Evde Yapabileceğiniz Basit Saç Modelleri

Evde Yapabileceğiniz Basit Saç Modelleri

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bazen arkadaşlarımızla buluşmadan önce veya büyük bir buluşmaya katılmadan önce kuaföre her zaman yaptığımız düzenli ziyaretlerden birini yapacak vakit bulamayabiliriz, büyük geceden önce kuaföre ayıracak zamanımız olmayabilir veya bütçemizde saç yaptırmaya ayıracak miktar bulunmayabilir.

Bu da kendi modelinizi evde tek başına yapmanız gerektiği anlamına gelir ve bunu profesyonel saç yapımı becerilerine sahip olmadan hızlıca gerçekleştirmeniz gerekebilir. Bu yazıda size sadece dakikalar içerisinde evde tek başınıza yapabileceğiniz basit modellerden bahsedeceğiz!

Basit, iki dakikada hazır olacak saç modelleri

Bazen basit ve temel bir saç modeline tarz ve havalı bir görünüm kazandırmak için ihtiyacınız olan tek şey açık fikirli olmaktan ve hayal gücünüzü kullanmaktan geçer. Bu basit yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Yüksek at kuyruğu: Yapması oldukça kolaydır ve daha da iyisi resmi toplantılarda (parti, buluşma veya iş) veya sıradan (plajda veya barda bir gün) bir buluşmada harika bir görünüm sağlar. Pratik ve rahat bir görünüm sunar, yapması sadece birkaç dakika sürer ve görünümünüze çeşitlilik katmak için kolay bir yöntemdir.
  • Örneğin, daha düzgün bir görünüm için saçlarınızı düzleştirebilir veya hareketli bir görünüm için bukleli hale getirebilirsiniz. Daha iyi bir görünüm içinse büyük silindirli bir saç maşası kullanabilirsiniz.
 • Örgü: Saç örgüsü milyonlarca çeşitliliğe sahiptir. Gece gezmesi veya tarz görünümü sayesinde resmi toplantılara katılma amacıyla günlük görünümünüzü değiştirmek için muhteşem bir yöntemdir. Ve ayrıca günlük tarz için örgü tam bir kurtarıcıdır. Eğer kendinizi maceracı hissediyorsanız, yan örgüyü veya dokuma örgü deneyebilirsiniz.
saç örgüsü
 • Topuz: Yapması kolay ve hızlıdır, ve bunların hepsinin ötesinde hangi etkinliğe katıldığınız fark etmeksizin size elit bir görünüm sağlar. Bu oldukça kolay ve sofistike elit görünüme ister gece isterse de gündüz sahip olabilirsiniz. Saçınızın topuz yüksekliğini belirlemek size kalmıştır, kakül bırakarak veya birkaç bukle ile dramatik bir görünüm ekleyerek görünümünüzü değiştirmek tamamıyla sizin ellerinizdedir.

