Her Gün Salatalık Yemek İçin 7 Harika Sebep

Salatalık size su kazandırır, kilo vermenize yardımcı olan mükemmel bir araçtır, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve daha da ötesi, stresle mücadelede size yardımcı olur - şahane! Salatalığı hafife almadığınız konusunda emin olun! 
Her Gün Salatalık Yemek İçin 7 Harika Sebep
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Salatalık, balkabağı ve karpuz ile aynı bitki ailesine aittir. Bu yüzden birbirine benzer harika özelliklere sahiplerdir: su açısından zengindir, taze ve ekstra birkaç kilodan daha kurtulmak isteyenler için muhteşem yararları vardır. Salatalık yemek için gerçekten daha fazla nedene ihtiyacınız var mı?

Aslında salatalıklar gözle görülenden daha fazlasına sahip… o kadar çok ki gerçekten onları her gün yiyor olmalıyız. Çocuklarımız ve daha yaşlı akrabalarımız da onun muhteşem özelliklerinden yararlanabilirler.

Dolayısıyla, salatalıkların sadece gözlerinizin altındaki koyu halkaların tedavisi sırasında faydalı olduğunu düşünüyorsanız (ya da sizin için aslında yalnızca su kaynağıysa), daha fazla yanılıyor olamazsınız. Salatalıklar doğal faydaların sahipsiz bir definesidir.

Sizi, günlük yemek alışkanlığınıza salatalığı dahil etmeye davet ediyoruz – elbette ki bazı orijinal yollar aracılığıyla.

Daha Fazla Salatalık Yemek İçin 7 Muhteşem Sebep

kasede salatalık dilimleri

Öncelikle hepiniz, büyük olasılıkla basitçe her gün bir salatalık yemek niçin harika bir besleyici bir katkı sağlayacaktır, bilmek istersiniz. Sebeplerden biri B vitamini grubundan geliyor. Bu vitaminler, hücre sağlığını ve sinir sistemi sağlığını geliştirme konusunda muhteşemler.

Dahası, salatalık size folik asit, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko da sağlar! Bu yüzden, eğer onu normal yemeklerinize eklemenin yollarını arıyorsanız, aşağıda açıkladığımız tüm faydaları ve daha fazlasını elde etmek oldukça kolaydır.

1. Beyniniz İçin Bir Harikadır

İlk olarak, salatalık beyin sağlığını geliştirme konusunda mükemmel olan özel bir anti-enflamatuar flavonol içerir.

Bu flavonol’un ana işlevi, nöronlar arası bağlantıyı artırmaktır. Bu nedenle salatalık anılarınızı gözetmeye yardımcı olur, ayrıca sinir hücrelerini yaşa bağlı hasarlardan korur.

2. Şahane Bir Doğal Anti-Enflamatuar

Buna ek olarak, salatalık vücudumuzu birçok açıdan “taze” tutar. Sebzenin kendi tazeliği bize, bedenlerimizde organik düzeyde neler yaptığına dair harika bir fikir verir. Sağladığı hidratasyon sayesinde, salatalıklar aslında hücrelerimizi besler ve çok sayıda içsel süreci destekler.

Artı, dahili iltihaplanmadan muzdarip olduğumuz zamanlarda üretilen enzimleri durduran özellikleri sayesinde, salatalık ekstresi de ağrı ve enfeksiyonları giderme konusunda mükemmeldir.

3. Stres Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olur

salatalık ve maydanoz suyu

Yukarıda da vurguladığımız gibi, salatalıklar kompleks B vitaminlerinden gelen zengin vitaminler içerir. Bunlara B1, B5 ve B7 (aynı zamanda biyotin olarak da bilinir) vitaminleri dahildir. Bu vitamin ailesi, sinir sistemini rahatlatmada ve stres ve anksiyete etkisini azaltmada son derece etkilidir.

Eğer salatalık ile birlikte elma suyu hazırlarsanız ya da salatalık suyu ile limon suyu karışımını içerseniz, strese karşı mücadele açısından doğal bir yolunuz olur.

4. Sindirim Sağlığınızı Geliştirirler

Salatalık, sindirim sağlığı söz konusu olduğu zaman, en önemli unsurlardan ikisi açısından süper zengindir: su ve lif. Her gün susam tohumu ve elma sirkesi içeren lezzetli bir salatalık salatası yeme alışkanlığı edinin. Sindirim sisteminiz size teşekkür edecek!

Dahası, asit reflüden muzdarip olanlar için, salatalıklar doğal bir ilaç olabilir. Bu büyülü küçük sebze midede bulunan pH seviyelerini de düşürür. Bu durum, asit reflü semptomlarının daha az şiddetli olacağı anlamına gelir.

