Gözlüklere Bakım Yapmak İçin 4 Önemli İpucu

Eğer gözlükleriniz çok sıkı veya çok genişse evde kendi başınıza düzeltmeye çalışmak yerine, bir optometriste göstermeli ve tamir ettirmelisiniz. Gözlüğünüzü kırabilirsiniz!
Gözlüklere Bakım Yapmak İçin 4 Önemli İpucu

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Gittikçe daha çok insan gözlük takıyor. Bilgisayarda çok zaman harcamak suçlanabilir, ancak birçok muhtemel nedeni vardır. Peki gözlüklere bakım yapmak için dikkat etmeniz gereken ipuçlarını biliyor musunuz? O halde okuyun!

Gözlüğünüze düzgün bir şekilde bakmamak da görme problemi için bir neden olabilir. Evet, doğru okudunuz. Mercekleri temiz ve çizilmemiş tutmak daha iyi görmenize ve görüşünüzün olması gerektiği gibi odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Gözlüklere bakım yapmak: Temiz gözlük optimum görüş demektir

gözlük ve kadın

Görüş bozukluğu gözlük takarak tersine çevrilecek bir şey değildir; ama en azından ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Her şeyden önce, gözlüklerinizin tam ortada ve doğru şekilde ayarlanması önemlidir.

Bunun amacı tabii ki başınızı hareket ettirdiğinizde gözlüğünüzün düşmemesidir. Buna ek olarak, maksimum kalitede görüş ve iyi bir kullanım süresi elde etmeye de yardımcı olur. 

Eğer reçetenizin değiştirilmesi gerekmiyorsa ve gözlükleriniz iyi durumda ise her yıl değiştirmenize gerek yoktur. Neredeyse tüm gözlükler hafif ve hassas malzemelerden üretildiğinden, dikkatli olmak çok önemlidir.

Gözlüklerimi ne ile temizlemeliyim?

kırmızı çerçeveli gözlüklü gülümseyen kadın

Sormanız gereken ilk soru budur. Çantanızın içinde, komidininizde veya masanızda bulundurabileceğiniz birçok markada sıvı sprey temizleyici bulabilirsiniz. Ancak bunlar pahalı olabilirler.

Daha ucuz bir seçenek olarak, sadece su ve nötr bir sabun (en iyisi sıvı sabun olacaktır) kullanmak isteyebilirsiniz. Su ve sabunla gözlüğünüzü temizlemek için uymanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Gözlüğünüzü musluğun altına koyun.
 2. Su ile mercekleri ıslatın.
 3. Parmak uçlarınıza biraz sabun alın.
 4. Merceklerin her iki tarafını hafifçe ovun.
 5. Temiz su ile durulayın.
 6. Tuvalet kağıdı, kağıt havlu veya nazik bir bezle kurulayın.
 7. Tüm metal parçaların iyice kuruduğundan emin olun.

Peki su yoksa ne yapmalı? Bu durumda şunları kullanabilirsiniz:

 • Mikrofiber bez
 • Yukarıda belirtilen spreyler
 • Islak mendil
 • Ultrasonik gözlük temizleyici

Gözlüklerimi nasıl düzgünce temizleyebilirim?

gözlük camı silme

Sokaktaysanız ve az önce kirlenmiş gözlüklerinizi temizlemek için bir banyo bulamıyorsanız, gözlüklere bakım yapmak için bir bez kullanabilirsiniz. Tıpkı su ile yıkadıktan sonra kuruladığınız gibi, gözlüğünüzü iyi tutmalı, kırılma veya eğilmeye karşı dikkatli olmalısınız.

Eğer bir tarafı tutup diğer tarafı temizliyorsanız (ki genelde yapılan budur), gözlüğün köprü kısmına çok yük binecektir ve ortadan kırılma ihtimali olacaktır. Eğer çerçevesiz gözlük kullanıyorsanız mercekleri kırma ihtimaliniz bile vardır.

Mercekleri temizlemeyi bitirmek için çerçeveyi, özellikle cildiniz veya saçınızla temasta olan kısımları da temizlemelisiniz. Buna, burnunuza dokunan köprü ve kulaklarınızın üzerinde kalan kulaklıklar da dahildir.

Sıcak olduğunda veya çok terlediyseniz, bu alanlar özellikle kirlenmeye meyillidir. Kiri almak için sabun ve su gerekir. Bazı insanlar menteşelerin ve vidaların paslanmadığından veya sıkışmadığından emin olmak için saç kurutma makinesini kullanır.

Gözlüklerimi nasıl takıp çıkarmalıyım?

düşünceli gözlüklü kadın
 • Gözlüklerin yanlış yerleştirilmesi kulak parçalarını eğebilir ve dikkatli değilseniz gözlüğünüzü yere düşürebilirsiniz.
 • Gözlüklerinizi takmak ve çıkarmak için daima iki elinizi de kullanmalısınız. Tek elle yaparsanız diğer tarafın menteşesine baskı uygularsınız. Bir sonraki sefer gözlüğünüzü takarken kırılabilir.

Gözlükler için aksesuarlar

Gözlük takıyorsanız sahip olmanız gereken 3 şey vardır:

Bir gözlük kabı

gözlük kapları

Gözlük kabınız sağlam olmalıdır ve gözlüğünüz düzgünce sığmalıdır. Düşürürseniz, üzerine oturursanız ya da çantanızdaki başka şeylere çarparsa  sorun yaşamamalısınız.

Bir ip veya kayış

Belki çocuklar ya da yaşlılarda gördüğünüz şeyleri sevmiyorsunuz. Bununla birlikte, gözlüklerinizi sadece okumak için kullanıyorsanız bu seçenek size yardımcı olabilir.

Yine de, boynunuzdan asılı olan gözlüğünüzle dolaşmanın aslında biraz tehlikeli olabileceğini unutmamak önemlidir. Sonuçta, gözlüğünüz bir şeylere çarpabilir veya takılabilir.

Temizleme bezi

Sadece gözlükler kirlendiğinde temizlemek için değil, kabına konulduğunda gözlüğü sarmak için de faydalıdır.

Gözlüklere bakım yapmak için daha fazla ipucu

gözlük ve gülümseyen kadın

Düzgün bir şekilde temizlemek ve taşımak dışında numaralı gözlük veya güneş gözlüğü fark etmeksizin, dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu vardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Gözlüklerinizi camları yüzeye değecek şekilde bir yerlere bırakmayın.
 • Arabanın içi gibi aşırı sıcaklardan uzak tutun.
 • Elbiselerinizi (özellikle de kot veya yünlü) gözlüğünüzün merceklerini temizlemek için kullanmayın.
 • Her birkaç ayda merceklerin derin temizliği için optiğinize götürmeniz iyi olur.
 • Kafanızı çok sıkıyorsa da kontrol ettirmek isteyebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.