Gereğinden Fazla Tüketilen 5 Sağlıklı Gıda

Gereğinden Fazla Tüketilen 5 Sağlıklı Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Muhtemelen birçoğumuz kilo vermek ve sağlıklı kalmak için hangi yiyecekleri yememiz gerektiğini biliriz ve bir diyete başladığımız zaman da buzdolabını bu gıda çeşitleri ile doldururuz. Fakat, yapılan bu iyi şey biraz abartılıyor olabilir mi?

Tabii ki! Ve aynı şey sağlıklı gıdalar için de geçerlidir. Bunları gerçekten de aşırı derecede tüketiyor olabilirsiniz.

İşte gereğinden fazla tüketilen 5 sağlıklı gıda!

1. Mısır gevreği

Tatlandırılmış mısır gevreklerinden uzak durmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Onun yerine, bu ürünün ana malzemesi tahıl olduğu için tam tahıllı bir mısır gevreği tercih edin. Fakat, bir kase dolusu tam tahıllı mısır gevreğini çok sık yemek aşırı kalori tüketimi anlamına gelebilir.

Eğer bu, granola gibi yoğun tahıllı bir şey ise büyük bir sorundur. Aslında tek bir oturuşta hiç fark etmeden yüzlerce kalori bile tüketebilirsiniz. Tavsiye edilen porsiyon; çeyrek kap granola, 1 kap mısır gevreği ve 2 kap pirinç patlağıdır.

2. Kurutulmuş meyveler

fındık fıstık

Kurutulmuş meyvelerin çok sağlıklı yiyecekler olduğu herkes tarafından bilinir. Sağlıklı yağlar içerirler ve üstelik kendinizi tok hissetmenize yardımcı olurlar.

İlginizi çekebilir: En Sağlıklı 5 Meyve

Ancak, ceviz gibi kurutulmuş meyveleri büyük bir kabın içine koyarak yiyorsanız çok kolay bir şekilde aşırıya kaçabilirsiniz. Kurutulmuş meyveleri yemek için tavsiye edilen miktar 30 gramdır. Bu da yaklaşık olarak bir avuç (bir golf topu büyüklüğü) yapar.

3. Zeytinyağı

Üzerine zeytinyağı dökülmüş bir yeşil salata oldukça sağlıklıdır. Bu gerçekten de doğrudur. Yeşil sebzeler çok besleyicidir ve zeytinyağı ise kalp sağlığınız için faydalı olan doymamış yağlar içerir.

Fakat, bir yemek kaşığı zeytinyağında 100 kalori olduğunu da unutmayın. Bu nedenle, tüketimi önem arz etse de, aşırıya kaçmamak gerekir. Tavsiye edilen tüketim miktarı 1 veya 2 yemek kaşığı kadardır ve bu da yaklaşık olarak bir shot bardağı yapar.

4. Humus

Humus ya da nohut püresi çok sağlıklı bir atıştırmalıktır. Protein ve sağlıklı yağlar içeren humus, taze sebzelerle de iç içe geçince harika bir atıştırmalık haline gelir. Fakat, özellikle de büyük bir tabakla aldıysanız kolaylıkla aşırı şekilde tüketilebilir. Bu yiyeceğin atıştırmalık olarak tüketilmesi gereken bir porsiyonu yaklaşık 2 yemek kaşığıdır.

5. Taze sıkılmış portakal suyu

portakal suyu

Meyve suyu sağlıklıdır, çünkü meyve ve çeşitli besinler içerir. Fakat, aşırı derecede şeker tüketme ve bir meyveyi bütün olarak yemeye kıyasla daha az lif tüketme gibi bir sorun vardır.

Bu nedenle bir bardak portakal suyu içmek yerine bir portakalı bütün olarak yemek daha iyidir. Sonuç olarak, daha fazla lif tüketeceksiniz ve portakalı çiğnerken de daha fazla kalori yakmış olacaksınız. Taze sıkılmış portakal sağlıklı olsa da, tavsiye edilen tüketim miktarı 120 – 150 ml kadardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.
  • Zhang X., Guan T., Yang B., Chi Z., Wang ZY., Gu HF., A novel role for zinc transporter 8 in the facilitation of zinc accumulation and regulation of testosterone synthesis in Leyding cells of human and mouse testicles. Metabolism, 2018. 88: 40-50.
  • Pelucchi C., Bosetti C., Galeone C., La Vecchia C., Dietary acrylamide and cance risk: an updated meta analysis. Int J Cancer, 2015. 136 (12): 2912-22.
  • Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., Nucci D., Realdon S., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.