Gece Geç Saatlere Kadar Oturduğunuzda Vücudunuzda Olan 3 Şey

Bir sonraki günü israf etmenin yanı sıra, geç saatlere kadar ayakta kalmak uzun vadede, sağlık sorunları, kilo alımı ve hatta dolaşım hastalıkları gibi sonuçları doğurur.

Yastıklarımız ve yorganlarımız kalplerimizde özel bir yere sahiptir. Bazılarımız onları çok seviyor, sabahları onlardan ayrılmak büyük bir mesele oluyor. Gece geç saatlere kadar uyanık kalırsak, bu görev daha da zorlaşıyor. Hatta bu bazılarımız için her gün yaşanan bir savaştır.

Eğer geç saate kadar uyanık kalırsanız, her sabah yumuşak yastıklarınız ve yorganınız sizden ayrılmak istemeyecektir. Ama gece geç uyumanın nesi kötüdür? Bu konu hakkında biraz konuşalım.

Temel olarak, geç saatlere kadar uyanık kaldığınız zaman, vücudunuzu ihtiyaç duyduğu yakıttan yoksun bırakırsınız.

Son yirmi yılda, dünya genelinde uyku yoksunluğu çeken insanların sayısı arttı. Günümüzde herkes sürekli çalışıyor ve çalışmayan kişiler sabah erken saatlerine kadar onları eğlendirmek için sosyal ağlarını kullanıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde uykusuzluk zaten çoktan bir salgın olarak sınıflandırılmıştır. Buna ek olarak, 2013 yılında Gallop tarafından yapılan bir ankete göre, ABD vatandaşlarının %42’si geceleri 7 saatten az uyuyor.

Uyku yoksunluğu, gözlerin etrafında koyu halkalara, ruh hali değişikliklerine neden olabilir ve işe geç kalmanıza sebep olabilir.

Geç uyumak, geç uyanmak demektir ve bu neredeyse matematiksel bir formüldür.

Uyku yoksunluğu da patronunuzla sorunlara neden olabilir. Ayrıca, geç saatlere kadar uyanık kalmak ya da geç saatlere kadar en sevdiğiniz TV şovunu izlemek, diğer sorunları da beraberinde getiriyor.

Eğer geç saatlere kadar uyanık kalırsanız aşağıdaki şeyler olabilir:

1. Kilo alırsınız

gec

İyi uyumak o kadar önemlidir ki, iyi uyuyamadığınızda bedeniniz bunun belirtilerini göstermeye başlar. Daha önceki yazılarımızda, vücudunuzun sağlıksal açıdan içinizde neler olup bittiğini bildirebileceğini söylemiştik. Bu aynı zamanda geç saatlere kadar uyanık kalma durumu için de geçerlidir.

Vücudunuzda sıra dışı bir şey olursa, sağlık sorunları yaşamaya başlarsınız ve obezite de bunlardan biridir. Vücudunuzu uykusuz bırakırsanız, daha fazla yorgun olur ve geç uyuduğunuz gecenin sabahı yataktan çıkmak istemezsiniz. Yatakta uyumaya çalışırken saatler geçtikçe, birkaç kilo alabilirsiniz.

Weill Cornell Tıp Fakültesinde 2015 yılında gerçekleştirilen ve Endokrinoloji Derneği Yıllık Toplantısında sunulan bir çalışma, yattığımız zamana dikkat etmemizi öneriyor.

Bir gecede sadece 30 dakika uyku ile kilo alımı ve insülin direnci yaşayabilirsiniz. Bu çalışmada 522 katılımcı vardır ve çalışma 7 gün boyunca sürdürülmüştür.

Gece geç saatlerde uyuyanlar, daha erken uyumuş olanlara kıyasla, %72 daha fazla obez olma eğilimi gösterdiler.

Kilo kaybı da aynı zamanda iştah kaybı ve hormon metabolizması ile bağlantılıdır.

Weill Cornell araştırmasının ana yazarı olan Shahrad Taheri’ye göre, bu metabolizma insanların obez olma ve insülin direnci geliştirme riskini artırıyor.

2. Seks isteğiniz azalır

seks

Bazılarımız hayatımızda yatağımızı yalnızca iki şey için kullandığımız anları yaşamışızdır: Uyku ve seks. Bununla birlikte, yatağı sadece uyku için kullandığınız zamanlar da vardır, pek de uyumadığınız için yorgunsunuzdur veya kötü bir ruh halindesinizdir, bu sebepten dolayı samimi anlarda sizi uyandırmak uzun sürer.

Eğer dinlenmek için yeterli zamanınız olmamışsa ve yorgunsanız, samimi anlarda eşinizle iyi vakit geçiremezsiniz.

Journal of Sexual Medicine, yakın tarihli bir çalışmada, kadınlardaki uyku süresinin ertesi günkü cinsel istek arzusuyla bağlantılı olduğunu bulmuştur.

Çalışma, sadece bir saat daha fazla uykuyla, ertesi gündeki cinsel ilişki olasılığının% 14 arttığını belirtti.

Aynı çalışma aynı zamanda yatakta daha fazla vakit geçiren kadınların da cinsel ilişki sırasında daha fazla zevk hissettiğini ve yatakta fazla vakit geçirmeyen kadınlardan daha fazla orgazm olduklarını belirtti.

Bunun uykuya bağlı olan ruh hali değişiklikleri ile ilgisi yoktur. Fakat, çalışmalar, uyku kaybının sonuçları olan hormonal değişikliklerin zayıf cinsel işlevselliğe neden olduğunu gösteriyor.

Cinsel yaşamınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, uyku düzeninizin veya eksikliğinin sorunun nedeni olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Birçok kadın cinsel ilişkideki sorunlar için menopozu suçlar ama bu esnada başka faktörler de olabilir.

3. Kanınız kaynamaya başlar

tansiyon

Bu doğrudur. Geç saatlere kadar ayakta kaldığınızda kanınız kelimenin tam anlamı ile kaynıyor. Geceleri az uyuyan kişilerin gece boyunca kan basıncında artış yaşama oranının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Yeterli uyku çekmeyen kişiler yüksek kan basıncına maruz kalabilirler, ancak bu yeterli uyuyan kişilerde görülmez.

Tansiyonun gece yükselmesi endişe vericidir. Bazı araştırmacılara göre, gece alınan kan basıncı ölçümleri, kardiyovasküler riskin, gündüz ölçümlerinden daha iyi bir göstergesidir.

Geceleri kan basıncınız yükseldiğinde, kalbinizin dinlenme süresinde olması gerekenden daha fazla çalıştığını gösterir.

Eğer yapabiliyorsanız gece geç saatlere kadar uyanık kalmayın

Sizi geç uyumak zorunda bırakan nedenler, uyku yoksunluğunun tehlikeleriyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir.

Çalışırken sizi herhangi bir şeyin kesmesine izin vermemek için programınızı düzenlemenizi öneririz, böylece bu programa uyabilirsiniz.

Ayrıca, evde olduğunuz zamanlarda bile, zaman çizelgenizi yönetmelisiniz. Bu, mümkün olan en hızlı sürede nasıl çalışacağınızı size gösterir, bu da size dinlenmek için zamanın kalması demektir.

Gece uykunuzu hiçbir şeyin bölmesine izin vermeyin. İyi bir gece uykusu, sağlığınıza iyi bakmanıza yardım eder.