Estetik Ameliyat Sonrası Göğüs Ağrısı

Estetik ameliyatı ardından görülen göğüs ağrısı sık rastlanır ve normaldir çünkü dokuların yeniden adapte olması ve iyileşme sürecine devam etmeye ihtiyacı vardır. Bununla alakalı neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda size bunları anlatacağız.
Estetik Ameliyat Sonrası Göğüs Ağrısı

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2020

Estetik ameliyatı ardından görülen göğüs ağrısı çok sık endişe duyulan bir konudur. Tabi ki, tüm cerrahi müdahalelerde bir riskler, avantajlar ve yan etkiler olabilir. Operasyonlar, ağrı içeren invaziv (deri altına müdahale edilen) prosedürlerdir ve konu göğüs ameliyatları olduğunda bu durum doğrudur.

Son yıllarda, göğüs ameliyatları en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri haline gelmiştir. Ancak, burada sadece meme büyütme ameliyatlarından bahsetmiyoruz, ayrıca meme küçültme, şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve hatta meme ucu şeklinin rötuş yapılması da sayılabilir.

Her 400 kadından birinde meme implantı bulunmaktadır. Bu sayı, bir ok kadının bu türde bir soruları olduğunu göstermekte olan çok yüksek bir sayıdır. Bu sebeple, bu yazıda, estetik ameliyat sonrası görülen göğüs ağrıları hakkında konuşacağız.

İnsanlarda neden estetik ameliyatı ardından göğüs ağrısı görülür?

Estetik Ameliyat sonrası Göğüs Ağrısı göğüs kontrolü
Göğüsler, hassasiyeti arttıran sinir uçları ile dolu bir organdır. Bu sebeple, estetik ameliyatı ardından göğüs ağrısı birçok vakada normal bir durumdur.

Doğal olarak, bu ağrı kişiye yapılan özel müdahaleye bağlı olacaktır. Ağrının neden olduğunu anlamak için, göğüs büyütme örneğini kullanacağız. Bu operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır ve genellikle ortalama iki saat sürmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatı meme altında 2 kesik içerir. Ancak, son yıllarda kullanılan teknik cerrahlar meme ucu etrafını keserek veya koltuk altından girmesine izin vermektedir. İnsanların anlaması gereken şey  tüm bu alanların çok sayıda hassas sinir ucu içerdiğidir.

Göğüs implantlarının yerleştiği durumlarda, cerrahlar süt bezleri için bir çeşit cebe benzer bir alan oluşturmalıdır.

Bunu yapabilmek için, önceki birçok dokuyu kesmeleri gerekmektedir. Çoğu protez pektoral kasın altına implante edilmektedir. Bu nedense daha agresif bir yoldur ama böylece kadınların ileri dönemlerde emzirebilmelerini sağlamaktadır.

Vaka ne olursa olsun, bahsettiğimiz üzere, tüm bu bölge sinirlerle doludur. Kesik sinir ucuna denk gelebilir ve hassasiyeti daha da arttırabilir.  Bu sebeple, operasyon sonrası göğüs hassasiyetinin değişiklik gösterebilir.

Estetik ameliyatı sonrası görülen göğüs ağrısı

Söylediğimiz gibi, müdahaleden haftalar sonra, bireyler göğüs hassasiyetinde değişiklik görülebilir. Ancak, birçok kadın, sinirler kendini kolayca onarmasının ardından normal hassasiyetini geri kazanır.

Buna rağmen, estetik ameliyatı sonrası göğüs ağrısı çeken kadınlarda kramp ve karıncalanma da sıklıkla görülebilir. Dahası, implantın şeklini alabilmesi için derinin gerilmesi gerektiğini de aklınızda tutmalısınız. Kaslar ve dokular iyileşmelidir, bu yüzden ağrı çekmeniz normaldir.  

Çoğu kadın, göğüs büyültme operasyonu sonrası, günlük işlerini yapmakta zorluk çektiklerini söylemektedir. Örneğin; özellikle implant kasın altına yerleştirildiyse kıyafetlerini giyerken veya saçlarını yaparken ağrı oluşmaktadır. Ancak, diğerleri ise ağrının dayanılabilir olduğunu söylemektedir.

