Gece Yatağı Islatma ya da İdrarı Tutamama İçin Tedavi

Gece yatağı ıslatma çocuklukta oldukça yaygın olan bir durumdur. Gerçekte, bu durum hem ebeveynleri hem de çocukları etkiler ve belirsiz bir süre boyunca devam edebilir. Bu durumu nasıl düzelteceğinizi öğrenin.
Gece Yatağı Islatma ya da İdrarı Tutamama İçin Tedavi

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2020

Çocukluk döneminde, 5 yaşına kadar idrar kaçırma yaygın olarak görülen bir durumdur. Üstelik, bu durum hem gün içerisinde hem de gece yaşanabilir. Ancak, çocuk yaşı büyüdüğünde bu durum hala devam ediyorsa ve geceleri yaşanıyorsa, söz konusu sorun, gece yatağı ıslatma olarak adlandırılır. Söz konusu durum hem çocuklar hem yetişkinler için çok rahatsız edici olabilir. 

Bu yazıda, gece yatağı ıslatma durumunun ne olduğu ve bu konu hakkında size daha fazlasını anlatacağız. Okumaya devam edin!

Gece Yatağı Islatma Nedir?

Enürezi, idrar kaçırmanın tıbbi adıdır. Bu durum, gün içinde, ya da çoğunlukla gece yaşanmaktadır.

Bu rahatsızlık, küçük çocuklarda oldukça yaygın olarak görülür. Gerçekten de, 6 yaş grubundaki çocukların %12’sinde, 7 yaş grubundaki çocukların %7’sinde görülmektedir. Bu durum, erkek çocuklarda daha yaygındır ve ergenlik çağında ortadan kaybolur. Bununla birlikte, vakaların küçük bir yüzdesinde bu durum 20 yaş üzerindeki insanları etkileyerek devam etmektedir. Sonrasında, çeşitli sosyal ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır.

İdrar kaçırma, çocukların büyüme evresinin belirli dönemlerinde görülen normal bir fenomendir. Çoğu çocuk, 3 yaşından önce idrar keselerini ve sfinkter kaslarını kontrol edemez. Bu dönemde, gece yatağı ıslatma, küçük çocuklar için normal olduğu için bir durum değildir.

gece yatağı ıslatma

Diğer yandan, bu yaştan itibaren çocuklar, idrar keselerini nasıl kontrol edeceklerini öğrenirler. Böylece, idrar keselerinin ne zaman dolu olduğunu ve tuvalete gittiklerinde onu kontrol etmeyi öğrenirler. Ancak, gece kontrol etmek daha zordur ve bunu öğrenmek daha fazla zaman alır. Bu yüzden, 6 yaşına kadar çocuklarda gece yatağı ıslatma oldukça yaygın görülür.

Bu yazıya bir göz atmalısınız: İdrar Kaçırma Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Belirti sıklığı

Günümüzde, doktorlar söz konusu konunun belirtileri hakkında farklı kriterlere sahipler. Hepsi, vakanın sıklığına göre değişmektedir.

Gece yatağı ıslatma için tanı koyabilmek adına, haftada bir ya da iki kere gerçekleşmesi gerekir. Her durumda, doğru bir tanı ve iyi bir tedavi için her bir vakanın bireysel olarak değerlendirilmesi önemlidir. 

Ayrıca, uygulanacak tedavi ve sıklık 5 yaş grubu çocuklar ile ergenlik dönemindekiler için aynı değildir. Küçük yaştaki çocuklar için bu durum normalken, ergenlik dönemindekiler için tek bir vaka tanı koymak için yeterlidir.

Gece yatağı ıslatma ve nedenleri

Neredeyse her zaman, söz konusu bozukluk, çocukların gece uyurken idrar torbalarını kontrol edemiyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çocuklar idrar torbalarının dolu olduğunu bilmezler ve idrarlarını kaçırırlar.

