Ev Yapımı Kekik Yağı Hazırlanışı ve Faydaları

Kullanımı neredeyse her zaman yemek pişirme ile sınırlı olsa da, kekik yağı, bileşenlerinin özellikleri sayesinde sağlık açısından bazı faydalar sağlayabilir. Nasıl hazırlanacağını size anlatacağız.
Ev Yapımı Kekik Yağı Hazırlanışı ve Faydaları

Tarafından yazılmıştır Angélica Quijano

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İster inanın ister inanmayın, ev yapımı kekik yağı bakterilerle savaşmaya yardımcı olmaktan enflamasyonu azaltmaya kadar uzanan çeşitli faydalara sahiptir. Bu harika faydaları hiç merak ettiniz mi?

Bu yazıda, bu bitkinin özellikleri ve nasıl hazırlanacağı hakkında birçok ilginç gerçek bulacaksınız.

Kekik, tariflerimizin çoğuna hoş bir tat kattığı için mutfakta çok popülerdir. İnsanlar genellikle kekiği doğrudan yiyeceklerinde kullanırlar. Bununla birlikte, belirli sağlık durumlarının tedavisinde faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için yağ olarak da kullanılabilir.

Ev yapımı kekik yağı faydaları

Kekik çoğu mutfakta bulunur. Aslında, yemekleri çeşnilemek söz konusu olduğunda en popüler malzemelerden biridir. Ancak pek çok insanın bilmediği şey, lezzet sağlamanın yanı sıra, yağ ile karıştırıldığında bu baharatın sağlığımıza çok faydalı olabilecek özelliklere sahip olmasıdır.

Okuyun ve keşfedin!

Antioksidan potansiyel

Oxidative Medicine and Cellular Longevity’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kekik etanolik özütü antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu nedenle bazı uzmanlar, bu baharatın hücre yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikallerin neden olduğu oksidasyonu geciktirme veya önleme potansiyeline sahip olabileceğine inanıyor.

kurutulmuş kekik
Kekik, yemeklerde kullanıma ek olarak, doğal tedavilere yardımcı olarak da kullanılabilir.

Bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir

International Journal of Odontostomatology’de yayınlanan bir makaleye göre kekik, belirli bakterilerle savaşmak için doğal bir alternatif olabilir. Karvakrol ve timol bileşenlerinin antibakteriyel aktivitesi sayesinde bu bitki Staphylococcus aureus ve Bacillus cereus gibi bakterilere karşı yardımcı olabilir.

Kendi başına enfeksiyon tedavisi olarak değil, sadece farmakolojik antibiyotiklerin tamamlayıcısı olarak kullanılması gerektiğini de belirtmek gerekir. Tek başına uygulamasının bakterileri yok edebileceğine dair bir kanıt yoktur.

Viral enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir

Journal of Applied Microbiology’de yayınlanan araştırmaya göre antibakteriyel etkilerine ek olarak, kekik içerisindeki karvakrol vücudu norovirüs gibi bazı viral durumlara karşı koruyabilir. Bu ishal, mide bulantısı ve mide ağrısına neden olan bir enfeksiyondur.

Ev yapımı kekik yağı nasıl hazırlanır?

Artık ana faydaları hakkında her şeyi bildiğinize göre, başlama zamanı geldi demektir! Bu ev yapımı kekik yağını hazırlama süreci çok basittir. Ayrıca, her zaman elinizin altında bulundurmanız gereken tipik bir üründür, bu sayede onu birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1/2 bardak kekik yaprağı (50 gr)
 • 1/2 su bardağı zeytin, üzüm çekirdeği veya badem yağı (200 ml)
 • Kapaklı bir cam saklama kabı

Hazırlık

 • Başlangıç olarak kekik yapraklarını yıkayın ve kurumasını bekleyin.
 • Kuruduklarında havanda veya benzeri bir aletle ezin. Bu, bitkinin tüm özelliklerini ortaya çıkarmak içindir.
 • Karışımı saklayacağınız cam kaba koyun.
 • Kekik yapraklarını tamamen kaplayacak şekilde üstüne dilediğiniz yağı dökün.. Birkaç dakika dinlendirin.
 • Daha sonra kaynatmak için bir tencereye su koyun.
 • Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve karışımın olduğu kavanozu tencerenin içine koyun.
 • Kavanozu yaklaşık 10 dakika ben mari usulü içinde bırakın, bu sayede yağ ve kekik birleşecektir.
 • Kabı sudan çıkarın, üzerini kapatın ve serin ve kuru bir yerde 2 hafta saklayın.
 • Bu sürenin sonunda yağı süzün ve kullanıma hazır lezzetli ev yapımı kekik yağına sahip olacaksınız.
 • Unutmayın, tarif ettiğimiz tıbbi kullanımın yanı sıra, bu yağ aynı zamanda tariflerinize harika bir tat da katacaktır!

