Erkeklerde Enfeksiyonlardan Kaçınmak İçin Özel Bölge Temizliği

Erkeklerde özel bölge temizliği, enfeksiyon, kötü koku ve diğer rahatsız edici semptomların riskini azaltmaya yardımcı olur. Peki, nelere özellikle dikkat etmelisiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin!
Erkeklerde Enfeksiyonlardan Kaçınmak İçin Özel Bölge Temizliği

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Özel bölge temizliği, hem erkeklerin hem de kadınların refahını ve rahatlığını sağlar. Vücudun çeşitli bölgeleri temizlik konusunda ekstra dikkat gerektirir. Hem cinsel aktivitenin merkezi, hem de idrarın atıldığı yer olduğundan erkeklerde özel bölge temizlik konusunda ekstra özen ve dikkat gerektirir.

Özel bölgeler, işlevleri ve giysilerle yakın temasları nedeniyle nem biriktirme eğilimindedir. Ve ne yazık ki birçok kişi bu bölgeleri doğru şekilde temizlememektedir.

Bunun sebepleri bilgisizlik, dikkatsizlik veya uygun alışkanlıklara sahip olmamanın ortaya çıkarabileceği sorunların farkında olmamak olabilir. Bu nedenle, kiri tutabilecek kıvrımların her biri, banyo sırasında iyice temizlenmelidir.

Özel bölgele temizliği hakkında bazı ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Erkeklerde özel bölge temizliğinin önemi

Erkek özel bölge temizliği, cinsel organların ve vücudun geri kalanının sağlığında önemli bir rol oynar. Ter, idrar ve meni salgıları bu bölgede sıklıkla bulunur ve kalıntılar sıklıkla penisin farklı bölgelerine yapışır.

Sonuç olarak, kötü kokular, kaşıntı, yanma ve diğer rahatsız edici semptomlar ortaya çıkabilir. Ayrıca, bakteri ve diğer patojenik mikroorganizmaların varlığı nedeniyle yüksek enfeksiyon riski vardır.

Dahası, smegma olarak adlandırılan bir madde genellikle penisin başının çevresinde bulunur. Bu madde cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı görevi görür, ancak rahatsızlıklardan kaçınmak için günlük duş sırasında mutlaka temizlenmelidir.

Smegma, enfeksiyonlara veya bazen ödeme, kötü kokulara ve penis başı altındaki beyaz lekelere neden olan ölü hücrelerin, yağ kalıntılarının ve diğer maddelerin birikmesine neden olur.

duş alan erkek
Erkek özel bölge temizliği, bölgedeki patojenlerin büyümesini önlemek için çok önemlidir.

Erkek özel bölge bakımı için ipuçları

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, cinsel organlar terleme, penis kıvrımlarında madde birikmesi ve nemli bölgelerde olası mantar konsantrasyonu nedeniyle enfeksiyonların gelişmesine karşı savunmasızdır. Tüm bu sonuçları doğru özel bölge temizliğini uygulayarak önleyebilirsiniz.

Akılda tutulması gerekenler

 • Genital bölgelerde yoğunlaşan kalıntıları gidermek için her gün sabun ve su ile yıkayınız. Erkekler, sünnet derisi, gövde ve testisleri temizlemenin yanı sıra penisin derisini geri çekmeli, köpürtmeli ve tüm penis başı bölgesini iyice temizlemelidir. Kıvrımları zedeleyebilecğei için bu işlem sırasında banyo lifi veya süngeri kullanmak gerekli değildir. Ayrıca, biriken terden kurtulmak için kasık bölgesini de iyicene yıkamaları gerekir.
 • Özel bölgenizi, mantar ve bakteri birikimini kolaylaştıran ıslak alanlar bırakmamak için temiz bir havluyla iyice kurulayın. Ayrıca, eğer mümkünse vücudunuzun geri kalanını kurutmak için kullandığınızdan farklı bir havlu kullanın. Bu, cinsel organlarınızı kuruturken havlunun nemli olmamasını sağlar.
 • Partnerinizle ilişki sırasında aktarabileceğiniz meni kalıntılarını veya bakterileri anında yok etmenin en iyi yolu cinsel ilişkiden sonra özel bölgenizi sabun ve su ile yıkamaktır.
 • Nem veya bakterilerin çoğalmasını teşvik eden diğer maddelerden korunmak için idrar yaptıktan sonra bölgeyi tuvalet kağıdı ile temizleyin ve kurulayın.
 • Günlük iç çamaşırı değişimi, erkek özel bölge hijyeninin diğer önlemleri kadar gereklidir. Ayrıca kir veya ter biriktiren giysilerle temastan kaçının. Aşırı terlemeyi önlemek için pamuklu kumaşlardan yapılmış rahat giysiler giyin.
 • Gereksiz ürünler kullanmayın . Tüm özel bölgeyi başarıyla temizlemek için su ve nötr sabun yeterlidir. Spreyler veya parfüm gibi ürünlerin bileşenleri kızarıklığa ve tahrişe neden olabileceğinden cinsel organlarınızın yakınında hiçbir işi yoktur.
eline dezenfektan sıkan adam
Erkek özel bölgesinde parfüm veya diğer tahriş edici ürünler kullanmak gerekli değildir.

