Hipertansiyon ile Savaşan 7 Doğal Reçete

Hipertansiyon, hayatınızı tehlikeye atabilecek kalp damar problemlerine neden olabileceği için, kontrol altında tutulmazsa çok tehlikeli olabilir.
Hipertansiyon ile Savaşan 7 Doğal Reçete
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her kalp atışında atardamar duvarlarına vuran kanın gücünü ölçmek için kan basıncını kullanırız. Büyük tansiyon için 120, küçük tansiyon için 80 ölçümleri normal kabul edilir. Bununla birlikte, bu değerler daha yüksek olduğunda yüksek kan basıncınız (ya da hipertansiyon) var anlamına gelir.

En yaygın reçete, diyet ve yaşam tarzınıza dair değişiklikler yapmak ve ilaç almaktır. Bununla birlikte, hipertansiyonun azaltılması için en iyi doğal reçetelerden biri dengeli bir diyete sahip olmaktır.

Bu, kanın doğru pompalanmasına ve dolayısıyla toksinlerin atılmasına imkan tanıyan gıdaları beslenme planınıza dahil etmek anlamına gelir.

Aşağıda yüksek tansiyona en iyi gelen besinler verilmiştir.

1. Muz

hipertansiyon

Muz aşağıda verilenleri sağlamasıyla bilinir:

 • Bir sürü besin maddesi.
 • Herhangi bir egzersiz yaptıktan sonra vücudu düzenleyen bir enerji etkisi.
 • Tansiyonu ayarlamaya yardımcı olan yüksek potasyum içeriği.

Bu özelliklerin bir sonucu olarak, beslenme planınıza her gün muzu eklemenizi öneririz. Buna ek olarak, tükettiğiniz sodyum miktarını azaltmak da iyi bir fikirdir. Unutmayın ki bunun diyetinize sadece daha az tuz ilave etmek değil, aynı zamanda işlenmiş gıdaların daha az tüketilmesi anlamına geldiğini de unutmayın.

2. Karpuz

Karpuz, kan damarlarını genişletme kabiliyeti nedeniyle doğal olarak hipertansiyonun da azaltılmasına yardımcı olur. Bu özellik, felçten muzdarip olma riskini de azaltır. Karpuz ayrıca L-sitrülin ve L-arginin sağlar. Bunlar damarsal niteliği güçlendiren ve kan basıncını düzenleyen iki aminoasittir.

Doktorunuz size yüksek tansiyonunuz olduğunu, ancak henüz ciddi bir hipertansiyon problemi yaşamadığınızı mı söyledi? Eğer öyleyse, şansınıza komplikasyonları önlemek için doğru zamandasınız. Diyetinize karpuzu dahil etmek çok yardımcı olabilir.

3. Acı kavun

acı kavun

Acı kavun (Momordica charantia), mineraller ve vitaminler (A, B5, B6, C ve E) açısından zengin tropik bir meyvedir. Diyabetin kontrol altına alınmasına ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, kalp damar sağlığınızın bakımı için de oldukça yararlıdır.

Bunun nedeni, kan basıncını basit ve doğal bir şekilde azaltmaya yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, aşağıda verilen yan etkilere neden olabileceği için, bu meyveyi ölçülü bir şekilde yemelisiniz:

 • Aritmi
 • Düşük
 • Artan glikoz seviyeleri

Buna nedenle, hipertansiyonu azaltılmak adına bu meyvenin kullanımı için bir uzmana danışın.

4. Hint bektaşi üzümü

Hint bektaşi üzümü (Phyllanthus emblica), C vitamini bakımından zengindir ve bir portakaldan 20 kat daha fazla C vitamini içerir. C vitamini vücuttaki serbest radikallerin etkisini savuşturan güçlü bir antioksidandır. Buna ek olarak, toplamdaki yağ oranın azaltır çünkü kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür.

Ayurveda tıbbında vücut için içerdiği bol miktardaki pozitif özellikleri sayesinde mucize meyve olarak kabul edilir. Bu nedenle, sindirim sisteminin ve arterlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak, karaciğer fonksiyonlarını canlandırmak ve kanı temizlemek için onu binlerce yıl kullanmışlardır.

5. Ispanak

ıspanak

Ispanak organik nitratlar içerir. Bu nitratlar ağız bakterileri ile temas haline girdikleri zaman kan damarlarını genişletici özelliklere sahip nitrik oksidi oluştururlar. Bu, arterlerin işleyişini destekler ve kanın daha iyi bir şekilde akmasını sağlar, bu da pıhtılar yüzünden ortaya çıkan tıkanmaları engeller.

Her gün güzel bir porsiyon ıspanak yiyerek, hipertansiyona sahip olma ya da felç geçirme olasılığını azaltabilirsiniz. İyi bir seçenek, bir bardak ıspanak içeren bir smoothie tüketmektir. Enerji dolu ve hipertansiyon problemlerinden uzak hissedeceksiniz.

6. Çekilmiş keten tohumu

Çoğu kişi, çekilmiş keten tohumunu ekmek yapmak ya da salatalar üzerine serpmek için kullanır. Buna ek olarak, zengin omega 3, çözünebilir ve çözünmeyen lif içeriği nedeniyle son yıllarda çok popüler bir tahıl haline geldi.

Bütün bunlar, keten tohumunu aşağıdakiler için ideal bir seçenek haline getirir:

 • Hipertansiyonun azaltılması.
 • Kolesterol seviyelerini düşürmek.
 • Kalp sağlığının iyileştirilmesi.

7. Yulaf ve buğday kepeği

kepek

Son olarak, yulaf ve buğday kepeği, yüksek çözünürlük oranında lif içeriğine sahip iki hububattır. Özellikle yulaf, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bu iki besin, hipertansiyonun azaltılması açısından anahtar rol oynar.

Bu tahılları yiyerek elde ettiğimiz çözünebilir lif aşağıdakiler açısından bize yardımcı olur:

 • Kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltır
 • İnsülin duyarlılığını artırır
 • Hipertansiyonu azaltır
 • Sağlıklı bir kilo elde etmenizi sağlar

Hipertansiyon, zamanında onu kontrol altına alacak tedbirleri almazsak ciddileşebilir. Neyse ki, daha sağlıklı bir yaşam tarzı adına yapılan küçük değişiklikler ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gıdaları ve günlük egzersizleri yaşam rutininize ekleyin; hipertansiyon probleminizin hızla kaybolduğunu göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • De Luis Román, Daniel, R. Aller, and J. Bustamante. “Aspectos terapéuticos de la dieta en la hipertensión arterial.” Nefrología 1.1 (2008): 0.
 • Gamboa, Raúl. “Fisiología de la Hipertensión Arterial esencial.” Acta médica peruana 23.2 (2006): 76-82.
 • Sosa-Rosado, José Manuel. “Tratamiento no farmacológico de la hipertensión arterial.” Anales de la Facultad de Medicina. Vol. 71. No. 4. UNMSM. Facultad de Medicina, 2010.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.