Yerine Getirilmeyen Değersiz Sözler

Sözleriniz, söylediklerinizi gerçekten hissettiğinizi gösterecek eylemler eşliğinde olmalı yoksa bunlar değerlerini yitirirler.
Yerine Getirilmeyen Değersiz Sözler

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Sözleriniz, söylediklerinizi gerçekten hissettiğinizi gösterecek eylemler eşliğinde olmalı yoksa bunlar değersiz sözler olarak görünürler. Kuşkusuz en yakın arkadaş grubunuzda bile sıklıkla bu şekilde davranan bir kişi vardır.

İnsan olmak, zaman zaman bu davranışa sahip olmak demektir. Sözler veriyoruz, projeler planlıyoruz ve kelimelerimiz yüksek umutlar ve güzel hayallerle bezeli oluyor.

Ancak, hakikat zamanı ya da bir ihtiyaç zamanı geldiği an, ortada hiçbir şey yok. Söylenen ve söz verilen her şey arkasında bir duman izi bırakarak yok oluyor. Bu hassas duman izi açık bir pencereden dışarıya doğru akar. Bundan sonra şüphesiz ki hayal kırıklığı, boşluk ve güven eksikliği ortaya çıkıyor.

Diğer insanlardan sürekli olarak tutarlılık, saygı ve sorumluluk talep ettiğimiz için başkalarına aynı nezaketi göstermemiz önemlidir. Eğer bir söz verirseniz, bunu yerine getirin; bir şeyi ya da biriniz severseniz, kanıtlayın; eğer sevmezseniz de, yalan söylemeyin. Bugün bunun üzerine daha çok düşünmenizi öneririz.

Değersiz sözler ve kişisel sorumluluk

İyi ebeveynlik, sağlıklı bir özgüven ve diğer insanlara saygı gibi şeyleri neredeyse fark etmeden uygularız, çünkü bu bizim kişisel sorumluluğumuzdur.

Ancak çocukluk döneminden beri, kelimelerin gücünü görmeye başlarsınız. Size acı veren ya da olgunlukla ve özgüvenle büyümenize yardımcı olabilecek cümleler vardır. Ancak çocuklarınızı eğitirken hayati öneme sahip bir şey vardır, bu da söylediğiniz şeyleri gerçeklerle göstermenizdir.

Çocuğunuzu seviyorsanız, bunu onu destekleyerek gösterin ve onun istediği şeyleri yapabilecek durumda olduğuna inanmasını sağlayın. Üstelik, çocuğunuza bir söz verirseniz, bunu da tutmanız önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız, tek yaptığınız şey onun hayatında boşluk yaratmak olur ve çocuğunuz sonunda size güvenmeyi bırakacaktır.

Söylediğiniz sözler yalnızca mesajlarınızı iletmeye hizmet etmez. Onları, söyledikleriniz ve yaptıklarınız arasında bir bağ kurmak için kullanıyorsunuz. Bu yüzden buna uygun bir denge kurmanız önemlidir.

renkli taşlar

Beni seviyorsan bunu kanıtla

Sevgi, sözcüklerden çok daha fazlasıdır. Kişisel ilişkiler sadece sözler ve şefkat dolu açıklamalarla var olmaya devam edemez.

 • Her şeyden önce, bir ilişki, bir bütün oluşturmak için birlikte düzenlenen bir dizi günlük eylemden oluşur.
 • Bu, her sözcüğün harekete dönüştürüldüğü, iki kişinin de cesur olduğu ve birbirleri için risk alacağı bir kale duvarıdır.
 • Eğer seversen, buna göre hareket et. Eğer seviyorsan, savun.
 • Başka bir şey daha: Eğer dostluk ya da aile bağı ile herhangi bir şekilde sevdiğiniz birine bir şeyler söylüyorsanız, sevginizi güven ve koşulsuz destek vererek göstermelisiniz.

“Sözlerini tutmayan” kişilerle nasıl başa çıkmalı?

Herkesin bildiği gibi bu hayatta profesyonelce “sözünü tutmayan insanlar” vardır. Bunlar boş, sahte ve değersiz kelimeler sanatında uzman kişilerdir.

 • Ailenizde böyle birini tanıyor olabilirsiniz ya da bugün kendi partneriniz bile bu profile uyuyor olabilir.
 • Bu kişiler sizi asla hayata geçirmeyecekleri şeylere inanmaya yönlendirirler. Öyle ki, bir süre için, mazeretlerine bile inanmaya başlarsınız, ama yavaş yavaş onların tek önceliğinin kendileri olduğunu fark edersiniz.
 • Bu bağlar çok tehlikelidir.

Size tek verdikleri şey uzun süre beklemek, yanlış umutlar olur. Buna biraz daha katlanırsınız çünkü arada şefkat ya da sevgi vardır. Sonunda ise en ağır duygunuz, değersiz kelimelerle yaratılmış boşluk ve yalnızlık olur.

genç kız

Bu tür durumlarda nasıl davranmalısınız?

 • Bir kişi bir, iki ya da üç kez başarısız olabilir. Ancak bu hayal kırıklığı rutinleştiğinde, harekete geçmenin vakti gelmiş demektir.
 • Tutarlılık talep edin. Birisi size her gün ne kadar çok saygı duyduğunu, sizi ne kadar takdir ettiğini ve sevdiğini söylerse (ama onlara ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olmayacaklarını biliyorsanız) onlara kesinlikle güvenmeyin.
 • Sizinle olmak isteyen herkes hem kötü günde hem de iyi günde orada olacaktır. Her şeyden önce başkalarından talep ettiğiniz şeyleri kendiniz uygulamaya çalışın. Özel anlar beklemeden, günlük olarak sevdiğiniz kişilere destek verin, onları takdir edin ve sevginizi gösterin. Etrafınızdaki insanlar arasında profesyonelce “söz tutmayan kişiler” ya da değersiz sözler zanaatkarları varsa, onlarla aranıza biraz mesafe koyun.
yüzü parçalanan kız

Bu tür zararlı bağlar için ödediğiniz bedel oldukça fazla ve yıkıcı olur. Hepimizin çok iyi bildiği gibi, bu tür insanlar çok dinamik olurlar ve gündelik hayatınız içinde her zaman bir şekilde ortaya çıkarlar. 

Öyle hakimdirler ki sonunda bir tür içsel radar geliştirirsiniz ve bu radarı bu fantezi oyuncularını, duman ve boş ayna satıcılarını, değersiz sözler veren yalancıları ayırt etmek için kullanırsınız. Ne olursa olsun, bu insanlardan uzak durun. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Extremera, N., & Fernández-Berrocal, P. (2004). Inteligencia emocional, calidad de las relaciones interpersonales y empatía en estudiantes universitarios. Clínica y Salud: Revista de Psicología Clínica y Salud15(4), 117–137. https://doi.org/10.1007/s10888-011-9204-1
 • Gorostiaga, A., Balluerka, N., & Soroa, G. (2012). Evaluación de la empatía en el ámbito educativo y su relación con la inteligencia emocional. Revista de Educacion, (364), 12–38. https://doi.org/10.4438/1988-592X-RE-2014-364-253
 • Fernández Poncela, A. M. (2002). Estereotipos y roles de género en el refranero popular : charlatanas, mentirosas, malvadas y peligrosas. Proveedores, maltratadores, machos y cornudos. Biblioteca A46, 157.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.