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Artık yağın nasıl yapılacağını açıkladığımıza göre, nasıl uygulanacağını veya kullanılacağını açıklamanın zamanı geldi.

Bu yağı yemeklerle birlikte tüketebilir veya doğrudan tedavi etmek istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Örneğin bakteriyel enfeksiyonlar için 3 damla yağ bir bardak su ile seyreltilmeli ve bu şekilde tüketilmelidir.

Kas ağrıları, romatizma ve burkulmalar için ellerinize biraz yağ sürüp vücudunuzda ağrı olan bölgelere masaj yapabilirsiniz. Dilerseniz bu durumlar için benzer faydalar sağlayan bazı esansiyel yağları da dahil edebilirsiniz.

Buna ek olarak, birçok kişi onu buhar şeklinde soluyarak grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. Grip veya soğuk algınlığının tipik rahatsız edici belirtilerini hissettiğinizde, yemeklerden önce 3 ila 6 damla yağ tüketin veya bir buhar dağıtıcı veya bir kase sıcak su içinde yağı kullanın. Bunu günde 3 defaya kadar yapmak güvenlidir.

ev yapımı kekik yağı
Kekik yağının oral tüketimden topikal uygulamalara kadar çeşitli kullanımları vardır.

Kekik yağı için bazı öneriler

Kekik yağı kullanmaya başlamadan önce, sağlığınıza zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir. Kekik yağı çoğu durumda güvenli ve doğru dozaj olarak kabul edilir. Bununla birlikte, hamile ve emziren kadınlar veya bu çeşniye alerjisi olan kişiler için belirli riskler vardır.

Ayrıca aşırı tüketim, çarpıntı, sinir bozuklukları, depresyon ve uyuşukluğa neden olabilir. Mucizevi bir çare olmadığını ve ciddi bir sorundan şüpheleniyorsanız her zaman bir doktora danışmanın en iyisi olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Schovelin-H, Alexandra, & Muñoz-C, Marlene. (2018). Efecto Antibacteriano de la Infusión de Orégano ( Origanum vulgare ) sobre el Crecimiento in Vitro de Streptococcus mutans , 2015. International journal of odontostomatology12(4), 337-342. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-381X2018000400337
 • Gilling DH, Kitajima M, Torrey JR, Bright KR. Antiviral efficacy and mechanisms of action of oregano essential oil and its primary component carvacrol against murine norovirus. J Appl Microbiol. 2014;116(5):1149-1163. doi:10.1111/jam.12453
 • Coccimiglio, J., Alipour, M., Jiang, Z. H., Gottardo, C., & Suntres, Z. (2016). Antioxidant, Antibacterial, and Cytotoxic Activities of the Ethanolic Origanum vulgare Extract and Its Major Constituents. Oxidative medicine and cellular longevity2016, 1404505. https://doi.org/10.1155/2016/1404505
 • Jiménez, María Cristina Rogles. Actualidad de los medicamentos a base de plantas para el tratamiento del dolor y la inflamación. Diss. UNIVERSIDAD COMPLUTENSE, 2017.
 • Dufort, Julianne. Aceites esenciales: Una guía práctica para conocer las propiedades de los aceites esenciales y sus aplicaciones. Robinbook, 2017.
 • Pérez, Rocío Mera Gallego. “Prevención de catarros y resfriados.” (2017).
 • Llivichushca, Caivinagua, and Diana Alexandra. Factores de riesgo asociados a la atención de parto atendido por comadronas en domicilio en la parroquia Sígsig de la provincia del Azuay periodo septiembre 2017-febrero 2018. BS thesis. Universidad Católica de Cuenca, 2018.
 • Vásquez Espeleta, Jorge Iván. “Actividad antibacteriana in vitro del extracto acuoso de Origanum vulgare L.(Orégano) sobre los Streptococcus mutans, distrito de Chimbote, provincia del Santa, departamento Áncash, 2018.” (2019).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.