Güçlü ve Sağlıklı Saçlar İçin 12 İpucu

Güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saçınızı içten ve dıştan beslemenin yanı sıra, saç bakım ürünlerinizin içerdiği kimyasal maddelere dikkat etmeniz gerekir; çünkü bu maddeler saçları zayıflatabilir ve parlaklığını azaltabilir.
Güçlü ve Sağlıklı Saçlar İçin 12 İpucu

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Çoğu ünlü isimde ortak olarak gördüğümüz bir şey vardır, güçlü ve sağlıklı saçlar. Her şeyden önce, ünlü kişiler hakkında gıpta ettiğimiz bir şey varsa, o da, onların her durumda nasıl göründükleridir.

Bu durum, fotoğraf makinesinin akıllı fotoğraf işleme programlarından ya da hilesinden çok daha fazlasıdır. Gerçek şu ki muhtemelen kamera kapalıyken dahi onların cilt, saç ya da vücut şekillerine sahip olmak isterdiniz!

Bu makalede, tıpkı reklamlarda gördüğünüz gibi güçlü ve sağlıklı saçlar nasıl elde edilir size anlatacağız.

Güçlü ve sağlıklı saçlar için ipuçları

Saç telinizi bir iğneden ip gibi geçirir misiniz? Günün her saatinde parlak, ipeksi, doğal görünümlü saçlara mı sahipsiniz? Bunun sadece film yıldızları için var olduğunu düşünüyor olsanız da, podyumda ve dergilerde gördüğünüz güçlü ve sağlıklı saçlara ulaşmak için birçok farklı yol vardır:

1. Zarar gören uçları kesin

Saç uzadıkça, özellikle de en eski kısımlar olan uçlar zayıflar.

 • Bu kısımları biraz keserek (en fazla bir parmak) başlayın ve saçınız ne kadar hızlı uzuyorsa buna göre bu işlemi tekrarlayın.
 • Bu “çirkin” bölünmüş kırık uçları yok etmek, saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Ayrık duran kırık uçlardan daha çirkin bir şey yoktur!

2. Her gün tarayın

saçlarını tarayan kadın

Yumuşak kıllara sahip olan bir fırça satın alın ve saçlarınızın kırılmasını önlemek için saçınız ıslakken fırçalamaya çalışın. Çok uzun saçlarınız varsa, aynı zamanda yatmadan önce de fırçalayabilirsiniz.

Bu, saç derisinde daha iyi bir dolaşım olmasını sağlar ve bu sayede saç kökleriniz daha sağlıklı lifler üretecektir.

3. Saçınızın türünü tanıyın

Bu bilgiye sahip olduğunuz zaman, doğru güzellik ürünlerini seçebileceksiniz. Kapsamlı bir değerlendirme üç bölümden oluşur:

 • Yoğunluk (kalın, orta ya da ince)
 • Doku (kalın ya da ince)
 • Dayanıklılık (gözenekli, elastik ya da hidratlı)

4. Soğuk su ile durulayın

Evet, bunu kışın bile yapmalısınız! Saçınızı yıkadığınız zaman son durulama, gözenekleri kapatmak için her zaman soğuk suyla olmalıdır. Bunun sonucu olarak saçınızın daha parlak ve ipeksi bir hal aldığını göreceksiniz. Bu teknik, aynı zamanda saçınızın daha hızlı uzamasını da sağlar.

Diğer yandan sıcak su, kafa derinizin yağ üretimini artırır ve saç tellerinizi koparır. Saçınızı kuruturken, daha fazla bölünmüş kırık uç fark edeceksiniz.

5. Kaliteli ürünler kullanın

saçına bakım yapan kadın

En tanınmış markalar her zaman kaliteyi garanti etseler de, yine de saç tipinize uyan ürünleri seçebilirsiniz ve bu size daha iyi sonuçlar verecektir. Kimyasal içermeyen ve saçlara daha az zararlı organik kozmetik ürünler denemenizi öneririz.