Son olarak, salatalık kabuğu yüksek derecede çözünmeyen lif içermektedir. Bu, kabızlık ile mücadelede ve dahili transit geçişin iyileştirilmesinde çok yararlıdır.

5. Kilonuza Dikkat Etmede Yardımcı Olur

Bu, salatalıkla ilgili en iyi bilinen gerçeklerden biridir. Aslında, salatalık kilo verme rejimlerinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, biraz kilo vermek istediğiniz zaman kısıtlayıcı bir diyeti takip etmenin, büyük ihtimalle ilerlenecek en iyi yol olmadığını hatırlamak önemlidir.

Buna ek olarak, tüm besin unsurlarını içeren dengeli bir diyet sürdürmeniz gerektiğini hatırlamalısınız: proteinler, karbonhidratlar, tekli doymamış yağlar vb.

Bu demektir ki, diyet yaptığınız zaman yaratıcı olun. Sağlıklı ve lezzetli bir şekilde kilo vermek için salatalık ile diğer sebzeleri, tohumları ve meyveleri birleştirin!

6. Salatalık Kalbinize Özen Gösterir

salatalık dilimleri

Buna ek olarak, salatalık yüksek seviyelerde potasyum içerir, bu da kan basıncınızı büyük ölçüde düzenler. Potasyum ve sodyum arasında iyi bir denge kurmamız ve sürdürmemiz çok önemlidir.

Potasyum da bizim için bir müttefiktir çünkü elektrolit gibi davranır. Bu durum, hücresel işlevleri düzenleyen, pozitif yüklü bir iyon olduğu anlamına gelir. Bu sayede sinir sistemi, kas kasılmaları ve ayrıca kalple ilgili fonksiyonlarla ilgilenirken bize yardımcı olur.

7. Salatalık Yorulduktan Sonra Kendinize Gelmenize Yardımcı Olur

Aşırı yoğun modern dünyamızda bitkin hissetmek oldukça kolaydır. İşten eve döndüğünüz zaman tükenmiş, sınırınıza yaklaştığınızı hissediyor musunuz ya da gerginlik baş ağrısı çekiyor musunuz? Eğer öyleyse, salatalık içeren, ev yapımı taze pişmiş bir tabak yemekle kendinizi şımartın.

Bu bir salata, doğal meyve suyu ya da çeşitli taze meyve ve sebzeler içeren başka bir kombinasyon şeklinde olabilir. Bu, günün stresinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu durum salatalığın pinorezinol ve larikirezinol gibi lignan polifenollerinin yanı sıra, bitkisel besinler, K vitamini, bakır ve manganez içermesinden kaynaklanır.

Sağladığı zengin besin ögeleri sayesinde, salatalık yemek, yorgunluk ve bitkinlikle birlikte gelen besin yoksunluğuna karşı mücadele etmek için mükemmeldir.

Genel olarak bakıldığında, umuyoruz ki beslenme planına dikkat eden ve gün geçtikçe daha iyi hissetmeye başlayan herkes tereddüt etmeyecektir – sonuna kadar salatalık!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kumar D, Kumar S, Singh J, et al. Free Radical Scavenging and Analgesic Activities of Cucumis sativus L. Fruit Extract. J Young Pharm. 2010;2(4):365–368. doi:10.4103/0975-1483.71627
  • Guelinckx I, Tavoularis G, König J, Morin C, Gharbi H, Gandy J. Contribution of Water from Food and Fluids to Total Water Intake: Analysis of a French and UK Population Surveys. Nutrients. 2016;8(10):630. Published 2016 Oct 14. doi:10.3390/nu8100630
  • Ji, L., Gao, W., Wei, J., Pu, L., Yang, J., & Guo, C. (2015). In vivo antioxidant properties of lotus root and cucumber: A pilot comparative study in aged subjects. Journal of Nutrition, Health and Aging, 19(7), 765–770. https://doi.org/10.1007/s12603-015-0524-x
  • Jéquier, E., & Constant, F. (2010). Water as an essential nutrient: The physiological basis of hydration. European Journal of Clinical Nutrition. Nature Publishing Group. https://doi.org/10.1038/ejcn.2009.111
  • Dixit, Y., & Kar, A. (2010). Protective Role of Three Vegetable Peels in Alloxan Induced Diabetes Mellitus in Male Mice. Plant Foods for Human Nutrition65(3), 284–289. https://doi.org/10.1007/s11130-010-0175-3
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439–458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
  • Tang GY, Meng X, Li Y, Zhao CN, Liu Q, Li HB. Effects of Vegetables on Cardiovascular Diseases and Related Mechanisms. Nutrients. 2017;9(8):857. Published 2017 Aug 10. doi:10.3390/nu9080857

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.