Ev Yapımı Lezzetli ve Sağlıklı Badem Koz Helvası Yapımı

Ev Yapımı Lezzetli ve Sağlıklı Badem Koz Helvası Yapımı

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Geleneksel tatlılar o kadar lezzetlidir ki, sadece bayramlarda yapmak bize yetmez. Kendinizi kötü hissetmeden arada bir sağlıklı şekilde bunları tüketmekte fayda vardır.

Bu sebeple, bugünkü yazımızda, şekersiz ve yağsız bademli bir İspanyol koz helvası yapmak için size gereken tarifi vereceğiz. Bu koz helvasının nasıl yapılacağını ve sağladığı besleyici özellikleri öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Sağlıklı bir İspanyol Koz Helvası Nasıl Yapılır?

Çok fazla şeker ve margarin ya da hidrojenli yağlar gibi zararlı yağlar içerdikleri için helvalar aslında çok da sağlıklı değildir. Diğer bir taraftan ise, kuru yemişler sağlıklı ve vitamin, mineral, protein, esans yağ asitleri ve lif açısından eksiksiz besinlerdir.

Bu ev yapımı helvayı pişirmek için, sağlıksız yağları ortadan kaldırmak ve bunların yerine besleyici natürel sızma Hindistan cevizi yağını eklemek iyi bir fikirdir.

Bademler

bir bardak badem

Bademler, sebze proteini, sağlıklı yağlar ve lifler açısından zengin sağlıklı besinlerdir. Aynı zamanda bol miktarda, kemik erimesini engellemek adına süte çok iyi bir alternatif olarak kalsiyum da içerirler. Bu kuru yemiş, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde iyi bir çare olarak, kolesterol ve kan şekeri seviyenizi kontrol de eder.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kilo alımına sebep olmadığı için her geçen gün daha da popüler hale gelen sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Bunun yerine, metabolizmayı hızlandırır, etkin bir biçimde kilo verdirir ve bel bölgesindeki yağı azaltır. 

Bir antioksidan olmasının yanı sıra, bu sebze yağı yağ asidi esansları, E ve K vitamini açısından da zengindir. Benzer şekilde, yemekte hiç bir değişiklik yapmadan, Hindistan cevizi yağını pişirmek için de kullanabilirsiniz. Bu nedenle,  Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ile beraber, yemek pişirmek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir.

Hindistan cevizi yağı, ister cildinizi ya da saçınızı canlandırmak ister doğal bir diş macunu olarak olsun, herhangi bir güzellik bakımı için de harika bir seçenektir.

Şeker Otu

şeker otu örneği

Şeker otu bitkisi, eski zamanlardan bu yada tıbbi amaçlar doğrultusunda iyileştirici bir şekilde kullanıldığı Paraguay ülkesinden gelmektedir. Bu bitki, tatlıya düşkün olanlar ve diyabet hastaları için kan şekerini düzenleyen bir yapıya sahiptir.

Bu bitki, aynı zamanda diş köklerimiz için de harikadır. Kan şekerini biraz düşürür ve tüm hastalıklar sizi korumak adına bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Eğer bu bitkiden bulamazsanız, esmer şeker, bal ya da sabır otu kullanın.

İspanyol Usulü Ev Yapımı Bademli Koz Helvası

küp kesilmiş koz helvası

Malzemeler

Bu İspanyol koz helvasını yapmak için, gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 300 g badem
  • 4 yemek kaşığı (56 g) natürel sızma Hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı (30 g) rafine edilmiş sıvı şeker otu

Aktarlarda iki tür şeker otu bulunur: herhangi bir aroması ya da tıbbi özelliği bulunmayan saf, rafine edilmiş ve daha koyu ve kalın olan şeker otu. İkincisi, meyan köküne benzer güçlü aroması ile iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Bu koz helvasını pişirmek için, tarifin aromasını değiştirmek istemediğimiz için rafine edilmiş halini kullanacağız. Saf şeker otu bitki çayları için harika bir seçenektir ve her iki hali de kalori içermez.

Hazırlanışı

Bu tarifi yapmak için izlenecek adımlar şunlar:

  • Hindistan cevizi yağının sıcaklığı 25 °C’den az ise, yağ katı bir hale gelir. Bu nedenle, önce yağı bir tavada ya da mikrodalgada eritmemiz lazım. Kaynatmayın aksi taktirde besleyici özellikleri kaybolur. 
  • Yağ sıvı bir hale gelince, sıvı şeker otu ile karıştırın.
  • Akabinde, bademleri ekleyin. Elinizle ya da bir kaşık ile karıştırabilirsiniz.
  • İyice karışmış bir macun elde ettiğiniz zaman, karışımı silikon bir kaba ya da bir fırın tepsisine koyun.
  • Üzerini streç film ile sarın ve buzdolabına yerleştirin. Hindistan cevizi yağı katılaşıp, koz helvasını bir arada tutacaktır.
  • Bir saat sonra, koz helvanız servise hazırdır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.