Hasar Görmüş Saçları Onarmak İçin 4 Yağ

· 25 Eylül, 2015
Zeytinyağının canlandırıcı etkisi saçlarımızın sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlar. Ayrıca saçlarımızı derinlemesine nemlendirip kabarmalarını önler.

Tüm kadınların ve hatta bazı erkeklerin, çevre değişikliği, kimyasal kullanımı, saç kurutucular, saç maşaları, saç boyaları ve diğer işlemler sonucu ortaya çıkabilecek saç dökülmesi ve zedelenmesi belirtilerini aradığı bir sır değildir. Ayrıca bu işlemlerin hepsi saçlarımızın parlaklığını ve güzelliğini kaybedip hem estetik bir sorun hem de bir sağlık sorunu haline gelmesine neden oluyor. Bu yazımızda hasar görmüş saçları onarıp, onlara parlaklıklarını geri kazandıracak 4 doğal yağdan bahsedeceğiz.

Hasar görmüş saçları onarmaya yardım eden yağlar

Saç bakımı için kullanılan yağların arasında en yaygın olanları:

 • Argan yağı
 • Hindistancevizi yapı
 • Zeytinyağı
 • Badem yağı

Bu yağlar saçınıza parlaklığını ve canlılığını kazandırıp, çatlak uçların onarılmasına yardımcı olurlar.

Argan yağı

Pek çok faydası ve özelliği olan bu yağa “Fas’ın sıvı altını” denmesinin nedeni saç bakımı için de çok yararlı olan E vitamini ve Omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri açısından zengin olmasıdır.

Kullanımı

 • Birkaç damla yağı avcunuza döküp, hasar görmüş saç uçlarına uygulayın. Bu sayede kırık saç uçlarını kaplayıp onlara esneklik ve direnç kazandırır.
 • Saç köklerinize uygulayıp 25 dakika bekletin. Ardından her zaman yaptığınız gibi saçınızı durulayın. Bu saçınızın canlanmasına yardımcı olacaktır.

Hindistancevizi yağı

hindistancevizi yağı

Saçınızın parlak ve daha sağlıklı olması için bir kaç damla hindistancevizi yağı yeterli olacaktır. Ayrıca bu yöntemle saçınızı kepekten ve kurulaşmaktan da koruyabilirsiniz. Saçınız için en yararlı hindistancevizi yağı, saçınızı köklerinden uçlarına kadar besleyecek olan işlenmemiş hindistancevizi yağıdır.

Kullanımı

 • Bir kaç yemek kaşığı hindistancevizi yağını bir kaba koyup, kabı ılınana kadar sıcak suda bekletin. Ilık yağı kafa derinize uygulayıp bone takarak 20 dakika bekletin. Ardından bol miktarda şampuan ve krem kullanarak durulayın.

Zeytinyağı

Saçın güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlayan zengin E vitamini içeriğinden dolayı, kozmetik amaçlı en sık kullanılan yağ zeytinyağıdır. Ayrıca saçınızın uzamasını hızlandırır ve daha parlak olmasını sağlar. Son olarak, zeytinyağı saçın elektriklenmesini azaltır ve kuru, cılız saçların daha hacimli olmasını sağlar.

Kullanımı

 • Saçınıza, köklerinden başlayıp uçlarına kadar natürel sızma zeytinyağı ile masaj yapın. Sıcak bir havlu ile saçlarınızı sarıp 5 dakika bekleyin. Ardından normal şekilde saçınızı yıkayın. Bu işlemi her 15 günde bir tekrarlayabilirsiniz. Bu tarif boyanmış saçlar ve sürekli düzleştirici ve maşa gibi cihazlara maruz kalan saçlar için özellikle faydalıdır.
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çırpılmış yumurtayı karıştırın. Saçınıza sürüp 15 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Saçınız canlanana kadar bu tarifi her hafta uygulayabilirsiniz.
 • Canlandırıcı saç maskesi: 3 yemek kaşığı zeytinyağını bal ile karıştırın. 24 saat fermente olması için bekledikten sonra temiz ve nemli saça uygulayıp 15 dakika bekletin. Ardından su ile durulayın.

Badem yağı

bademler

Bu yağ hasarlı saçların onarılmasına yardımcı olur ve daha hacimli olmalarını sağlar. Badem yağını, yağlı bir görüntü oluşturacağı için doğrudan saç derinize uygulamamalısınız, bunun yerine badem yağı içeren şampuan, krem veya maskeler kullanabilirsiniz.

Kullanımı

 • Tatlıbadem yağı ile saç uçlarınıza nazikçe masaj yaparak yağı saçınıza yedirin. Bir havluyu dayanabileceğiniz kadar sıcak su ile ıslatıp saçınıza sarın ve 5 dakika bekletin. Ardından saçınızı, bu yağın tüm kalıntılarından arındırmak için iki sefer yıkayın.