Vakaların küçük bir kısmında, bu fenomen diğer hastalıklarla bağlantılıdır. Örneğin, bu durum şeker hastalığı ya da üriner sistemdeki diğer problemlerle alakalı olabilir. Bu tür durumlarda, yatağı ıslatma gündüz vakitlerinde de olmaktadır ve tedavisi oldukça farklıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Çocukluk Çağında Yatak Islatma

Gece yatağı ıslatma için tedaviler

Birçok durumda, söz konusu durum herhangi bir tedavi gerektirmez. 5 yaş altındaki çocuklarda görüldüğünde, bu, normal ve geçici bir sorun olarak düşünülür. Çocuklar büyüdükçe, bu sorun kendi kendine ortadan kalkar.

Ancak, çocuklara bu vakayı azaltmada yardımcı olacak belirli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler, aslında hem ebeveynler hem de çocuklar için bu sorunun nedenini açıklamaya yardımcı davranışsal tedavi düzenler. Bu sayede, deneyerek sorunu azaltabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

 • Çocuğunuza, söz konusu durumdan dolayı utanılacak bir şeyin olmadığını açıklayın. Üriner sistemin çalışma şeklinden dolayı durumun ne kadar normal olduğunu anlamasını sağlayın.
 • Azarlamayın ve mahcup etmeyin.
 • Bu vaka gerçekleştiğinde, gece çocuğunuzu uyandırmayın. Ayrıca, sıvı tüketimini de sınırlandırmayın.
 • Çocuğunuzun tuvalete gitmesine yönelik bir planlama yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde, çocuklar idrar torbalarını nasıl kontrol edeceklerini öğrenirler.
 • Çocuğunuza, gün içerisinde daha çok, uyku saati yaklaştıkça daha az sıvı tüketmesi gerektiğini açıklayın.
 • Üstelik, çocuk bezi kullanmak bu sorunu çözmede işe yaramaz. Aslında, bez kullanımı çocuğunuzun kafasını karıştırır ve idrar torbasını nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğrenmesine engel olur.

İlaçlar sadece en aşırı durumlar için kullanılır. Bu örneklerde, ilaçlar idrar yapma ya da uykuyu kontrol etmeye teşvik eder.

Özetleyecek olursak, küçük çocuklarda gece yatağı ıslatma yaygın olarak görülen bir durum olsa da, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Davranışsal terapiler ve ailenin sürekli desteği, bu meselenin üstesinden gelmek için önemlidirler. 

Ayrıca, her bir vakayı bir profesyonel ile birlikte incelemek de önemlidir. Başvuracağınız profesyonel, bu sorunun altında başka bir problemin olup olmadığını anlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Hiperaktif Mesane: Nedenleri ve Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuklarda Hiperaktif Mesane: Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda hiperaktif mesane çocuğun benlik saygısını ciddi anlamda etkileyebilecek bir problemdir ve semptomlarına çok dikkat edilmelidir. • Becker, R. E. (2013). Nocturnal enuresis. In Parasomnias: Clinical Characteristics and Treatment. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-7627-6_20
 • Ramakrishnan, K. (2008). Evaluation and treatment of enuresis. American Family Physician.
 • Brown, M. L., Pope, A. W., & Brown, E. J. (2011). Treatment of primary nocturnal enuresis in children: A review. Child: Care, Health and Development. https://doi.org/10.1111/j.1365-2214.2010.01146.x
 • Deshpande, A. V., & Caldwell, P. H. Y. (2012). Medical management of nocturnal enuresis. Pediatric Drugs. https://doi.org/10.2165/11594870-000000000-00000
 • Glazener CMA, Evans JHC, Peto RE. Intervenciones conductuales y educativas complejas para la enuresis nocturna en niños (Revisión Cochrane traducida). En: La Biblioteca Cochrane Plus, 2007 Número 3. Oxford: Update Software Ltd. Disponible en: http://www.update-software.com

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.