Hazmı Kolaylaştırıcılar Önerilir Mi?

İnsanlar genellikle hazmı kolaylaştırıcıların faydalı olduğuna inansa da, bu yazımızda size onları ağır yemekler yedikten sonra içmenizin neden iyi bir fikir olmadığından bahsedeceğiz.
Hazmı Kolaylaştırıcılar Önerilir Mi?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hazmı kolaylaştırıcılar sindirimi daha hafif hale getirip bu süreci iyileştirmek gibi özellikleri olduğu söylenen şeylerdir. Bu yeterlilik, alkolün sahip olduğu varsayılan mide asidi salgılanmasının uyarılmasını sağlanması özelliğine dayanmaktadır.

Ancak, bunu destekleyen herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Alkolün sindirim süreçleri üzerindeki yararlı kapasitesini gösteren hiçbir çalışma bulunmamaktadır. En popüler olanlardan bazıları patxaran, orujo, bitkisel damıtmalar, veya kahve likörüdür.

Alkol Asla Tavsiye Edilmez

Alkolik içecekler genellikle doyurucu ve bol bir yemek sonrasında içilir. Geleneksel inanışların tersine, alkolik içeceklerin sağlığa herhangi bir yararı yoktur.

Şarap ya da hazmı kolaylaştırıcılar organik süreçleri iyileştirme yeteneğine ya da antioksidan özelliklere sahip değildir. Bunun tersine, sürekli alkollü içecekler tüketmek sağlık açısından bir tehlikedir.

Alkol tüketimi alkolü metabolize etmekten sorumlu olan organı yani karaciğeri zorlar. Ayrıca oral ya da gastrointestinal kansere yakalanma riskinizi de arttırır. Dahası, alkol tüketimi diğer kanserlerin ve başka karmaşık hastalıkların gelişmesi ile de ilişkilendirilir.

Önemli bir kültürel geçmişe sahip olan bir içecek olmasına rağmen, alkolün herhangi bir çeşidinin vücuda herhangi bir faydası olmadığının farkında olmanız gerekir. WHO alkolü zararlı bir madde olarak listelemektedir. Bundan dolayı, bu maddeye bu şekilde yaklaşılmalıdır. En iyisi alkol tüketmekten tamamen kaçınmak ya da bunu sadece arada sırada ve kontrollü bir şekilde yapmaktır. Küçük dozlarda bile olsa her gün alkolik içecekler tüketmek orta ve uzun vadede ciddi bir sağlık riskidir.

Bir barın üzerine sıralanmış alkolik içecekler.
Hazmı kolaylaştırıcıların gastrointestinal sistemin işleyişini geliştirdiği fikri herhangi bir bilimsel yol ile desteklenememiştir.

Sindirimi Kolaylaştıran Gıdalar

Ancak, belirli gıdalar sindirimi iyileştirme ya da hafifletme özelliğine sahiptir. Buna bir örnek bromelain adlı enzimi içeren ananastır. Bu enzim proteinlerin yıkılmasına ve emilimlerini iyileştirmeye yardım etmekten sorumludur. Ek olarak, ananasın vücutta su tutulmasını azaltan bir diüretik etkisi de bulunmaktadır.

Lif ve su bakımından zengin olan gıdalar da sindirimi iyileştirmeye yardımcıdır. Dışkı bolusunun içeriğini arttırır ve bağırsak peristalsisini uyarırlar. Bundan dolayı, yemekleri, özellikle de ağır yemekleri bir parça meyve ile bitirmek iyi bir fikirdir. Buna ek olarak, bu tip durumları hafifletmek ya da önlemek için etkili olan bazı farmakolojik tedaviler de bulunmaktadır.

Daha fazlasını öğrenin: Alkolün Vücuda Etkileri Nelerdir?

Ağır Yemeklerden Kaçınmak Önemlidir

Beslenmenin altın kurallarından bir tanesi ihtiyacınız olandan fazla yemekten kaçınmaktır. Bundan dolayı, büyük öğünlerden kaçınmak, bu yemeklerin vücudunuz üzerindeki etkilerini azaltmak için hazmı kolaylaştırıcılar tüketmekten daha iyi bir seçenektir.

Aşırı yağlı gıdalar da sindirim sürecini yavaşlatır. Bundan dolayı, öğünlerinize sebze de eklediğinizden emin olmak iyi bir fikirdir. Bu sebzelerin yanına ızgara yapılmış ya da fırında pişirilmiş bir protein de eklemelisiniz. Son olarak, eğer gerek varsa bir porsiyon karmaşık karbonhidrat da ekleyebilirsiniz.

Soslardan ve işlenmiş, yağda kızartılmış ve ekmekli yiyeceklerden kaçınmak da önemlidir. Bu gıdalar hazmı yavaşlatır ve kötüleştirir, ayrıca besin değerleri de zayıftır.

Taze yiyeceklere öncelik vermek de sindiriminizi ve genel olarak beslenme düzeninizi iyileştirecektir. Ek olarak, yemeklerinizin yanında su tüketmelisiniz. Gazlı içecekler sindirim sürecini engelleyebilecek rahatsız edici bir şişkinliğe neden olabilir.

İki kadeh çikolata likörü.
Hazmı kolaylaştırıcılar genel nüfus arasında yaygın bir şekilde kabul görseler de faydalı değildirler.

Hazmı Kolaylaştırıcılar Hakkındaki Sonuç

Hazmı kolaylaştırıcı olsalar da olmasalar da, alkolik içecekler tüketmek iyi bir fikir değildir. İdeal olarak ağır ve çok yağlı gıdalardan kaçınmalısınız, ancak onları yedikten sonra yapabileceğiniz en iyi şey alkolik bir içecek içmekten kaçınmaktır.

Bu tip içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi sağlığınızı etkiler ve karmaşık hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır. Ayrıca, bu içecekler sindirim kapasitenizi de arttırmaz.

Bu gıdaları yedikten sonra bir parça meyve tüketmek çok daha iyi bir seçenektir. Ananas proteinlerin yıkılmasına ve ince bağırsaktaki emilimine yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Braillon A., Alcohol: cardiovascular disease and cancer. J Am Coll Cardiol, 2018. 71 (5): 582-583.
  • Maurel DB., Boisseau N., Benhamou CL., Jaffre C., Alcohol and bone: review o dose effects and mechanisms. Osteoporos Int, 2012. 23 (1): 1-6.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.