Gıdıktan Kurtulup Boynu Sıkılaştırmak için 3 Yol

Sarkan bir çene ve gıdık genelde 30'lu yaşlarda hormonal değişikliklerle oluşur ama düzenli bir diyet programı ve gündelik egzersizlerle bu görüntüyü azaltmak mümkündür. 

Gıdık çene altında biriken yağlarla oluşur, ve sinir bozucu estetik bir probleme yol açabilir. Yağ biriken diğer bölgelerde olduğu gibi, gıdık kadınları da erkekleri de özellikle yetişkinlik çağında etkiler.

Gıdık neden oluşur? Bu bölgede biriken yağlar obezite, aşırı kilo, kötü alışkanlıklar, sigara içme, zayıf beslenme ve yaşlanmayla beliren hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Bir birey 28 ila 30 yaşlarına ulaştığı zaman hormon seviyeleri daha önceki yıllara nazaran daha az olur. 30 yaşından sonra zaman geçmeye devam eder, ve yağlarla bağlantılı olan hormonal faktörler ortaya çıkmaya başlar. Bu sinir bozucu sorun da hem kadınlarda hem de erkeklerde belirir.

İşte bu zamanda insanlar bölgesel yağlardan kaynaklanan problemler yaşamaya başlar, sadece çene altında değil, aynı zamanda karın, baldırlar, sırt ve kalçalar gibi vücudun diğer bölgelerinde de sorunlar çıkar.

Gıdıktan nasıl sakınırsınız veya kurtulursunuz?

Vücutta yağ tutan her bölge gibi gıdık da zorlu bir bölgedir. Oradaki yağları atmak bayağı bir çaba gerektirebilir. Aşırı kilolu veya obez olan insanlar kilo vermek için diyet ve egzersiz yaparlar. Ama bazen çene bölgesini çalıştırmayı unutabilirler. Bu da bu bölgenin vücudun diğer bölgelerinden farklı görünmesine sebep olur. Gıdıktan sakınmak veya gıdığı azaltmak için neler yapabilirsiniz?

Sıvı tutulumuyla savaşın

sıvı-tutulumu
Aşırı alkol, şeker ve tuz tüketimi gıdık oluşumuyla bağlantılıdır. Bu maddeler vücutta yağ dokularının gelişimini arttırır, sıvı tutulumuna sebep olur, ve vücudun bazı bölgelerini şişirir. Bunları aşırı tüketmeyin, daha çok su için. Garip olabilir ama susuz kalan vücut sıvı ve zararlı maddeleridaha fazla tutar.

Yemek alerjileriyle savaşın

Belli yiyeceklere, örneğin glüten hassasiyeti veya huzursuz bağırsak sendromu gibi hassasiyet veya alerji yaşayan insanlar gelecekte gıdık sahibi olabilirler. Eğer mideniz şişkinse veya karnınız sarkıyorsa bu sindirim sisteminizde bir sorun olduğuna işaret eder. Bu da zamanla gıdığa yol açabilir.

Uluslararası İşlevsel Gastrointestinal Hastalıklar Birliği’ne göre bu şişkinliğin nedeni tam olarak açıklanamıyor ama gazın bağırsaklarda birikerek hassasiyete yol açabildiği söyleniyor.

Gıdığı azaltmak için egzersizler

gıdık1
Yukarıdaki önerilerin yanı sıra gıdığı azaltmanın bir yolu da aşağıdaki egzersiz rutinini uygulamaktır. Bu boyun bölgesindeki ve çene altındaki yağları azaltmak için çok etkilidir. Bu egzersizler ameliyat gibi aşırı yöntemlere nazaran çok daha ideal bir alternatiftir, ayrıca gıdığın sarkmasını da önlerler. 

  • Başlangıç için, kafanızı bir yana eğin ve bu sırada dilinizi damağınıza dayayın. Bunu 15 kere tekrarlayın. Sonra kafanızı diğer tarafa eğin ve aynı şeyi tekrarlayın.
  • Arkanıza yaslanın, yüz kaslarınızı rahatlatın ve sonra kafanızı çeneniz göğsünüze değecek şekilde öne eğin. Bunu 10 kez tekrarlayın ve zamanla tekrarları 50’ye ulaşacak kadar yapın.
  • Bu basit rutinin son egzersizi için bir sandalyeye oturun ve sırtınızı iyice arkanıza dayayın. Sonra yavaşça kafanızı arkaya doğru eğin ve tavana bakın. Bu posizyonu tutarak kafanızı ileri uzatın ve tavanı öpermiş gibi yapın. Bunu bir kaç kez tekrarlayın ve sonra rahatlayın.

En iyi sonuçları elde etmek için düzenli olarak egzersiz yapmalı ve sabırlı olmalısınız. Sonuçları hemen görmeyebilirsiniz, ama kendinizi adayarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Gıdığınız çok büyükse, en iyisi bir uzmana görünmek ve diğer alternatifleri değerlendirmektir.