Erkeklerde özel bölge temizliği ile ilgili sorunlar

Özel bölge temizliğine gereken özeni göstermezseniz, er ya da geç bir hastalığa yakalanabilirsiniz. Bunlar, bu alandaki ihmalle bağlantılı temel sorunlardır.

Kaşıntı ve kötü koku

Bu belirtiler yetersiz temizliğin açık bir göstergesidir. Bunlar, kişinin günün büyük bir bölümünde rahatsız hissetmesine neden olur. Ve partneriyle samimi anlar geçirmek istediğinde nahoşluk yaratabilir.

Kızarıklık ve iltihap

Kızarıklık ve iltihap, aşırı kirlenme olduğunu ve bakteriler gibi bazı mikroorganizmaların nemli genital kıvrımlara yapıştığını gösterir. Ayrıca bu durumlar, yaralanma veya kimyasal içeren ürünlerin kullanımından kaynaklanan olumsuz bir reaksiyon olabilir.

Balanit

Penis ucunun kızarması ve yanmasıdır şeklinde tanımlanan bu hastalık penis başını etkiler. Kişinin birikmiş bazı maddeleri düzgün temizlememesi ve enfeksiyona neden olan bakterilerin gelişmesi nedeniyle oluşur. Semptomlar penisin başında tahriş, kaşıntı, yanma, kötü kokulu akıntı ve döküntüleri içerir.

Postit

Bu durum penisin sünnet derisini kötüleştirir. Deride patojenik mikroorganizmaların depolanmasına yol açan kötü hijyen alışkanlıklarından kaynaklanır. Belirtileri, idrar yaparken ağrı üretebilen güçlü bir tahriştir.

Balanopostit (penis ucu iltihabı)

Bu rahatsızlık, hem penis başının hem de sünnet derisinin aynı anda iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır. Bu hastalık, sünnet derisini geri çekmeyi imkansız hale getirebilen balanit ve postit semptomlarının bir kombinasyonudur.

Erkek özel bölge temizliği, yaşam boyu bir alışkanlık

Sağlıklı olmak ve partnerinizi ilişki sırasında enfeksiyonlara yakalanmaktan korumak için doğru özel bölge temizliği uygulamak çok önemlidir. Bu nedenle sabitlik, özveri ve farkındalık oluşması için tüm temizlik alışkanlıkları günlük olarak gerçekleşmelidir.

Yaralanmayı önlemek için her zaman özel bölgenizi nazikçe tutmanız gerektiğini unutmayın ve sürtünmeden kaçının. Son olarak, yaralar veya olası enfeksiyonlarla ilişkili semptomlarınız varsa mutlaka bir doktora danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bonet R. Garrote A. Higiene íntima masculina y femenina [Internet]. (S.L): Dermofarmacia; 2010 [citado 16 de marzo de 2021]
 • Chung JM, Park CS, Lee SD. Microbiology of smegma: Prospective comparative control study. Investig Clin Urol. 2019;60(2):127-132. doi:10.4111/icu.2019.60.2.127
 • Araiza J. Montes de Oca G. Ponce Olivera R. Bonifaz A. Balanitis y balanopostitis candidósica.
  Comunicación de 20 casos [Internet]. México: Dermatología Rev Mex; 2011 [citado 16 de marzo de 2021]

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.