Fitboxing'in Faydaları Nelerdir?

Fitbox yapmanın faydalarını duydunuz mu? Bu atletik disiplin, formda kalmanıza yardımcı olmak için fitness egzersizlerini ve boksu birleştirir. İşte her şey burada!
Fitboxing'in Faydaları Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fitboks, forma girmek isteyenler arasında popülerlik kazanmış bir spordur. Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir ve boks, kickboks, muay thai ve CrossFit egzersizlerinin bir kombinasyonudur. Fitboxing ‘in amacı, tüm vücudu kapsamlı bir şekilde çalıştırmaktır.

İlk başta, yalnızca optimal fiziksel durumda olanlara yönelik agresif bir uygulama gibi görünebilir. Ancak gerçek şu ki , gençlerden yaşlılara kadar herkes için egzersizler vardır.

Peki, fitboxing’in faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Eğer öyleyse, okumaya devam edin!

Fitbox nedir?

Fitboxing, ilginç faydaları nedeniyle çekici olan nispeten yeni bir spor disiplinidir. Kendi vücut ağırlığınız veya TRX ile yapılanlar gibi fitness antrenmanı egzersizlerini boks ve dövüş sanatları teknikleriyle birleştirir.

Temel amacı, kas kütlesi kazanmanın veya kilo vermenin yanı sıra vücudun fiziksel şeklini korumaya yardımcı olmaktır. Tabii ki, ikincisi faydalarından bazılarıdır , çünkü yaklaşık 60 dakikalık yüksek yoğunluklu seanslar 1000 kaloriye kadar yakmaya katkıda bulunur.

Diğer şeylerin yanı sıra, kardiyorespiratuar işlevi güçlendirir, fiziksel dayanıklılığı artırır ve çevikliği ve koordinasyonu geliştirir. En iyi kısım? Çok fazla zaman gerektirmez ve hemen hemen herkes için uygundur.

Fitbox nasıl yapılır?

Fitboxing, belirli fonksiyonel egzersizlerle el ele gelen bir aerobik egzersiz şeklidir. Seanslar genellikle 47 dakika uzunluğundadır ve “zorluklar” olarak adlandırılır. Yaklaşık 15 dakika süren, kasları harekete geçirmek için kardiyo ve tonlama egzersizlerinin yapıldığı bir ısınma aşaması ile başlarlar.

Daha sonra bir antrenör yardımıyla kişi müzik eşliğinde boks ve kickboks eğitimine başlar. Bu noktada, kişinin kendi vücut ağırlığı ile yaptığı 1 dakikalık 8 egzersiz ile, kum torbası üzerinde 8 tur 2 dakikalık egzersiz yapılır.

Bunu, diğer araçların yanı sıra direnç bantları, TRX ve bir fitball yardımıyla 10 dakikalık bir fonksiyonel antrenman (fitness) seansı takip eder. Bitirmek için 6 dakika tonlama ve 10 dakika daha esneme hareketleri yapılır.

Fitbox yapmanın faydaları.
Antrenmanın taleplerine rehberlik edebilmemiz için bize fitbox hakkında tavsiyelerde bulunacak bir yer bulmak önemlidir.

Fitbox yapmanın faydaları

Genel olarak, fiziksel aktivite uygulamasının çok çeşitli sağlık yararları vardır. Özellikle Fitboxing, kalori yakma ve vücut şeklini iyileştirmedeki etkinliği ile öne çıkıyor. Elbette başka avantajları da var – daha fazlasını öğrenin!

Stresle mücadeleye yardımcı olur

Fitbox yapmanın ana nedenlerinden biri, stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Aerobik egzersizi dahil ederek, uygulaması endorfin salınımını destekler.

Frontiers in Psychology’de yayınlanan bir derlemede açıklandığı gibi bu, gerginliği azaltır ve iyi olma hissini artırır.

Kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur

Düzenli fitboks eğitimi ayrıca kardiyovasküler sağlık için iyileştirmeler anlamına gelir. Genel düzeyde kan dolaşımını uyardığı için kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

Buna karşılık, kardiyovasküler hastalık riski üzerinde önemli bir etkisi olan faktörler olan aşırı kilo ve obeziteyi kontrol etmeye yardımcı olur.

Daha fazla kalori yakar

Fitboxing’in aralıklı egzersiz kombinasyonu, diğer spor disiplinlerinden bile daha fazla kalori yakmayı artırır.

Tabii ki, bu, uygulandığı yoğunluğa bağlı olarak değişir. Her durumda, 47 ila 60 dakikalık seansların, sağlıklı bir kiloyu destekleyen 1.000 kalori yakmaya yardımcı olduğu tahmin edilmektedir.

Sıkılaşmanıza yardımcı olur

Bu tür bir antrenman tüm kas gruplarını en iyi şekilde çalıştırır. Bu, yağ yakımını artırma yeteneği ile birleştiğinde, vücut tonunu arttırır. Sonuç? Daha belirgin ve estetik bir görünüm.

Koordinasyonu ve istikrarı geliştirir

Bu disiplinin en önemli etkilerinden biri de core kasları olarak da adlandırılan merkez kasları güçlendirmesidir. Hızlı dönme hareketlerini dahil ederek vücudun bu bölümünü en iyi şekilde çalıştırır. Harvard Health’de yayınlanan bir makaleye göre, bu dengeyi dengeler, koordinasyonu geliştirir ve atletik performansı artırır.

Benlik saygısını artırır

Nöropsikiyatrik Hastalık ve Tedavi’de bildirilenler gibi birkaç çalışma, düzenli fiziksel egzersizin benlik saygısı ve kendine güven üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Fitboxing bu anlamda çok faydalıdır çünkü özgüveni artıran kendini savunma tekniklerini öğrenmeyi içerir.

