Gluten İntoleransı Yaşadığınızın 10 Belirtisi

Bu yazımızda bahsedeceğimiz belirtiler gluten intoleransını gösterir. Belirtilerin geçip geçmediğini görmek için gluteni beslenme düzeninizden çıkartın.
Gluten İntoleransı Yaşadığınızın 10 Belirtisi
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gluten intoleransı nedeniyle son yıllarda gün geçtikçe daha çok ürünün üzerinde “gluten içermez” etiketini görmeye başladık. Ancak pek çok kişi bu ürünleri esas önemlerinin farkında olmadan tercih ediyorlar.

İlk olarak glutenin ne olduğunu açıklayarak başlayalım, gluten buğday, çavdar ve arpa gibi besinlerde bulunan bir proteindir.

Pek çok kişide gluten tükettikten sonra bir rahatsızlık görülmese de gluten bazı kişilerde sağlık sorunlarına ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Şu ana dek bu proteinle ilişkilendirilen 55 hastalık bulunmaktadır ve gluten intoleransı olan kişilerin neredeyse %99’una resmi bir teşhis daha konmamıştır.

Bu sebeple bu yazımızda gluteni beslenme düzeninizden çıkartmanız gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olacak belirtileri sizlerle paylaşacağız. Bu belirtilerin neler olduklarını keşfedin.

1. Sindirim sistemi sorunları

sindirim sorunları

Gluten intoleransının en yaygın belirtilerinden birisi sindirim sistemi ve bağırsak rahatsızlıklarıdır. Gluten içeren besinleri tükettikten sonra aşağıdaki rahatsızlıkları hissedebilirsiniz:

 • Karın şişmesi
 • İshal veya kabızlık
 • Gaz
 • Karın ağrısı
 • Huzursuz bağırsak sendromu

Bu rahatsızlıklardan kurtulmak için genelde gluten proteinini içeren besinleri tüketmeyi tamamen kesmelisiniz.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Pelvik Inflamatuvar Hastalık Nedir?

2. Bitkinlik

Buğday veya gluten içeren başka bir tahıl tükettikten sonra bazı kişiler kendilerini çok yorgun hissederler ve konsantre olmakta zorlanırlar. Sürekli bitkin veya güçsüz hissediyorsanız, beslenme düzeninizde bir değişiklik yapmanız gerekiyor olabilir.

3. Baş ağrısı

baş ağrısı

Bu protein bedeninizin normal enflamatuar işleyişinde dengesizliğe neden olup, sinir sisteminizin işleyişini etkileyebilir. Eğer gluten intoleransınız varsa bu, en yaygınları baş ağrısı ve migren olan çeşitli reaksiyonlara neden olabilir.

4. Hormon dengesizliği

Adet öncesi sendromu, polikistik over sendromu ve kısırlık gluten intoleransı ile ilişkili olabilir. Bazı jinekologlar ve doktorlar, eğer bu tarz bir rahatsızlığınız varsa gluten içeren besinleri tüketmemenizi öneriyorlar.

5. Eklem rahatsızlıkları

egzersiz

Demin de dediğimiz gibi gluten intoleransı olan kişilerin enflamatuar tepkileri normalden daha yüksektir ve bu zararlı reaksiyonlara neden olur. Bu şişme ve ağrı şeklinde eklemlerde görülebilir ve en yaygın olarak el ve dizler etkilenmektedir.

6. Keratosis pilaris

Keratosis pilaris, ciltte çıkan açık kırmızı renkli ufak kabarıklıklardır ve halk arasında tavuk derisi hastalığı olarak bilinir.

Bu duruma, uzun süre gluten tüketiminin sindirim sisteminde ve bağırsaklarda neden olduğu hasar sebebiyle A vitamini ve çeşitli yağ asitlerinin düzgün emilememesi neden olur.

7. Fibromiyalji

fibromiyalji

Fibromiyalji eklem ve kaslardaki sürekli ağrı ve sertliktir. Diğer belirtilerin aksine, fibromiyalji kaynağı tam olarak belli olmayan, uzun süreli ağrılara neden olur.

Bu duruma başka etkenler de neden olabilir ancak gluten tüketimini kesmeniz, durumu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Şu da ilginizi çekebilir: Gluten Yemeyi Bırakmak için 5 Neden

8. Nörolojik etkiler

Gluten merkezi sinir sisteminde enflamasyona neden olarak bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine ve baş dönmesi, karıncalanma gibi belirtilere neden olabilir.

9. Otoimmun hastalıklar

Sürekli gluten tüketen kişilerin otoimmun hastalık riski, tüketmeyen kişilere kıyasla oldukça yüksektir. Bu protein enflamasyon seviyelerini yükseltir ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur:

 • Psoriyazis (sedef hastalığı)
 • Ülseratif kolit
 • Sklerodermi (deri sertleşmesi)
 • Lupus (deri veremi)
 • Romatoid artrit
 • Skleroz
 • Hashimoto tiroiditi

10. Davranış bozuklukları

En yaygın görülen psikolojik rahatsızlıkların bazıları, gluten tüketimi kesildiğinde iyileşme göstermektedir. Bunlardan bazıları:

 • Anksiyete
 • Depresyon
 • ADHD (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu)
 • Stres
 • Asabiyet

Gluten intoleransının belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir ve bu sebeple genelde başka rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Örneğin çölyak hastalığı olan bir hastaya doğru teşhis konması 6 ila 10 yıl sürebilir.

Eğer bu yazımızda bahsettiğimiz belirtileri gösteriyorsanız bir doktora danışıp gluten içeren besinleri tüketmeyi bırakmak sizin için faydalı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.