6. Saç kurutma makinesini ya da saç maşasını aşırı kullanmayın

Zaten güzel, pürüzsüz saçlarınız olsa bile, hafta boyunca saçınızı kurutma ve maşa yapma sıklığını azaltmaya çalışın. Bu aletler yüzünden saçınızın ısıya maruz kalması, saçınızı kurutur, donuk ve cansız bir hale getirir ve bu sebeple saçınızın kırılma ya da bölünme olasılığı yükselir.

En iyisi bunları, yalnızca özel bir etkinliğe katıldığınızda ya da ıslak bir kafayla sokağa çıkmamak zorunda olduğunuz soğuk günlerde kullanmaktır.

7. Saç derinize masaj yapın

Bunu duş yaparken ya da hatta TV izlerken bile yapabilirsiniz. Çok fazla faydası vardır! Bir saç derisi masajının faydaları arasında şunlar bulunur:

 • Saç foliküllerine kan akışının artması
 • Stresten kurtulmak
 • Saç derisinin düzenlenmesi

Esansiyel yağlar kullanarak haftada birkaç kez saç derinize masaj yapmayı deneyin. Etkilerini neredeyse anında fark edeceksiniz.

8. Kimyasal ürünleri aşırı kullanmayın

saçını yıkayan mutlu kadın

Tıpkı saç kurutma makinesinden ve saç maşasından gelen ısı saçınızın sağlığı için kötü olduğu gibi, bazı kimyasal ürünler de saçınıza zarar verir. Bu durumlara boyalar ve düzleştirme işlemleri de dahildir (ne yazık ki yüksek kaliteli olanlar da dahil). Ayrıca, saçınız doğal renklerinde çok daha güzeldir. Değiştirmeyin!

9. Güneşten ve yüzme havuzlarından kaçının

Yaz ve tatil zamanı gelince, saçlarınız muhtemelen daha az parlak görünür ve size kendini zayıf hissettirir. Bu, güneşe fazla maruz kalma, yüzme havuzlarındaki klor ya da okyanus tuzu yüzündendir.

Yüzücü boneleri ve şapka takmanızı ve bu zararlı unsurlara karşı bir bariyer görevi gören koruyucu bir ürün kullanmanızı öneririz.

10. Saçınızı çok sık yıkamayınız

Hem saç derisi hem de saç tellerinizin tamamen kuruması için birkaç saat gerekir. Buna ek olarak, saçınızı ne kadar çok yıkarsanız saçlarınız o kadar az doğal yağ içerir hale gelir ve bu yüzden daha da donuk görünür.

Saçlarınızı ne sıklıkta yıkadığınız saç tipinize ve yılın zamanına bağlı olarak değişecektir. Fakat yaz aylarında bile olsa, her gün yıkamayın.

11. Sağlıklı saçlar için sağlıklı bir diyet yapın

sağlıklı sebze meyveler

Saçınıza dıştan bakım yapmanın yanı sıra onu içeriden de beslemeniz gerekir. Dengeli bir diyetle beslenmenizin ve yemeklerin bol miktarda taze meyve ve sebze içermesi çok önemlidir.

Aynı zamanda bol miktarda fıstık, bakliyat ve su aldığınızdan da emin olun.

12. Saçlarınızı toplamayın

At kuyrukları ve sıkı örgüler saç tellerini kırabilir, özellikle de çok sıkı oldukları zaman. Aşırı durumlarda saç dökülmesine bile neden olabilir.

Adı çoktan kötüye çıkmış at kuyruğu, saçınızın sağlığı için kötüdür, bu nedenle gevşek bir at kuyruğu tercih etmek ve sadece egzersiz yaparken ya da çok sıcak hava gibi bazı durumlarda tercih etmek en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Skin, hair, and nails. (2015).
   kidshealth.org/parent/general/body_basics/skin_hair_nails.html
  • Skin and hair health. (n.d.).
   womenshealth.gov/publications/our-publications/the-healthy-woman/skin_hair.pdf
  • Tips for healthy hair. (n.d.).
   aad.org/dermatology-a-to-z/health-and-beauty/hair-care/tips-for-healthy-hair

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.