Hormonal Tedavi ve Özellikleri

Kanser teşhisi konan ve hormon reseptörleri pozitif olan bir kişi hormonal tedaviye adaydır. Bu tedavi nasıl çalışır? Yan etkileri nelerdir? Bu makalede daha fazlasını öğrenin!
Hormonal Tedavi ve Özellikleri
Jael Garrido Dominguez

Yazan ve doğrulayan Doktor Jael Garrido Dominguez.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hormonal tedavi konusundan bahsetmek için kanser hakkında konuşmak önemlidir. Bunun nedeni, bu tür bir hastalığın bir grup karmaşık durumu içermesidir. Dolayısıyla her kanser türünün kendine has özellikleri, evrimi ve tedavisi vardır.

Türüne bağlı olarak, kanser hücreleri vücut tarafından üretilen hormonal uyaranlara farklı tepkiler verecektir. Bu hormonlar kanser büyümesini uyarır ve böylece çoğalırlar. Bu nedenle hormonal tedavi gibi tedaviler kullanılarak kanser hücrelerinin uyarılmasının engellenmesi gerekir.

Hormonal tedavi nedir?

Bu bir tür sistemik kanser tedavisidir. Sistemik tedaviler, uygulandıklarında kan dolaşımına katılan tedavilerdir. Sadece kanser hücrelerine değil, vücuttaki tüm hücrelere ulaşır ve hepsini etkilerler.

Hormonal tedavinin temel özelliği, belirli hormonların etkisini yavaşlatması veya bloke etmesi, kötü huylu hücrelerin büyümesini ve bölünmesini yavaşlatması veya durdurmasıdır.

maske takan kanser hastası

Hormonal tedavinin uygulamaları

Kanserli kişiler, ne tür kansere sahip olduklarını belirlemek için birçok teste tabi tutulur. Pozitif hormon reseptörlerine sahip herhangi bir kanser türü teşhisi konan bir kişi, hormonal tedavi için iyi bir adaydır. Pozitif hormon reseptörlerine sahip en yaygın kanser türleri meme ve prostat kanseridir.

Bu yazıyı da okuyun: Kanser ve Duygusal Etkileri

Hormonal tedavi ve meme kanseri

Spesifik olarak hormon reseptörü pozitif meme kanseri hakkında konuştuğumuzda, östrojen adı verilen bir hormonun uyarılmasına yanıt veren bir tipten bahsediyoruz.

Pozitif östrojen hormonu reseptörlü meme kanseri, dünyadaki meme kanseri vakalarının %80’ini oluşturur.

Östrojen, kadın yumurtalıkları, böbrek üstü bezi ve yağ dokusu tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Bu hormon, bir kadının ikincil fiziksel özelliklerinin gelişmesinden ve adet döneminin başlamasından sorumludur.

Meme kanserinde hormonal tedavi, bir tümörün boyutunu küçültmeyi, tedaviden sonra kanser oluşma riskini azaltmayı ve ileri evre meme kanserinin büyüme oranını azaltmaya yardımcı olmayı amaçlar.

Meme kanseri için hormonal tedavide kullanılan ilaçlar aşağıdaki mekanizmalarla çalışır:

 • İlk olarak, vücuttaki östrojen miktarını azaltmak
 • Daha sonra, östrojenin hücreler üzerindeki etkisini bloke etmek

Bu tedavi aynı zamanda anti-östrojen tedavisi olarak da bilinir, çünkü meme kanserinde hormon tedavisinin amacı östrojene etki etmektir.

pembe kurdele tutan kadın

Hormonal tedavi ve prostat kanseri

Prostat kanseri, diğer hormonların, yani androjenlerin uyarılmasına yanıt verir. Ayrıca, bu hormonlar, aynı kadınlarda östrojen hormonunun yaptığı gibi, bir erkeğin ikincil cinsel özelliklerinin gelişiminde önemli bir rol oynar.

Meme kanserinden farklı olarak, prostat kanseri için hormon yüzey reseptörlerinin belirlenmesi gerekli değildir. Bu nedenle, çoğu prostat tümörü androjen hormonu reseptörlerine sahiptir.

Prostat kanserinde hormonal tedavi testosteron üretimini azaltmayı amaçlar. Bu, ya kimyasal ya da cerrahi kısırlaştırma ya da tümör hücreli vakaların androjen reseptörünü bloke etme yoluyla olur.

İlginizi çekebilir: Kanser Sağkalım Oranı

Hormonal tedavinin yan etkileri

Genel olarak, hormonal tedavi gören kişiler, belirli bir hormonun azalması veya yokluğu ile ilgili yan etkiler yaşayabilir.

Örneğin, meme kanseri olan ve hormonal tedavi alan kadınlar şunları bekleyebilir:

 • Sıcak basmaları
 • Gece terlemeleri
 • Vajinal kuruluk
 • Azaltılmış cinsel dürtü
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Osteoporoz

Benzer şekilde, erkekler şunları yaşayabilir:

 • Azalmış cinsel istek
 • Cinsel iktidarsızlık
 • Osteoporoz
 • Kas kütlesinde azalma ve fiziksel güç eksikliği
 • Artan kan kolesterolü
 • Şeker hastalığı
 • Kilo almak
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Yorgunluk
 • Jinekomasti (meme büyümesi)

Sonuç

Son olarak, hormonal tedavinin meme ve prostat kanserine karşı sıklıkla kullanılan bir tedavi seçeneği olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunun nedeni, hastalığın pozitif hormon reseptörlerine sahip olmaları ile karakterize edilen formları olmalarıdır. Bu nedenle hekim veya onkolog, avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmelidir.

İlginizi çekebilir ...
Bilim İnsanları Akciğer Kanseri Tedavisinde Kemoterapinin Yan Etkilerini Azaltan Bir İlaç Keşfetti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bilim İnsanları Akciğer Kanseri Tedavisinde Kemoterapinin Yan Etkilerini Azaltan Bir İlaç Keşfetti

Kemoterapinin olumsuz yan etkilerinden hepimiz haberdarız. Hepimizi korkutan akciğer kanseri tedavisinde atılan yeni bir adımı bugün keşfedebilirsi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.