Gefapixant, Kronik Öksürüğe Karşı Yeni İlaç

Son zamanlarda iki yeni bilimsel çalışma, kronik öksürüğü tedavi etmek için bir ilaç olan Gefapixant'ın etkinliği hakkında bilgi yayınladı. Mevcut olanlara göre avantajı, aynı etkiyi elde etmek için daha küçük dozlar kullanma olasılığıdır.
Gefapixant, Kronik Öksürüğe Karşı Yeni İlaç

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2021

Gefapixant, dünya çapında birçok insanın yaşam kalitesini bozan oldukça rahatsız edici bir semptom olan kronik öksürüğü hafifletmeyi vaat eden yeni bir ilaçtır. Bu semptom, her yaştan ve cinsiyetten insanın başına gelir, bu nedenle hem erkekler hem de kadınlar buna eşit derecede duyarlıdır.

Kronik öksürük her zaman bir solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaz. Gastrointestinal olanlar da dahil olmak üzere onu tetikleyebilecek başka nedenler de vardır.

İncelenen Gefapixant adındaki bu yeni ilaç, bu sıkıntıyı yaşayanların yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Daha büyük araştırmalar ve farklı gelişmelerle ilerlemeye devam etmemiz gerekiyor. Bununla birlikte, kronik öksürüğü olanlar, hatta birden fazla ilaç denemiş olanlar için bir umut kapısı açılıyor.

Gefapixant’ın kronik öksürük üzerindeki etkileriyle ilgili çalışmalar

Yakın zamanda yayınlanan iki ilginç çalışma, ilacın etkinliği hakkında rapor veriyor. Bu çalışmalardan biri daha büyüktü ve daha fazla sayıda katılımcıyla gerçekleştirildi. Bu nedenle bilimsel metodolojisi daha sağlam. Diğeri daha küçüktü ama bulguları ilkiyle uyumluydu.

Büyük araştırma yakın zamanda Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayınlandı. 253 hastada 50 miligram Gefapixant uygulaması değerlendirildi. Doz 12 hafta sürdü ve hastaların %80’inin kronik öksürüğünü iyileştirdi.

Makale, belirli bir denek grubunda daha düşük bir dozla olumlu bir etki olduğunu da bildirmektedir. Sadece 7.5 miligram Gefapixant ile hastaların %50’sinden fazlası daha az öksürdüklerini bildirdi.

Daha küçük çalışma sadece 57 kişiyi içeriyordu ve sonuçlar European Respiratory Journal‘da yayınlandı. 30 miligram dozun öksürük tedavisi için yeterli olduğunu bildirmişlerdir.

öksüren kadın

Kronik öksürük nedir?

Söz konusu ilacın ötesinde, “kronik öksürük” dediğimizde ne demek istediğimizi anlamak önemlidir. Kronik öksürüğü olmayanlar için bunun yarattığı sorunları hayal etmek zordur.

Tıbbi olarak bakarsak, kronik bir öksürük altı haftadan fazla süren bir öksürüktür. Daha sonra, ataklar ya sabittir ya da her yıl aynı zamanda tekrar tekrar ortaya çıkar. Bazen aşağı yukarı aynı şeyi tekrarlayan bir duraklama aralığı vardır.

Genel nüfusun yaklaşık %5’i hayatlarının bir noktasında kronik öksürük yaşar. Bu sıkıntı bir süre sonra kendiliğinden geçebilir veya tedavilere rağmen kalıcı olabilir. Kesin olan şey, son birkaç on yıl boyunca bozukluğu hafifletecek yeni ilaçların olmadığıdır.

Kronik öksürüğün en sık nedenleri şunlardır:

  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Gastroözofageal reflü (şiddetli olduğunda)
  • Sigara içmek
  • Kalp yetmezliği
  • Olumsuz ilaç etkileri (enalapril gibi ilaçlardan gelen etkiler)
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kronik bronşit ve amfizem dahil)
  • Çevre kirliliği

Bazı öksürük türleri mutlaka izole semptomlar değildir. Tıbbi durum, epigastralji, mide çukurunda bir ağrı, mide ekşimesi (yemek borusunda yanma hissi), hırıltı ve nefes darlığı, hava eksikliği gibi diğer semptomları içerebilir.

göğsünü tutarak öksüren yaşlı adam

Gefapixant’ın avantajları

İlginç bir şekilde, bu ilaç kronik öksürük için geliştirilmemiştir. Aslında, aktif bileşen başlangıçta bir analjezik olarak formüle edilmiştir.

Olan, etki mekanizmasının öksürüğü düzenleyen sinirlerin P2X3 reseptörlerine müdahale etmesidir. Ayrıca avantajı, etkiyi elde etmek için minimum dozlar gerektirmesidir. Bu nedenle, yan etkisi azdır.

Diğer bir avantajı ise, endüstrinin bu ilacı konumlandırmak istediği farmakolojik alandır. Bunun nedeni, öksürük tedavisinde herhangi bir yenilik olmamasından bu yana uzun zaman geçmiş olmasıdır. Bu, etkinliği bilinmeyen her türlü ilacın ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Gefapixant’ın onaylanması ve doğrulanması için hala daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Keşfin arkasındaki ilaç şirketi bunu finanse ediyor ve şu anda sertifika almak için üçüncü aşama denemelerinde.

İlginizi çekebilir ...
Yeşil Balgamlı Öksürük Ne Anlama Gelir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yeşil Balgamlı Öksürük Ne Anlama Gelir?

Yeşil balgam öksürüğe eşlik ettiğinde ne olur? Bu yazıda yeşil balgamlı öksürük hakkında size detaylı bilgiler vereceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Muccino, David, and Stuart Green. “Update on the clinical development of gefapixant, a P2X3 receptor antagonist for the treatment of refractory chronic cough.” Pulmonary pharmacology & therapeutics (2019).
  • Richards, David, et al. “Action of MK‐7264 (gefapixant) at human P2X3 and P2X2/3 receptors and in vivo efficacy in models of sensitisation.” British journal of pharmacology 176.13 (2019): 2279-2291.
  • Muccino, D., et al. “Rationale and Design of Two, Phase 3, Randomized Controlled Trials (COUGH-1 and COUGH-2) of Gefapixant, A P2x3 Receptor Antagonist, in Refractory and Unexplained Chronic Cough.” C37. SYMPTOMS, PLEURAL DISEASE, BEHAVIORAL SCIENCE, AND OTHER TOPICS. American Thoracic Society, 2019. A4700-A4700.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.