Daha fazlasını okuyunuz: Sıkı Göğüsler için 7 İpucu

Ağrı için ne yapılmalıdır

ağrı kesici alan bir kadın
Cerrahınız, estetik operasyon sonucu oluşan göğüs ağrınızı yatıştırmak için ağrı kesici almanızı önerebilir.

Estetik operasyon sonucu oluşan göğüs ağrınızın tamamen fizyolojik bir ağrı olduğunu ve dokuların yeniden adapte olana kadar doğal olduğunu vurgulamalıyız. Dahası, kesikler ve dikişler doğru şekilde iyileşmelidir. Hayal edebileceğiniz gibi, bu süreç zaman alabilir.

Ancak, göğüs ağrısı uzun bir süre devam ederse, bu durumda doktorunuza yeniden gitmelisiniz.  Belki de operasyon sırasında bazı komplikasyonlar gelişmiş olabilir. Vaka her ne ise, plastik cerrahlar genellikle müdahale sonrasında periyodik kontroller önermektedir.

İyileşme sürecini hızlandırmak için, uygulayabileceğiniz bazı küçük önlemler bulunmaktadır. İlk önlem, doktorunuzun önerdiği kadar çok dinlenmeniz. Genellikle her türlü fiziksel efordan ve agresif sporlardan kaçınmalısınız. Aslında, doktorlar operasyon sonrasın en azından bir ay boyunca üst bedeni çalıştıran egzersizlerden kaçınmanız gerektiği konusunda uyarırlar.

Dahası, bölgeye herhangi bir baskı yapmamak için sırt üstü yüzünü yukarı bakacak şekilde uyumalısınız. Göğüslerinize masaj yapmamalı veya onlara bastırmamalısınız. Benzer olarak, doğru desteği sağlayabilmek için özel bir sutyen kullanmalısınız.

Bazı vakalarda, özellikle müdahale sonrası, sıklıkla göğüs ağrısını dindirmek için ağrı kesici almak iyi bir fikirdir.

Durum ne olursa olsun, her türlü sorunuzu cerrahınıza danışmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Sıkı Göğüsler için 7 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sıkı Göğüsler için 7 İpucu

Her kadın göğüslerinin hayatları boyunca sıkı ve fit kalmasını ister ancak bu mümkün değildir. Neyse ki daha sıkı göğüsler için yapılabilecekler va...  • Calderón, J. M., & Carriquiry, C. (2016). Actualidad en mamoplastía de aumento. Horizonte Médico (Lima), 16(2), 54–62. https://doi.org/10.24265/horizmed.2016.v16n2.10
  • Problemas a largo plazo tras una cirugía de aumento de pecho | AECEP. (n.d.). Retrieved May 20, 2020, from https://aecep.es/2016/11/16/problemas-a-corto-plazo-tras-una-intervencion-de-aumento-de-pecho-ii/
  • Ramachandran K. Breast augmentation. Indian J Plast Surg. 2008;41(Suppl):S41-S47.
  • Takayanagi S. Augmentation mammaplasty using implants: a review. Arch Plast Surg. 2012;39(5):448-451. doi:10.5999/aps.2012.39.5.448
  • Broyles JM, Tuffaha SH, Williams EH, Glickman L, George TA, Lee Dellon A. Pain after breast surgery: Etiology, diagnosis, and definitive management. Microsurgery. 2016;36(7):535-538. doi:10.1002/micr.30055
  • Spivey TL, Gutowski ED, Zinboonyahgoon N, et al. Chronic Pain After Breast Surgery: A Prospective, Observational Study. Ann Surg Oncol. 2018;25(10):2917-2924. doi:10.1245/s10434-018-6644-x
  • Vadivelu N, Schreck M, Lopez J, Kodumudi G, Narayan D. Pain after mastectomy and breast reconstruction. Am Surg. 2008;74(4):285-296.
  • Urits I, Lavin C, Patel M, et al. Chronic Pain Following Cosmetic Breast Surgery: A Comprehensive Review. Pain Ther. 2020;9(1):71-82. doi:10.1007/s40122-020-00150-y
  • Ducic, I., Zakaria, H. M., Felder, J. M., & Fantus, S. (2014). Nerve Injuries in Aesthetic Breast Surgery: Systematic Review and Treatment Options. Aesthetic Surgery Journal, 34(6), 841–856. https://doi.org/10.1177/1090820×14536726

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.