Elektronik Sigaralar: Güvenlik Endişeleri

Elektronik sigara kullanımı son yıllarda tartışma konusu olmuştur. Elektronik sigaralar güvenli mi? Bu makalede daha fazla bilgi edinin.
Elektronik Sigaralar: Güvenlik Endişeleri

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2020

Elektronik sigaralar, tütün ürünlerinin neden olduğu zararı azaltmak için alternatif yöntemler bulma girişimi olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, uzmanlar üzerinde ne kadar çok çalışırsa, ek riskleri olup olmadığı konusunda o kadar fazla soru ortaya çıkıyor. Böylece, fayda sağlamak yerine, aslında zarar verebilecekleri anlaşılmaktadır.

Bununla birlikte, bazıları hala kullanımlarını savunmaktadır. Bu nedenle, elektronik sigaralar hakkında sağlıklı kararlar almak için bilgilendirilmek iyi bir fikirdir.

Elektronik sigaralar: iyi mi kötü mü?

farklı modellerde elektronik sigaralar

Elektronik sigaraların veya e-sigaraların potansiyel etkilerini anlamak kolay değildir. Aslında, birçok farklı türü vardır ve çoğu durumda içeriği belirsizdir.

Elektronik sigaralar tütün içermese de, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onları “tütün” ürünleri olarak sınıflandırmaktadır. Böylece, sağlık etkilerini ve tesirlerini hayal edebilirsiniz.

Elektronik sigaralar, geleneksel sigaraların yerini almak için bir seçenek olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, tütünün bırakılması söz konusu olduğunda güvenliklerini veya etkililiklerini açıklayan hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Bu nedenle, Arjantin Ulusal Uyuşturucu, Gıda ve Tıbbi Cihazlar İdaresi (ANMAT), elektronik sigara kullanımının ortaya çıkardığı güvenlik endişelerinin bir başka göstergesi olan ithalat, dağıtım ve pazarlama yasağını bile onayladı.

Mevcut elektronik sigara türleri

Elektronik sigaralar, örneğin sigara, puro, boru, kalem veya USB flash sürücüler gibi birçok boyut ve biçimde mevcuttur. Bu sigaraların cihazı çalıştıran bir pile, e-sıvıyı ısıtan ve onu bir aerosole dönüştüren bir ısıtma elemanına, bir kartuşa veya e-sıvıyı içeren bir tanka ve aerosolü solumak için kullanılan bir açıklığa sahiptir.

Yeni fiillerin ortaya çıkışı

“Vaping” sözcüğü, elektronik sigaranın “aerosolünü” solumak anlamına gelir. İspanyol Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Derneği (SEPAR) ve Ulusal Sigarayı Önleme Komitesi (NPTC), “vaping” ilgili riskleri ve güvenlik endişeleri konusunda uyardı:

“Sigarayı bırakmak için bir yöntem değildir; kullanımı sağlığa zararlıdır ve sigara içmeye açılan bir kapı olabilir. ”

Etkilerinin farkında olmak önemlidir

e sigara içen insan

Bu anlamda, bilimsel literatürden veri toplamak için uygun kaynaklara başvurmak önemlidir. NPTC ve SEPAR başkanları tarafından yayınlanan bir makalede, yazarlar bu ve diğer sorunların, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için bu cihazların toksisitesi, bağımlılığı ve kullanışlılığına ilişkin kanıtlar topladılar.

Yazarlar şunları belirtti:

“Elektronik sigaraların ortaya çıkması, bir zarar azaltma stratejisi olarak potansiyel faydalarının yanısıra gençlerde nikotin tüketimine olası teşvik ya da sigarayı bırakma üzerindeki etkileri hakkında endişeler yarattı.”

Temel olarak, hala farklı görüşler vardır ve etkilerinden tam olarak emin değiller.

Tavsiyeler

Murcia Bölgesi Halk Sağlığı ve Bağımlılığı Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre:

  • İlk olarak, tüm insanların, özellikle çocukların ve ergenlerin elektronik sigara kullanmaktan kaçınmaları önerilir.
  • İkinci olarak, bu cihazların nikotinli veya nikotinsiz olsa da kamusal kullanıma ayrılan herhangi bir alanda kullanılmasından kaçınmak en iyisidir.
  • Son olarak, sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanılması önerilmez.

Bu makaleyi faydalı bulduğunuzu umarız.

İlginizi çekebilir ...
Sigara İçmek Kadar Kötü Olan 6 Sağlıksız Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sigara İçmek Kadar Kötü Olan 6 Sağlıksız Alışkanlık

Sigara içmek, vücut üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilen zararlı bir alışkanlıktır. Ancak sigara içmek kadar kötü başka sağlıksız alışkanlıklar da v...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Agencia Nacional de Medicamentos, Alimentos y Tecnología Médica, ANMAT, Argentina.
  • Comité Nacional para la Prevención del Tabaquismo (CNPT).
  • Sociedad Española de Neumología y Cirugía Torácica, SEPAR.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.