Elma Sirkesi ile Kilo Verebilir Misiniz?

Elma sirkesi vücutta detoks etkisi yaratan ve hiçbir faydası dokunmayan fazla maddelerden kurtulmamıza yardımcı olan harika bir detoks malzemesidir.
Elma Sirkesi ile Kilo Verebilir Misiniz?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 05 Mart, 2019

Elma sirkesinin sindirime yardımcı olduğunu, idrar söktürdüğünü ve potasyum deposu olduğunu halihazırda biliyoruz. Peki elma sirkesi aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olabilir mi? İçmesi güvenli midir ya da sağlıksız olabilir mi? Cevapları için okumaya devam edin!

Elma sirkesi ve zayıflatıcı özellikleri

Sindirimi kolaylaştırmak ve gazı önlemek için suyla karıştırılmış bir yemek kaşığı elma sirkesi gibisi yoktur. Hiç denediniz mi? Elma sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır; bu yüzden kesinlikle denemeye değerdir.

Ancak biz bugün zayıflatıcı özelliklerine değineceğiz. Gerçekten işe yarıyor mu, yoksa istenmeyen yan etkileri olur mu? Elma sirkesi sağlıklı bir beslenmeyi iyi bir şekilde tamamlayabilir.

Ancak unutmayın: Elma sirkesini hiçbir zaman gün içinde tüketmemelisiniz. Bu sirke yalnızca belli kılavuz ilkelere göre beslenmeyi desteklemelidir. Haydi kilo vermek için elma sirkesini nasıl kullanabileceğimize bir göz atalım:

Bağırsak temizliği için idealdir

İçinde bulunan asetik asit kabızlığın önlenmesine yardımcı olarak bağırsağın içinde bakteri birikmesini önler ve gazı alır. Özellikle günün sonuna doğru ağır hazım veya şişkinlik problemi yaşıyorsanız size çok faydası dokunacaktır. Yani vücutta ihtiyaç duymadığımız maddeleri uzaklaştırma konusunda büyük bir yardımcıdır.

Tok tutar

Bu özelliğinden haberdar mıydınız? Artık biliyorsunuz. Öğünlerden önce bir iki yemek kaşığı elma sirkesiyle beraber bir bardak su içmeyi denerseniz çok hızlı ya da aşırı yemek yeme ihtiyacı duymayacağınızı fark edeceksiniz.

A vitamini deposudur

Elma sirkesi A vitamini deposudur. Peki A vitaminin ne gibi faydaları vardır? Cilde bakar, cildi nemlendirir ve esnekliğini korur.

İdrar söktürücüdür

Elma sirkesi, potasyum içeriği sayesinde çok iyi bir idrar söktürücüdür. Bu mineral, kanı biraz daha alkalin hale getirerek baş dönmesi, ödem, kramp gibi sorunlarla savaşmanıza yardımcı olur. Sindirim sistemini arındırdığından kendimizi daha hafif, daha az şiş hissederiz ve vücut da daha etkili bir şekilde çalışabilir.

Kilo vermek için elma sirkesini nasıl kullanmalıyız?

bir şişe elma sirkesi ve yarım elma

Bunu başarmanın en iyi yolu öğünlerden önce bir miktar elma sirkesi içmektir. Nasıl mı? Bir bardak suya bir yemek kaşığı ekleyin, iyice karıştırın ve yemek yemeden önce o şekilde için.

Bunu kahvaltıdan, öğle yemeği ve akşam yemeğinden önce yapın. Bazıları tatlandırmak için bir miktar bal  ekler; ancak buna genelde ihtiyaç yoktur ve olumlu sonuçları bir an önce görmeye başlarsınız.

Ancak unutmayın; elma sirkesini sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle birleştirirseniz kilo verebilirsiniz. Örneğin elma sirkesinden önce bol malzemeli bir hamburger ve yanında patates kızartması ve bir dilim pasta yerseniz bu hiçbir işe yaramayacaktır.

Sizin de bildiğiniz gibi kilo vermek için çeşitli değişiklikler yapmanız gerekmektedir ve yağ, kızarmış gıda, tatlı ve ambalajlı gıda tüketiminizi kısıtlamak, yapacaklarınızın başında gelmelidir.

Bunların yerine lif, vitamin ve mineral yönünden zengin gıdaları tercih edin. Elma sirkesi ile beraber hazmınız kolaylaşacak, vücudunuz kendini daha kolay arındırabilecek ve siz de daha çok yağ yakacaksınız. Kesinlikle denemeye değer. Hazır mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hlebowicz, J., Darwiche, G., Björgell, O., & Almér, L. O. (2007). Effect of apple cider vinegar on delayed gastric emptying in patients with type 1 diabetes mellitus: a pilot study. BMC gastroenterology, 7, 46. https://bmcgastroenterol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-230X-7-46
  • Johnston, C. S., & Gaas, C. A. (2006). Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. Medscape General Medicine, 8(2), 61. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/
  • Kondo T, Kishi M, Fushimi T, Ugajin S y Kaga T. (2009). Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects. Biosci Biotechnol Biochem. 2009 Aug;73(8):1837-43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19661687.
  • MedlinePlus. Potasio en la dieta. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos.
  • Zaratsky K. Beber vinagre de manzana para perder peso parece descabellado. ¿Funciona? Julio 2021.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.