Aynı zamanda, her sınıfta küçük ve büyük hedeflere ulaşma eylemi, benlik saygısını da besleyen bir memnuniyet duygusu üretir. Daha sağlıklı bir kilo gibi, kişinin imaj algısını iyileştiren fiziksel düzeydeki etkilerden bahsetmiyorum bile.

Fitbox’a başlamak için ipuçları

Fitbox yapmaya başlamak için yüksek bir spor performansına sahip olmanıza gerek yok. Yine de, eğitim sırasında uygulanan tekniklerde ustalaşmak için bir başlangıç, öğrenme ve adaptasyon sürecinden geçmek önemlidir. Bu nedenle, rehberlik edebilecek bir koçun eşlik etmesi en iyisidir.

Başlangıçta, vuruşların hareketleri ve kombinasyonları garip ve sıkıcı görünebilir. Ancak, uyguladıkça, bunları gerçekleştirmek daha kolay hale gelir. Yoğunluğu artırma zamanının ne zaman olduğunu belirlemek koçun görevidir. İşte bu disiplini uygulamaya başlamak için bazı genel ipuçları.

Rahatlamak

Antrenmanlar sırasında rahatlamayı öğrenmek ilerlemenin anahtarıdır. İlk başta, hareketleri ve vuruşları biraz gergin olmadan uygulamakta zorlanmanız normaldir.

Ayrıca, dersi tamamlamak zor olabilir. Yine de, sakin olmaya çalışın ve çabalarınızı güce değil, hız ve çevikliğe odaklayın.

Rahat giysiler giyin

Bu egzersizler sırasındaki hareketler akıcı olmalıdır. Bu nedenle hareket özgürlüğü sağlayan ve cilde rahatsızlık vermeyen rahat spor kıyafetlerin seçilmesi önemlidir. Rahatsızlıklardan kaçınmak için doğru bedenleri  seçtiğinizden emin olun.

Yoğunluğu kademeli olarak artırın

Fitbox’la ilgili gerçek şu ki, zorlu bir disiplin. Buna rağmen, fiziksel durumunuza göre yoğunluğu kademeli olarak artırılmalıdır. Hareketsiz yaşamdan yorucu rutinlere geçmeye çalışmak verimsizdir ve yaralanmalara yol açabilir.

Kuvvet antrenmanı

Fitbox’ın vücut üzerindeki etkilerini tamamlamak için bir kuvvet antrenmanı rutini benimsemeye değer. Her gün olmak zorunda değil; haftada 2 veya 3 defadan oluşabilir.

Bunu uygulamak, kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacak ve genel olarak bu, zindeliğinize ve sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

Bir fitboks sınıfına katılan erkekler ve kadınlar.
Fitbox, aynı zamanda kas gücü eğitimi gerektiren yüksek kalorili bir yakma disiplinidir.

Sağlıklı bir diyet sürdürmek

Diğer spor dallarında olduğu gibi fitboks sporuna da sağlıklı ve dengeli beslenme eşlik etmelidir. Beslenme ihtiyaçları kişiden kişiye değişir; ancak, aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız önerilir:

  • Sebze ve meyve tüketiminizi artırın.
  • Yağsız et ve balık tüketin.
  • Süt ürünlerini ölçülü tüketin.
  • Sağlıklı kuru yemişler tüketin.
  • İşlenmiş gıdaların, şekerlerin ve rafine unların tüketiminden kaçının.
  • Su için.

İlginizi çekeceğini düşünüyoruz: Zumba Sınıfı: Neden Bu Kadar Popüler?

Fitboxing, kondisyonunuzu müziğin ritmine göre geliştirmenin bir yolu

Fitbox’ın dünya çapında binlerce insanın kalbini fethetmesi tesadüf değil. Vücuda olumlu etkileri ve müziğin ritmine göre kum torbası ile yapılan antrenmanlar bu disiplini farklı bir egzersiz ve iyi sonuç alma yöntemi haline getiriyor.

Tabii ki, egzesiz serileri gençlerden yetişkinlere, sporculara ve yaşlılara kadar herkes için tasarlanmıştır. Önceden bir profesyonelden tavsiye almak şartıyla herkes uygulamaya başlayabilir.

Peki, buna hazır mısınız? İlginizi çekebilir ...

Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz: Mükemmel Kombinasyon
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz: Mükemmel Kombinasyon

Düzgün kilo vermek veya kilonuzu korumak istiyorsanız, doğru sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel egzersiz şarttır. Yazımızda öğrenin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Warburton DE, Nicol CW, Bredin SS. Health benefits of physical activity: the evidence. CMAJ. 2006;174(6):801-809. doi:10.1503/cmaj.051351
  • Areeudomwong P, Saysalum S, Phuttanurattana N, Sripoom P, Buttagat V, Keawduangdee P. Balance and functional fitness benefits of a Thai boxing dance program among community-dwelling older adults at risk of falling: A randomized controlled study. Arch Gerontol Geriatr. 2019 Jul-Aug;83:231-238. doi: 10.1016/j.archger.2019.04.010. Epub 2019 Apr 22. PMID: 31102925.
  • Heijnen S, Hommel B, Kibele A, Colzato LS. Neuromodulation of Aerobic Exercise-A Review. Front Psychol. 2016;6:1890. Published 2016 Jan 7. doi:10.3389/fpsyg.2015.01890
  • Cercato C, Fonseca FA. Cardiovascular risk and obesity. Diabetol Metab Syndr. 2019;11:74. Published 2019 Aug 28. doi:10.1186/s13098-019-0468-0

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.