Bu modelleri çok seveceksiniz

topuz saç
 • Örgülü topuz: Muhteşem görünür ve yapımı kolaydır. Eğer örgüyü bir topuz veya at kuyruğu ile birleştirirseniz, çok yönlü bir görünüm elde etmiş olursunuz. Örgülü topuz, zarif bir günlük alternatiftir, gece dışarı çıkmak veya şık bir toplantı için idealdir.
  • Piknik buluşmaları veya günlük etkinlikler için bu görünüme sportif bir hava katabilirsiniz ve gardırobunuzdaki kıyafetlere bağlı olarak daha rahat şeyler giyebilirsiniz.
 • Yandan at kuyruğu: İster omuzlarınızdan aşağı düşsün, isterse başınızdan biraz yüksekte olsun, saçınıza yandan at kuyruğu şekli vermek size samimi ve eğlenceli bir hava katar. Yapımı çok kolaydır ve saçınızı yaparken dağılan saçlardan kurtulmanızı sağlar.
  • Eğer kıvırcık bir saça sahipseniz, düzeltmek için saç düzleştirici kullanın. Eğer düz saça sahipseniz, saçınıza hacim katmak için saç maşası kullanın.
 • Yan topuz: Oldukça zarif bir görünüm sağlar, yapımı kolaydır ve her tür buluşma için uygundur. Geleneksel topuz yerine, topuzunuzu aşağı ve yana doğru kaydırın ve toka kullanmak suretiyle aksesuar katın.
  • Eğer saçınızda kat varsa, bunu gevşek topuz yaparak kendi avantajınıza çevirebilirsiniz veya daha fazla zarafet eklemek için saçınızın diğer tarafından birkaç salkım saçı gevşek bırakmayı deneyebilirsiniz.
dalgalı saç
 • Sahil dalgaları: İsminin aksine kolayca fark edilen bir modeldir. Tek yapmak istediğiniz şeyin endişe etmek zorunda olmaksızın sahilde eğlenmek ve saçınızın rüzgarda savrulması olduğu yaz ayları için mükemmeldir.
  • Tüm bakışları üzerinizde toplayacak hem günlük hem de profesyonel yaşamın bir parçası olan bir saç modelidir. Rahatsızlık veren ve sürekli aradan çıkan lüleleri gördüğünüzde fark edeceksiniz.
 • Kısa küt saç: Bu model de basit görünen, yapımı ve bakımı oldukça kolay olan fakat aynı zamanda hem günlük hem de resmi toplantılar için harika görünen modellerden biridir. Kısa saç sevenler için kısa küt saç modeli harika bir seçim olmasının yanı sıra oldukça farklı seçenekler sunmaktadır.
  • A-kesiminden, çene uzunluğunda kesime veya asimetrik kesime kadar bu model her türlü kıyafetinize uyum sağlayacak bir görünüm sunar.

Daha fazlası

 • Kaküllü at kuyruğu: Genç profesyonel çalışanlar için kaküllü kesim harika bir model seçimdir. İster en iyi arkadaşınızın düğününe gidiyor olun, ister bir iş görüşmesine, isterse aile ziyareti veya şirket kahvaltısına gidiyor olun fark etmeksizin çok güzel görüneceksiniz.
  • At kuyruğunu orta-yüksek seviyede ayarlayın ve kakülleri düzleştirin veya daha hırpani bir görünüm için püsküllü şekilde bırakın.
 • Viktoryan tarzı bukleler: Bu saç tarzıyla zamanda geriye gidin ve kendinize kadınsı ve zarif bir görünüm verin. Egzotik bir görüntüsü olan bu stil oldukça fazla saç spreyi kullanmayı gerektirir fakat kalabalık içinde fark edileceğiniz garantisini size veriyoruz.
  • Bu saç tarzı ile bir odaya adımınızı attığınızda baş döndürücü ve baştan çıkarıcı biri olarak görülmeye hazır olun. Son dokunuş olarak, şık bir küpe veya kolye eklemeyi unutmayın.
 • Vahşi dalgalar: Uzun saçlıysanız, saçınızı toplamak istemiyor fakat yine de tarz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız bu model tam size göredir. Saçınızdaki vahşi bukleleri saç maşasıyla  veya saç fırçası ve saç kurutma makinesi ile düzleştirin.
  • Burada dikkat etmeniz gereken nokta, saçlarınıza doğal ve dağınık bir görünüm vermektir.
 • Saç bandı ve saç tokası: Belki de burada bahsettiğimiz modelleri yapacak beceriye sahip olmadığınız veya yeterli sabrınız olmadığı için bu yöntemleri denemekten kaçındınız. O halde bu işi kolaylaştıran sayısız aksesuarlardan bir kaçını deneme fikrini göz önüne alın.
  • Kıyafet ve aksesuarlarınız (çanta, kemer veya ayakkabı) ile uyumlu renge sahip ince bir saç bandı kullanmak size havalı bir görünüm sunacaktır. Saçınızı dağınık bırakabilir veya toplayabilirsiniz, sevimli ve sofistike bir görünüm için çok fazla çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Kıyafetinizle uyumlu bir toka da seçin. Ve bu yöntemin en iyi tarafı, içerisinden dilediğinizi seçebileceğiniz yüzlerce model ve tasarımın olmasıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.