Graviola Yemek İçin 7 İyi Sebep

İçerdiği kalsiyum, fosfor ve diğer besin maddeleri nedeniyle graviola kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için şiddetle tavsiye edilen bir meyvedir
Graviola Yemek İçin 7 İyi Sebep

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tarçın elması olarak da bilinen graviola tıbbi özellikleri ve sağlık açısından faydaları nedeniyle değer kazanan tropik bir meyvedir.

Yüksek vitamin ve mineral içeriği, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve hücrelerinizi koruyan antioksidanları sayesinde öne çıkar.

Graviola, diğer faydalarının yanı sıra, sindirim sisteminizi, metabolizmanızı ve kardiyovasküler sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olan besinsel lif ve esas aminoasitler içerir.

Benzersiz tadı sayesinde pek çok tarife dahil edebilirsiniz. Ayrıca vücudunuz için çok faydalı olduğunun farkına varmanız da önemlidir.

Graviolanın ne gibi faydaları olduğunu biliyor musunuz? Neden onu daha sık yemeniz gerektiğini anlamak için aşağıdaki yedi maddeye bir göz atın.

1. Enerji verir

kollarını açmış mutlu kadın deniz kenarı

Graviolanın düzenli olarak tüketilmesi sabahları yorgun uyanmayla ve kısıtlı enerji deposu nedeniyle ortaya çıkan diğer problemlerle savaşmak için harikadır.

 • Graviola yüksek miktarda fruktoz içerir. Bu doğal şeker türü hücreleriniz için “enerji” kaynağıdır.
 • Dolaşımı iyileştiren vitaminler ve mineraller barındırır ve hücrelerinize oksijen sağlar.
 • Bu meyvedeki kompleks karbonhidratlar metabolizmanızı hızlandırır, fiziksel ve zihinsel performansınızın iyi bir seviyede kalmasına yardımcı olur.

2. Sinir sistemini korur

Graviola önemli bir folik asit, E vitamini ve esas mineral kaynağıdır. Bu maddeler sinir sisteminizin sağlığını olumlu yönde etkilerler.

 • Yüksek kompleks B vitamini içeriği dolaşımı geliştirir ve sinir sistemindeki dengesizlikleri yok etmeye yardımcı olur.
 • B2 vitamini sinirlerinizi yatıştırır ve bilişsel fonksiyonu geliştirir.
 • Ayrıca stres hormonu üretiminin kontrol edilmesine ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

3. Kemiklerinizi güçlendirir

koşu bandında ayaklar erkek

İçerdiği kalsiyum, fosfor ve diğer besin maddeleri nedeniyle graviola kadınlar, yaşlılar ve çocuklar için şiddetle tavsiye edilen bir meyvedir.

 • Bu üç esas minerali ve vitaminleri özümsemek kemiklerinizin güçlenmesine ve kemik yoğunluğunun azalmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Kemiklerin geliştiği dönemlerde tüketilmesi idealdir ve aynı zamanda yaşlanma nedeniyle meydana gelen bozulmayı önlemeye de yardımcı olur.

4. Sindirim sisteminizi geliştirir

Graviola, sindirim sisteminin yavaş çalışması ve kabızlık gibi durumlar için uzun zamandır önerilen doğal bir çözüm.

 • Tarçın elması olarak da bilinen graviolada yoğun miktarda besinsel lif bulunuyor. Bu madde bağırsak fonksiyonlarını geliştiriyor ve atıkların yok edilmesini kolaylaştırıyor.
 • Prebiyotik etkileri bağırsaklardaki bakteri florasının güçlenmesine yardımcı oluyor, sindirim sistemi bozukluklarının ve enfeksiyonlarının ortaya çıkmasını önlüyor.
 • Besinlerin daha kolay emilmesini sağlıyor, yağ ve proteinlerin sindirimine de yardımcı oluyor.

5. Yüksek kan basıncını önler

tansiyon aleti ölçüm doktor

Düzenli bir şekilde graviola yemek özellikle yüksek kan basıncı riski taşıyan hastaların işine yarayacak.

 • Besinsel lif, kolesterolün damarlarda birikmesini önler. Böylece gelecekte ortaya çıkabilecek tıkanmaların da önüne geçilmiş olur.
 • Potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu mineraller sodyum seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur ve dokularda su toplanmasını engeller.
 • Graviola ayrıca dolaşımı iyileştirir ve damarların esnekliğini korur.

6. Ağrıyla savaşmaya yardımcı olur

Bu meyveden çıkan su ağrı kesicidir ve iltihap önleyici özelliği vardır. Pek çok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olur.

 • Dolaşımı iyileştirip ağrıyı azalttığı için baş ağrısı ve kas gerginliği için tavsiye edilen bir çözümdür.
 • Ayrıca kolik ve kas spazmıyla başa çıkmak için faydalıdır.
 • Düzenli tüketildiğinde artrit, kas hasarı ve kronik hastalık riskini bile azaltabilir.

7. Savunma mekanizmanızı güçlendirir

mikroplara dur diyen vücut figürü

Bu meyvede bulunan çeşitli besin maddeleri bağışıklık sisteminizin güçlü ve aktif kalmasını sağlar.

 • 100 gram graviola 20 grama kadar C vitamini sağlar. C vitamini vücudun antikor üretimini devamlı kılmak için ihtiyaç duyduğu bir besin maddesidir.
 • Graviolada demir, folik asit ve magnezyum bulunur. Tüm bunlar bir atak yaşanması durumunda cevap verebilmek için gereken maddelerdir.
 • Pek çok hastalığın ve enfeksiyonun tedavisi ve önlenmesi için tüketilmesi tavsiye edilir.

Bu meyveyi bir deneyin! Gördüğünüz gibi beslenme programınıza graviolayı dahil etmek için pek çok sebep var.

Meyve sularınıza, tatlılarınıza, salatalarınıza veya smoothieler’inize ekleyin ya da tek başına yemenin keyfini çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Botero, M., Ricaurte, S., Monsalve, C., & Rojano, B. (2007). Capacidad reductora de 15 frutas tropicales. Scientia et Technica Año XIII.
 • Marín Gijón, M. (2012). Riboflavina: Vitamina B2. MoleQla: Revista de Ciencias de La Universidad Pablo de Olavide.
 • Muñoz Durango, K., Bravo Muñoz, K. E., Zapata Ocampo, P., & Londoño Londoño, J. (2007). Caracterización preliminar del enzima polifenol oxidasa en frutas tropicales: implicaciones en su proceso de industrialización. Scientia et Technica. https://doi.org/10.1021/jp808597v

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.