Gerçekten Yorgun Hissettiğiniz ve Yeniden Başlamanız Gereken Zaman

Öyle anlar vardır ki artık her şeyden yorgun düşmüşsünüzdür ve hiçbir şey sizi motive etmiyordur. Gerçekliğinizi değiştirmeye cesaret edin, bu her şeye yeni baştan başlamak anlamına gelse de...
Gerçekten Yorgun Hissettiğiniz ve Yeniden Başlamanız Gereken Zaman

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

Bazen sadece yorgun olursunuz ve önünüzde tek bir seçenek olduğunu fark ederseniz: her şeye baştan başlamak zorundasınız. Bizi saran mırıltılardan bıktık. Dürüst olmayan sözlerden, sahnelerden ve bizi desteklemeyen insanlardan bıktık.

Ayrıca, kendimizden de sıkıldık. Etkisiz olduğumuz ve ilginç olmadığımız ya da saygı duymayan biri olduğumuz gerçeği bizi yordu. Aynada gördüğümüz kişiyi anlamayı artık bırakmış haldeyiz.

Gerçekte insanların mutlu olmak için çok az şeye ihtiyacı vardır. “Sadeliğin psikolojisi” bize refahın, en temel ve en basit boyutlarda, en önemli ihtiyaçlarımızın içinde gizlendiğini hatırlatıyor.

Bunlar aşk, saygı, özgürlük ya da hayatımızdaki önemli insanların bize eşlik etmesidir. Bununla birlikte, bazen, hepimiz mutsuzluğun ve endişenin ağırlığından başka bir şey olmayan bu varoluşun yorgunluğunu hissedebiliriz. Bunlardan kurtulmanın bir yolu da baştan başlamaktır.

Bu, kolay olmadığını hepimizin bildiğimi bir şeydir.

Yorgun olduğunuz ve her şey paramparça olduğu zaman

Duygusal ve psikolojik yorgunluk, genellikle insanlara özgü bir şeydir. Kendimizi sıkışmış hissettiğimiz önemli bir noktaya varırız… Bu noktada bir çok yükümlülük ve sorumluluğumuz vardır.

Bu sıkışma veya tıkanma hissi birçok kişinin başına gelir. Zihinsel ve duygusal yorgunluk olduğu zaman bu his de ortaya çıkar. Bunun nedeni kişinin hayatında karşılıklılık olmamasıdır. Yatırım yapıyorsunuz ve ama geri dönüş almıyorsunuz. Hayallerinizi besliyorsunuz ama onlar gerçekleşmiyor. 

Gelin bu konuyu daha detaylı inceleyelim.

gece ve gündüz

Duygusal olarak harap olmak

Duygusal olarak harap olmak kendimizi kaybettiğimizi hissettiğimiz bir akıştır. Bazı insanlara, ilişkilerimize, arkadaşlarımıza ve işimize zaman ve çaba ayırırız, sonunda aslında buna değmediğini öğreniriz. Ya da sonuç olarak, hiç bir şey umduğumuz gibi gitmez.

  • Her gün yorgun hissetmek. Her gün ne kadar güçsüz olduğunu düşünmek. Ayrıca bu yorgunluk hissi bir yere kadar karakterimizi öyle değiştirir ki, artık sürekli kendimizi kötü hissederiz. Bunlar, bir şeyin iyi gitmediğine işaret eder.
  • Her şeyden yorgun düştüğünüz zaman ve hiç bir şey sizi mutlu etmeyip, size ilham vermiyorsa, belki de neredeyse dibe vurdunuz demektir.
  • Bu kişisel harap dönemi haftalarca sürebilir. Ama dikkatli olun. İki aydan fazla sürmemelidir. Eğer öyle olursa, depresyona girmiş olabilirsiniz.
  • Bir kaç hafta kederli hissetmek mümkün. Bu duygusal yorgunluğa hakkımız var. Bunu da söylemişken, bu durumun kronikleşmesini önlemenin önemini de hatırlatırız.

Duygusal yorgunlukla savaşmak için… değişin, hareket edin, çeşitliliği teşvik edin.

Artık buna daha fazla dayanamıyorsanız, tepki gösterin. Eğer hiç bir şey ilginizi çekmiyorsa, değişin. Her şey karanlık ve gri gözüküyorsa, elinize renkli boyaları alın. Artık zamanı geldi! Eğer soğuk yüzler, etkileşimler fark ediyorsanız, sıcak insanları arayın ve asla aynı yerde kalmayın.

Bazen psikologlar gerçekliğin aslında var olmadığını söyler. Çevremizdeki her şey aklımızın bir yorumudur. Orada, düşünce ve duygu ana öğelerdir. Şimdi, bunları biliyoruz, bazen gerçekliği görüyoruz. Zor, karmaşık ve hatta acı verici olabilir.

  • Değişim için br şeyi bilmemiz gerek. Çevremizi saran durumdan haberdar olmalıyız. Böylece gerçekliğimizi tam olarak anlayabiliriz.
  • Eğer gerçekliğiniz mutlu olmadığınız birinin yanında olmak ise, buna bir çözüm getirmek gerekir. Bazen kimin suçlu olduğuna bakmak için hiç bir neden yoktur. Sevgi gitmiştir, ayrılık başlar ve bunun için çözüm de yoktur. Kabul edin.
kadın ve kuşlar

Eğer şu anda olduğunuz kişi size yorgunluk veriyorsa, bunları not edin. İşiniz veya çevrenizdekiler sizi mutlu etmiyorsa, durun. Eğer yaptıklarınız veya söyledikleriniz sizi mutlu etmiyorsa, düşünün. İşte şimdi kendinizi içeriden dışarıya yeniden inşa edeceksiniz.

Bir çok insanın söylediğinin aksine, insanlar zamanla değişebilir. Bunun adı deneyimdir.

  • Eğer herkese evet demek sana bir sürü problem yarattıysa, artık daha kararlı olma zamanın geldi. İşte şimdi özgüveniniz ve kimliğiniz ile daha iyi ilgilenmelisiniz. Ve gerektiği zaman, hayır demeyi bilmelisiniz.
  • Bazen yeni baştan başlamak gerekir. Bu kişisel ve duygusal olarak kendimizi iyileştirmemize izin verir.İşte bu zamanda kendimizi test edebiliriz. Bu, güçlerimizi keşfetmeye yardımcı olacaktır. VE bunu başka durumlarda yapabilmeyi de öğreneceğiz. Dahası, kendimizle gurur duyabileceğiz.

Eğer bugün kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız, durup bir düşünün. İçinizdeki veya çevrenizdekiler size sıkıntı mı veriyor? Belki bu an korkularınızı tutan kapıyı açıp onları salmanız gereken andır. Artık onları geride bırakma zamanıdır.

Adım atmaya cesaretiniz olsun. Bazen küçücük bir değişiklik, gerçekliği yerinden oynatır. İçinde mutlu olduğunuz bir gerçeklik. Uygulamaya geçirin. Bunu hak ediyorsunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.