"Hadi En Baştan Başlayalım" Bu Riski Almak İstediğinizden Emin Misiniz?

Her şey için karşımızdaki insanı suçlama konusunda ısrarcı olabilir miyiz? İntikam almak için aynı şeyi yapmaktan kendimizi alıkoyabilir miyiz? Bunların hepsinin yanıtını kendimizi yargılamadan dürüst bir şekilde verelim.
"Hadi En Baştan Başlayalım" Bu Riski Almak İstediğinizden Emin Misiniz?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İlişkinize baştan mı başlamak istiyorsunuz?

İlişkiye sıfırdan başlamak bazen yapmak istediğimiz bir şeydir. Bunun sebebi ya karşımızdaki insana yeniden başlamayı teklif etmiş olmamız ya da karşılıklı olarak anlaşmaya varmış olmamızdır.

Fakat bunun yol açabileceği risklerin farkında olmayabiliriz.

Sıfırdan başlamaya karar verdiğimizde bunun için inanılmaz hevesli oluruz: fakat, o insanla deneyimlediğimiz her şey ve bizi ilişkiye baştan başlama istediğine iten şey yok olmayacaktır.

Pürüzlerden başlamak size olan biteni unutturmayacaktır.

sarılan mutsuz çift

İlişkimize sorunlu olan kısımlarından başlamak istemeyebiliriz çünkü, örneğin; ona karşı sadakatsiz bir davranışta bulunmuşuzdur

Fakat bu sözle kendinizi kandırıyor olabilirsiniz.

Gerçekten aynı hataları bir kez daha tekrarlamayacağımızı biliyor muyuz? Ayrılmakta o kadar korkuyor ki partnerimize ve kendimize yalan mı söylüyoruz?

Gerçekte asla sorunlu bir noktadan başlayamayacağımızı aklımızda bulundurmalıyız. Doğal olarak, bu durum, karşımızdaki insana neler olduğunu unutturmayacaktır.

Çoğu durumda olan şey karşı tarafın rıza göstermesidir. Fakat, zaman geçtikçe, soğuk davranır ve uzaklaşırlar. Bu onların size tekrar güvenememesindendir.

Bu yüzden, ilişkide ortaya çıkmış bir pürüz sonrası ilişkiye en baştan başlamak istediğimizde oluşabilecek risklerin tamamen farkında olmalıyız. Gerçekte istediğimiz gibi “sıfırdan başlamak” diye bir şey yoktur…

Şimdi, artık birbiri hakkında hiçbir şey bilmeyen iki yabancı değilizdir. Birlikte, hayatımızda kalacak ve unutamayacağımız birçok şey deneyimlemişizdir.

Bu dargınlığa yol açabilir. İlişkimiz ilerlemeyebilir ve hatta ileri gitmek yerine, birbirimizden uzaklaşabiliriz.

Affetmek istiyor musunuz?

düşüncelere dalmış çift

Yukarıdakileri hesaba katınca, eğer gerçekten sorunlu bir noktadan başlamak istiyorsak, atacağımız adımlardan emin olmalıyız.

Söylediğimiz gibi, bir insanın ilişkiye sıfırdan başlamaya ikna olması mümkündür. Fakat, bu gerçekte dargınlığın, güvensizliğin ve kötü bir deneyime yol açmış olan herhangi bir kötü duygunun geride bırakılmış olduğu anlamına gelmemektedir.

Eğer sadakatsizliğe uğradıysak, bize kötü ya da güvenimizi yitirmemize sebep olabilecek bir şekilde davranıldıysa, karşımızdakini affetmemiz oldukça zor olabilir.

Bu sebepten ötürü, tüm o duygulardan arınmamız ve onları arkamızda bırakmamız önemlidir. Bu şekilde, onları partnerimizin yüzüne vurmayız ya da kendimizi ilişkiye adayacağımız yeni olanakları olumsuz etkilemeyiz.

Hiçbir şeye zorlamayın. Bunu yapmamız imkansız olduğunda, dürüst olmalı ve sıfırdan başlamaya “hayır” demeliyiz.

Böylece, kendimize ve karşımızdaki insana zarar vermekten ve ilişkiyi iki taraf içinde oldukça yıkıcı bir hale getirmekten kaçınacağız.

Körü körüne hareket etmeyi kenara bırakın

kaldırımda yalnız adam

Eğer yukarıdakilerin farkındaysak, kendimize karşı dürüst olalım ve “Hayır, ilişkime kaldığı sorunlu yerden yeniden başlayamam çünkü beni incittin ve bu hiçbir şey ifade etmiyormuş gibi yoluma devam edemem.” deyin, böylece körü körüne hareket etmeyi bırakacaksınız.

Sıfırdan başlamak isteyen çoğu çift, isteklerini bir yanılsamaya, umuda ve gerçek dışı beklentilere dayandırıyor.

Acı çekmeye devam edeceklerini, iyileşmek için zamana ihtiyaçları olduğunu hesaba katmıyorlar ve yaşadıkları olumsuz deneyimin sonucunda ilişkileri tamamen mahvoluyor.

Yine de, ilişkimizin başarısızlıkla sonuçlandığını kabul etmek bizler için zordur. Bu yüzden, derinlerde gerçek sonucun ne olacağını bilsek de, imkansızı deneriz.

birbirine mutlulukla bakan çift

Çok fazla zarar vermek gereksizdir. İlişkileri sorunlu bir noktadayken baştan başlayabilecek insanlar vardır çünkü gerçek anlamda affedebilirler. Fakat, bu herkesin yapabileceği basit bir şey değildir.

Her şey için karşımızdaki insanı suçlama konusunda ısrarcı olabilir miyiz? İntikam almak için aynı şeyi yapmaktan kendimizi alıkoyabilir miyiz? Bunların hepsinin yanıtını kendimizi yargılamadan dürüst bir şekilde verelim.

İlginizi çekebilir ...
Ayrılıktan Sonra Bağımsız Olmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayrılıktan Sonra Bağımsız Olmak

Ayrılıktan sonraki ilk birkaç gün gerçekten cehennem gibidir. Zaman geçtikçe anıları unutup bağımsız olmak kolaylaşacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.