 veya 10 dakikada bir pozisyon değiştirmeniz önerilir.
Eklemlerde Aşınma ve Yıpranma Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2022

Eklemlerde aşınma ve yıpranma yaygın bir sorundur, ancak bu, bu konuda daha az dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Eklem aşınmasını ve yıpranmasını göz ardı etmek artrit veya osteoartrite yol açabilir, bu yüzden bugün size bunu tedavi etmenin en iyi yolunu gösteriyoruz!

Dizlerinizde veya bileklerinizde ağrı hissetmeye başlarsanız en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısınız. Önleme ve tedaviye erken başladığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

Eklem aşınması ve yıpranması vakalarında erken tedavi gereklidir, çünkü artrit ve osteoartrite neden olabilir, bu da bundan muzdarip olanlar için çok fazla ağrı ve soruna neden olur. Bu nedenle, eklem aşınması ve yıpranması hakkında biraz daha bilgi edinmek için bir göz atın.

Eklem aşınmasına ve yıpranmasına ne sebep olur?

Bir kişinin eklemlerinde sorun yaşamaya başlamasının birçok nedeni vardır. En yaygın olanları:

 • Yaş: Yıllar geçtikçe eklemler yıpranmaya başlayabilir ve ne kadar uzun süre beklerseniz bu sorunu tedavi etmek o kadar zorlaşır çünkü eklem aşınması kronik bir durumdur.
 • Genetik: Birkaç araştırmaya göre, ellerinde osteoartritten muzdarip kadınların bu soruna neden olan kalıtsal bir geni vardır. Osteoartriti olan kişilerin yaklaşık %10’unun ailesinde de osteoartrit öyküsü vardır.
 • Kilo: Ayakta dururken vücudun tüm ağırlığı uzuvlara bindiği için obezite diz ve kalça gibi bazı eklemlerde strese neden olabilir.
 • Fiziksel aktivite: Uzun süre ağır yükler taşımak veya her zaman vücudunuzun aynı tarafında ağır bir çanta taşımak, genellikle o tarafta eklemlerinizi aşırı çalıştırır.

Bu makalemiz de hoşunuza gidebilir: Ellerin Karıncalanması Ne Anlama Gelir?

eklem problemleri
 • Meslek: Sahip olduğunuz iş, zaman geçtikçe artrit veya osteoartrit gelişiminin kolaylaşmasına neden olabilir.
 • Yaralanma: Bir eklemdeki herhangi bir yaralanma veya kaza, beraberinde daha yüksek bir aşınma ve yıpranma riski taşır, çünkü yaralanmaların iyileşmesi hiçbir zaman %100 değildir.
 • Nem: Nemli bir şehirde yaşıyor veya çalışıyorsanız, bu durum eklemlerinizin daha kolay yıpranmasına neden olabilir; ayrıca, suyla temas halinde çok fazla zaman geçirmek de etki edebilir.
 • Yiyecek: Yiyecekler artrit ve osteoartrit ile yakından ilişkilidir, çünkü bazı yiyecekler çok fazla ürik asit üretimine neden olur, bu da eklemlerin ve hatta kemiklerin bazı kısımlarını dejenere edebilen kristaller oluşturur.

Eklem aşınmasının en yaygın belirtileri nelerdir?

Eklem problemlerinden muzdarip olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olması için bu semptomlara çok dikkat edin.

 • Sertlik hissi veya yerden bir nesneyi kaldırmaya çalıştığınızda çok az esneklik.
 • Belirli bir yerde alışılmış eklem ağrısı. Bu tür bir ağrı, ister belirli bir yer ister kötü bir hareket olsun, her zaman aynı şekilde olur.
 • Genel halsizlik ve günün çoğunda oturma arzusu.
 • Kemiklerinizde şiddetli ağrılar (kırılacakmış gibi) ve kaslarınızda karıncalanma veya keskin ağrılar (elektrik çarpması gibi) veya çok hızlı yer değiştiren ağrılar. Bu tür ağrılar dış ortam sıcaklığı, nem, hava durumu vb. nedenlerle daha da kötüleşebilir.
 • En ufak bir temasta bile ağrı hissi oluşan kızarık eklemler. Eklemin keskin noktasında mor lekeler de olabilir.
 • Yoğun vücut kokusu ile gece boyunca aşırı terleme.
 • Ateş

İlginizi çekebilir: Eklem Sağlığı İçin Kolajen

eli ağrıyan kadın, elini tutuyor

Eklemlerde aşınma ve yıpranma olursa ne yapmalıyım?

Bu ipuçları, eklem aşınmasının neden olduğu ağrıyı azaltmanıza yardımcı olacak, böylece daha iyi bir yaşam kalitesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Kalkmadan önce bacaklarınızı hareket ettirin. Bunu yataktan kalktığınızda yapın, böylece ağırlığınız dizlerinize ve ayak bileklerinize çökmez. Uzun süre oturduktan sonra (çalışırken, uçakta, film izlerken vb.) kalkmadan önce bacaklarınızı birkaç dakika hareket ettirin.
 • Her gün dinlenin. İş gününüzün ortasında veya hangi aktiviteyi yapıyorsanız yapın, özellikle ayakta veya oturarak çok zaman harcıyorsanız, 5-10 dakika dinlenin.
 • Uygun ayakkabıyı seçin. Ayakkabılarınız iyi bir desteğe sahip olmalı ve çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. En iyi seçenek kapalı ayakkabılardır. Diz probleminiz varsa, topuklu ayakkabı veya diğer ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayrıca, giydiğiniz ayakkabıların iyi durumda olduğundan emin olun.
 • Eşya taşırken dikkatli olun. Ağır kaldırmanızı gerektiren bir işiniz varsa veya alışverişe giderken çok fazla çanta taşıyorsanız, her iki tarafta da eşit ağırlık taşımaya çalışın. Mümkünse her şeyi aynı anda taşımaya çalışmak yerine birden fazla tekrar yapın. Yerden bir şey kaldırmanız gerekiyorsa, eğilmek yerine çömelin.
 • Merdivenler. Merdivenleri yavaşça çıkın, kendinizi desteklemek için tırabzanı kullanın ve her seferinde bir adım atın.
Merdivenlerden yukarı çıkan adam

Diyetimle eklem aşınmasını ve yıpranmasını nasıl tedavi edebilirim?

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak, eklem aşınmasını tedavi etmek için sağlıklı bir diyet sürdürmek önemlidir. Böyle yaparak:


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kurz, B., Jost, B., & Schünke, M. (2002). Dietary vitamins and selenium diminish the development of mechanically induced osteoarthritis and increase the expression of antioxidative enzymes in the knee joint of STR/1N mice. Osteoarthritis and cartilage10(2), 119-126.
 • Dexter, P. A. (1992). Joint exercises in elderly persons with symptomatic osteoarthritis of the hip or knee. Performance patterns, medical support patterns, and the relationship between exercising and medical care. Arthritis & Rheumatism: Official Journal of the American College of Rheumatology5(1), 36-41.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.