Hangi Yiyecekleri Gece Yemek Zararlıdır?

Eğer gece iyi uyumak istiyorsanız ağır yiyecekler yemekten kaçınmalısınız. Eğer kaçınmazsanız, midenizi çok doldurmuş olacaksınız ve bunların sindirimi de çok uzun sürecek.
Hangi Yiyecekleri Gece Yemek Zararlıdır?

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2020

Çoğu zaman, uyku saatine yakın zamanlarda canımız bir şeyler yemek ister. Sağlığınıza verebileceğiniz en büyük zararlardan birisi gece yemek yemektir ve yatmadan önce hangi gıdalardan uzak duracağınızı bilmemektir. Çünkü bazı gıdaların sindirimi daha uzun sürdüğü için diğerlerinden daha zararlıdır.

Bu durum genel bir rahatsızlığı ve uykusuzluğu tetikler. Bu yüzden, karbonhidrat ve protein ile dolu hafif bir akşam yemeği yemek hem sizi tatmin edecek hem de gece rahat uyumanızı ve yeterli uykuyu almanızı sağlayacaktır.

Gece Yemek: İyi Mi Kötü Mü?

Çoğu zaman, işimiz ve kişisel hayatlarımız akşam yemeği yapmamıza izin vermez, genellikle bunu bütün aile bir araya gelince yaparız. Gün içinde de muhtemelen birçok atıştırmalık tüketiyorsunuz ve evinize dönüp de, genellikle akşam vakitlerinde olan, o muhteşem öğünü yediğiniz anı hayal ediyorsunuz.

Fakat bunun yeterli uyku almanızı engelleyen yan etkileri olabilir. Ağır ve yavaş sindirim muhtemelen yattığınız andan itibaren sizin için her şeyi zorlaştıracak. Hazımsızlık muhtemelen ertesi güne kadar sürecek ve yataktan kalktığınız anda günlük işlerini yapabilmek için yeterli enerjiyi kendinizde bulamayacaksınız.

Gece Yemek: Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmalısınız?

hamburger, sosisli, patates kızartması vs olan fast food tabağı
Midenizi aşırı doldurmadan yediğiniz hafif bir akşam yemeği, iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olacak en iyi yöntemlerden biridir.

Evde değilken ne yediğinizi tamamen kontrol etmeniz zor olsa da, yine de beslenmeniz ve sağlığınıza dikkat etmek için akşam yemeğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için akşam yemeğinde aşağıdaki yiyeceklerden uzak durmanızı öneriyoruz:

Gece Yemek: Fast food

Bunu günün hiçbir anında yemek iyi değildir, fakat gece fast food yemek, işlenmiş şekerlerin ve hızlı emilen karbonhidratların midenize çok ağır gelmesine ve iyi sindirememenize yol açar.

Ek olarak, böyle yiyeceklerin açlığınızı yatıştırsa da vücudunuz için gerekli olan dengeli besinleri vermediğini unutmayın. Bu yüzden, pizza, patates kızartması ve hamburger gibi yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Basit Şekerler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, basit ve işlenmiş şekerler sindirim sisteminizde yoğun fakat hızlı bir emilim işlemi gerçekleştirir. Bu da kan şekerinizde ani bir yükselişe sebep olur, kalp hastalıklarına ve sindirim problemlerine davetiye çıkarır. Tam tersi olan kompleks şekerler ise tahıllarda ve sebzelerde bulunur, uzun süreli dinlenme anlarında da sizi tok tutar.

Kırmızı Et

İçerdiği büyük miktardaki doymuş yağ, sodyum ve proteinlerden ötürü kırmızı eti sindirmek zordur ve bunların hepsi de uzun süreli ve rahatsızlık verici bir sindirim süreci demektir. Düşük yağ içeren, sizi tok tutan ve sağlığınız için faydalı olan hafif etler seçmek daha iyi bir seçenektir.

Baharatlı Yiyecekler

gece yemek
Baharatlı yiyecekler fazla asiditeye ve reflüye sebep olur, bu yüzden yatmadan önce tüketmemelisiniz.

Eğer hassas bir sindirim sisteminiz varsa baharatlı yiyecekler sindirim sırasında enflamasyona ve rahatsızlığa sebep olarak, gaz ve reflü gibi problemler yaşamanıza yol açar. Bunu özellikle yemek yedikten sonra yatay yatış pozisyonuna geçerseniz yaşarsınız. Bu yüzden, acı biber ve çeşitleri, gece yemekten uzak durmanız gereken şeylerdir.

Bu yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz: Daha İyi Bir Uyku için 6 Sağlıklı Akşam Yemeği

Tatlı Gevrekler

Tatlı gevrekler, sindirim sisteminiz için diğer tatlıların sebep olduğu problemlere sebep olur. Hatta yapay ve işlenmiş oldukları için zararı daha da fazladır, bunlar besin maddelerinin parçalanıp, midenizi asitleştirmesine yol açar.

Ek olarak, tatlı gevreklerdeki işlenmiş şekerler besin sağlamaktan yoksun olmalarının yanı sıra, vücudunuz bunu sindirmek için kalsiyum ve B vitaminleri grubunu harcar.

Kafein

Kafein, kahve ve çay gibi şeylerin içinde bulunan bir maddedir. Hepimizin bildiği gibi, kafeinin temel fonksiyonu sizi uyanık ve tetikte tutmaktır. Bu da sizi gece uykudan uzak tutar.

Diğer bir önerimiz ise büyük porsiyonlu öğünlerden uzak durmaktır, en iyisi anksiyeteye göre değil, gereksiniminize göre yemektir. Daha büyük öğünleri kahvaltı ve öğle yemeği için planlayın. Şu cümleyi de unutmayın “Kahvaltıyı krallar gibi yap, öğle yemeğini prens gibi ye, akşam yemeğini ise dilenci gibi ye.”

İlginizi çekebilir ...
Sindirimi Kolaylaştıran 6 Harika Besin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sindirimi Kolaylaştıran 6 Harika Besin

Kabızlık sorunu yaşadığınızda, tuvalete gitmek tam bir işkenceye dönüşür. Neyse ki, sindirimi kolaylaştıran bazı doğal çareler bulunmaktadır.  • Poti JM., Braga B., Qin B., Ultra processed food intake and obesity: what really matters for heatlh- processing or nutrient content? Curr Obes Rep, 2017. 6 (4): 420-431.
  • Varghese S.,  Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.
  • Hannou SA., Haslam DE., McKeown NM., Herman MA., Fructose metabolism and metabolic disease. J Clin Invest, 2018. 128 (2): 545-555.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.