Göz Çevresi Bakımı Yapmanın 6 Yolu

Göz çevrenizdeki cilt daha incedir ve yağ bezlerinden yoksundur. Bu nedenle, onu güneş ışınlarının, toksinlerin ve yaşlanmanın görünümünü hızlandıran diğer faktörlerin saldırılarından korumak önemlidir.
Göz Çevresi Bakımı Yapmanın 6 Yolu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Göz çevresi bakımı için pahalı yaşlanma karşıtı kremler almanıza gerek yok. Birçok formülün etkili olduğunu inkar etmememize rağmen, yüzünüzün bu hassas bölgesini korumanın tek yolu onları kullanmak değildir.

Ne yazık ki, çoğu kişinin göz çevresi erken yaşlanma belirtileri gösterebilir. Daha ince ve daha hassas olduğundan, sağlam ve genç kalması için özel bir özen gerektirir.

Sorun şu ki çoğu insan onu ultraviyole (UV) ışınları, kirlilik ve diğer dış etkenlerin saldırılarından korumaz. Bu nedenle, genellikle ince kırışıklıklar, sarkma ve diğer estetik problemler ortaya çıkar.

Bu yazıda, bu hassas cildi korumanın bazı yollarını göstereceğiz.

Göz Çevresi Bakımı Yapma Yöntemleri

Göz çevresinde koyu halkalar, ince çizgiler ve şişkinlik (göz altı torbaları) gibi kusurları görmek yaygındır. Neyse ki, göz çevrenizdeki cilde bakım yapmanın pek çok uygun ve basit yolu var.

1. Nemlendirme sağlamak

Nemlendirilmiş cilt, doğal elastikiyetini koruyarak kırışıklıklar ve göz torbaları riskini azaltır.

Doğru nemlendirmenin sağlanması, göz çevrenizdeki cilde bakım yapmanın en iyi yollarından biridir. Bu alan kuruduğunda esnekliğini kaybetmeye başlar ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu, cildin nemli kalmasına yardımcı olan yağ bezlerinin bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, tercihen tahriş edici olmayan bileşenlere sahip iyi bir nemlendirici seçmek önemlidir. Ayrıca, normal nemlendiricilere duyarlı olabileceğinden, özellikle göz bölgesi için üretilmiş nemlendiricileri seçmek iyi bir fikirdir.

İşte bazı diğer doğal alternatifler:

  • Taze salatalık
  • Hindistan cevizi yağı ile birleştirilmiş gül esansiyel yağı
  • Karite yağı
  • Aloe vera jeli

2. Bölgeye Masaj Yapmak

Göz çevrenize masaj yapmak birçok sorunu önlemenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni masajların dolaşımı uyarması ve göz torbaları, koyu halkalar ve ince kırışıklıklar gibi kusurları azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Göz çevrenize masaj yapmak aşırı sıvıyı boşaltmanın ve şişliği azaltmanın iyi bir yoludur.

Nasıl yapılır?

  • İlk önce parmaklarınızı biraz nemlendirici ya da yağla nemlendirin.
  • Daha sonra, parmaklarınızın ucuyla cildinizin etrafındaki cilde nazikçe masaj yapın.
  • İki ila üç dakika hafif baskı uygulayın.
  • Yatmadan önce her gece tekrarlayın.

Not: Dışarıdan içeriye, göz bölgesini boşaltan düğümlerin bulunduğu yerler olan gözyaşı kanallarınıza doğru yaparsanız, masajlar daha etkili olacaktır.

3. İyi Bir Gece Uykusu Alın

göz çevresi için iyi uyumak

Dinlenme eksikliği kendini hemen göz çevresinde gösterir. Aslında, iyi bir gece uykusu alamadığınızda, göz torbaları ve koyu halkalar neredeyse anında görünür.

Bu nedenle, göz çevrenizdeki cildin bakımını yapmak için, iyi uyumak ve gece en az sekiz saat kesintisiz uyku almak çok önemlidir.

4. Sağlıklı bir Beslenme

Beslenme cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Harici ürünler cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olsa da, ince kırışıklıklar, koyu halkalar, göz altı torbaları ve diğer sorunları önlemek için yediklerinize dikkat etmelisiniz.

A, C ve E vitaminleri ve mineraller, omega-3 yağ asitleri ve amino asitler gibi besinlerin tümü hücre yenilenmesini kolaylaştırır ve cildin sıkı ve nemli kalmasına yardımcı olur. Onları aşağıdaki yiyeceklerden alabilirsiniz:

5. Her Gün Güneş Koruyucu Kullanın

güneş kremi süren kadın

Güneşten gelen radyasyon cildin incelmesine, lekelerin ortaya çıkmasına ve erken kırışmaya neden olur.

Cilt sağlığını etkileyen bir faktör güneş ışığına maruz kalmaktır .Zaman geçtikçe zayıflık, sarkma ve kırışıklıklar oluşturur. Cilt kanserine bile yol açabilir.

Bu nedenle, her gün bu bölgeye güneş kremi uygulamak çok önemlidir. Bileşenleri, güneşin göz bölgesi üzerindeki etkisini en aza indirger ve diğer şeylerin yanı sıra kuruluğa olan eğilimi azaltır.

6. Her gün makyajınızı silmek

Makyajla yatmak göz çevrenizde sorunlara neden olabilir. Her şeyden önce, rimel kalıntısı kararmaya ve sinir bozucu koyu halkalara neden olabilir. Ayrıca, kozmetik parçacıklar cildin oksijenlenmesine izin vermez ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Bu nedenle, bu alanı taze ve genç tutmak için, istisnasız her gün bir makyaj temizleyici kullanmak esastır. Makyajınızı çıkarmak için badem yağı, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Gözlerinizin etrafında ince çizgiler mi fark ettiniz? Koyu halkaları ve göz altı torbalarını önlemek ve göz çevrenizdeki cilde bakım yapmak ister misiniz?

O zaman yukarıda paylaştığımız ipuçlarını kesinlikle uygulamanız gerekir!

Gördüğünüz gibi, önerilerimizin günlük güzellik rutininize dahil edilmesi kolaydır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.