Günlük (Sığla) Ağacı Yağının İnanılmaz Faydaları

Günlük ağacı esansiyel yağın özellikleri sayesinde cildinize daha iyi bakabilirsiniz. İyileşmeyi teşvik eder, antienflamatuardır ve koklamak çok rahatlatıcıdır.
Günlük (Sığla) Ağacı Yağının İnanılmaz Faydaları

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İnsanlar yüzyıllardır esansiyel yağlar kullanıyor. Asya ve Akdeniz kültürlerinde, insanlar onları doğal ilaçlar yapmak için kullanmışlardır. Günlük ağacı esansiyel yağı bu ilaçların birçoğunun içinde bulunur.

Bu doğal yağın tıbbi ve estetik özellikleri vardır. Bu makalede bu yağın sizin için neler yapabileceği hakkında her şeyi öğrenin.

Esansiyel yağlar

Esansiyel yağlar, kuru aromatik bitkilerin damıtılmasıyla elde edilir. Onları yapmak için, maddeye damıtılmış su uygularsınız. İşlem, bitkilerin özelliklerinin ortadan kalkmasını önler ve su, yağın kıvamının daha sıvı hale gelmesine yardımcı olur.

Damıtma işleminde, esansiyel yağın yağı sudan fiziksel olarak ayrılır, çünkü yağda çözünebilir. Ayrıldığında cildin üzerindeki etkisi artar ve size daha fazla yarar sağlar.

Günlük Ağacı Esansiyel Yağı

Günlük ağacı, toz veya tütsü çubuğu olarak çok yaygındır. Kokusu Boswellia ağacının kabuğundan gelir. Bunu yapmak için ağaçtaki beyaz öz ayıklanır ve birkaç gün sertleştirilir. Sonra, bir kauçuk reçinesi haline gelir.

Günlük ağacı esansında keton alkoller, doğal reçineler ve terpenler bulunur. Günlük ağacı esansiyel yağın diğer kimyasal bileşenleri alfa pinen, asil, bornil asetat ve oktildir.

İyileştirici Özellikleri Olan Bir Yağ

Bu yağın özelliklerinden biri ruhu rahatlatması ve canlandırmasıdır. Bunun nedeni, aromanın koku yoluyla bu gevşeme ve uyarılma hissini artırmasıdır.

Yağı cildinize uyguladığınızda doğal olarak birçok rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olur, yenilenmeye yardımcı olur ve antienflamatuardır.

Ek olarak, diğer yararların yanı sıra cildinizi güçlendirmeye ve solunum problemlerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

günlük ağacı yağı ve antienflamatuar etkisi

Vücudunuz için Günlük Ağacı Esansiyel Yağı Özellikleri

Cildinizi Gençleştirir

Günlük ağacı esansiyel yağı cildinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Gençleştirmeye ek olarak, aroma cildinize derinliklerine işler.

  • Yatmadan önce bu yağı uygulayın ve cildinizin emmesini sağlamak için nazikçe masaj yapın.

Bu doğal işlemle cildiniz güçlü ve nemli olacaktır. Günlük ağacı esansiyel yağı, ışıl ışıl ve sağlıklı görünmenize yardımcı olur!

Eklemleri Güçlendirir ve Kireçlenmeyi Önler

Bu esansiyel yağ, bacaklarınızdaki ve kollarınızdaki eklem ağrılarını gidermek için mükemmeldir. Etkilenen bölgelere yağ masaj yapmanız yeterlidir. Antienflamatuar özellikleri cildinize derinlemesine işler ve ağrıları giderir.

Kireçlenmeden muzdarip insanlar için, bu yağ ağrıyı gidermek adına oldukça yardımcıdır. Bu durumda eklemlerinizdeki enflamasyonu gidermek için yavaşça masaj yapmalısınız.

Günlük Ağacı Esansiyel Yağı Solunum Sorunlarını Azaltır

Solunum problemleriyle savaşmak için bu esansiyel yağı topikal olarak veya buharını soluyarak kullanabilirsiniz. Bu yağdan buhar çıkarmak en iyisidir çünkü antienflamatuar özellikleri solunum yollarınızı temizlemeye yardımcı olur.

Bu yağın kokusu çok rahatlatıcıdır ve burun deliklerinizden solunumunuzun düzeldiğini hissedeceksiniz. Aslında, astım gibi bazı sorunları bile bu yağla tedavi edebilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer bir sinüs enfeksiyonunuz varsa, enfeksiyonun daha da kötüleşmeyeceğinden emin olmak için doktorunuzla konuşmalısınız.

Sindirim Bozukluklarının Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Bu esansiyel yağ, mide özsuları, safra ve asitlerin üretimini artırır. Bu yağın tüketilmesi sindirimi uyarır, böylece yiyecekleri düzgün bir biçimde sindirebilirsiniz. Ek olarak, bağırsaklarınızdaki tahrişi önler.

  • Bir bardak suya birkaç damla yağ ekleyin. Sonra kahvaltıdan sonra için.
  • Bunu günde iki veya üç defa içebilirsiniz. Ancak, sindiriminize yardımcı olması açısından yemeklerden sonra tüketmenizi öneririz.

Ağız Kokusu ile Mücadele Eder ve Ağız Sağlığını Geliştirir

Son olarak, ağız kokunuz varsa veya dişiniz ağrıyorsa, endişelenmeyin. Günlük Ağacı esansiyel yağı ağız sağlığınız konusunda da size yardımcı olur. Bu yağın antiseptik nitelikleri, ağız kokusu, çürükler, diş ağrıları, ağız yaraları ve diğer ağız enfeksiyonlarını önleyebilir.

  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, bir bardak suya üç damla günlük ağacı esansiyel yağı koyun. Sonrasında ise gargara yapın.
  • Bu basit doğal ilaçla, ağızdaki yaraları önleyebilir ve daha iyi bir genel ağız sağlığına sahip olabilirsiniz.
ağız kokusu engeller

Artık günlük ağacı esansiyel yağının birçok faydasını biliyorsunuz. Bundan yararlanın! Yoğun ve hoş aromasını seveceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Baratta, M. T., Dorman, H. J. D., Deans, S. G., Figueiredo, A. C., Barroso, J. G., & Ruberto, G. (1998). Antimicrobial and antioxidant properties of some commercial essential oils. Flavour and Fragrance Journal. https://doi.org/10.1002/(SICI)1099-1026(1998070)13:4<235::AID-FFJ733>3.0.CO;2-T
  • Siddiqui, M. Z. (2011). Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent: An Overview. Indian J Pharm Sci. https://doi.org/10.4103/0250-474X.93507
  • Lee, H. Y., Yun, M. Y., & Kang, S. M. (2008). Anti-inflammatory effect of Boswellia sacra (Franckincense) essential oil in a mouse model of allergic asthma. Korean Journal of Microbiology and Biotechnology.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.