Huzursuz Bağırsak Sendromu İle Nane Kullanarak Savaşmak

Huzursuz bağırsak sendromundan mı muzdaripsiniz? Nane tüketmek semptomlarınız hatırı sayılır derecede azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu doğal çözümü denemeye hazır mısınız?
Huzursuz Bağırsak Sendromu İle Nane Kullanarak Savaşmak

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Huzursuz bağırsak sendromu, oldukça sık görülen bir gastrointestinal hastalıktır ve semptomları, bu durumdan muzdarip olan hastaların yaşam kalitesini etkileyebilir. Bu yüzden bugün size nanenin bu durumu iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlatacağız. Peki nane neden bu kadar kullanışlıdır? Huzursuz bağırsak sendromu ile savaşmaya nasıl yardımcı olur?

Huzursuz Bağırsak Sendromu makalesinde belirtildiği gibi, bu hastalığın semptomları genellikle ishal, karın ağrısı ve şişkinlik, baskın kabızlık ve gazdır. Bazı gıda grupları buna neden olabilir, ancak stresin de büyük bir etkisi olabilir. Peki nane size nasıl yardımcı olabilir?

Nanenin Özellikleri

Araştırmacılar, Tıbbi bitkiler: Ekvador’un Babahoyo adlı kırsal kasabasında, sağlık hizmetleri için ana alternatif gibi çeşitli çalışma ve makalelerde nane üzerinde çalıştılar. Nane ne işe yarar? Sindirim sistemi ile ilgili problem ve hastalıkları tedavi eder. Örneğin:

 • Gastrointestinal enfeksiyonlar
 • Bağırsak ve mide ağrıları
 • İshal
 • Gastrit
 • Parazitler
Huzursuz bağırsak sendromu olan bir kişinin bağırsaklarının görüntüsüne dair bir temsil.
Nane, huzursuz bağırsak sendromunun tedavisini destekleyen anti-enflamatuvar ve gaz giderici özelliklere sahiptir. Nane yemek ishal, enflamasyon ve aşırı gaz durumlarını yatıştırmaya yardımcı olur.

Nanenin, huzursuz bağırsak sendromuna ek olarak tüm bu hastalıkları hafifletmeye yardımcı olmasının nedeni; analjezik, antispazmodik ve yatıştırıcı özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda onu mükemmel bir anti-enflamatuvar ve gaz giderici yapan özelliklere de sahiptir (şişkinliği giderir).

Nane huzursuz bağırsak sendromu ile savaşmaya neden yardımcı olabilir? Çünkü muköz kolit olarak da bilinen bu hastalık, farklı yiyecekler ve hatta stres tarafından tetiklenebilen kabızlık ve ishal dönemleri arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu nedenle, eğer nane bu hastalığı daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilirse, ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz doğal bir alternatifiniz olacak.

Huzursuz Bağırsak Sendromu İçin Nane

Artık nanenin bu hastalık ile savaşmak için harika bir müttefik olmasının nedenleri hakkında biraz daha fazla şey bildiğimize göre, nanenin tüm özelliklerinden yararlanmak için onu nasıl kullanabilirsiniz? Şimdi, aralarından ihtiyaçlarınıza en uygun olanları seçebileceğiniz çeşitli seçeneklere göz atacağız.

Huzursuz Bağırsak Sendromu İle Savaşmak İçin Nane

Bu en geleneksel seçenektir ve iki farklı seçeneği vardır: önceden hazırlanmış nane çay poşetleri satın almak, ya da yaprakları satın alıp çayı kendiniz yapmak. İlk seçenek oldukça kolaydır. İkinci seçeneği tercih ederseniz ise, hadi nasıl nane çayı yapacağınıza bakalım.

Malzemeler

 • 20 gram taze nane
 • Su (500 ml)

Hazırlanışı

 • Önce ocağın üzerine bir tencereye su koyun.
 • Ardından naneyi iyice yıkayın ve su kaynamaya başlayınca tencereye ekleyin
 • Su kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve tencerenin üstünü kapatın
 • Bundan sonra yaklaşık 5 dakika bekletin
 • Son olarak süzün ve servis yapın
Cam bir demlik ve bardakta nane çayı.
Nanenin özelliklerinden yararlanmanın en yaygın yolu çay yapmaktır. Semptomlarınızı kontrol altına almak için bu çayı günde birkaç kez içebilirsiniz.

Malzemeler yaklaşık 4 bardak nane çayı yapmalıdır. Kendinizi iyi hissetmediğinizde ya da huzursuz bağırsak sendromu semptomlarınız ortaya çıkacaklarına dair sinyaller gösterdiğinde bunu için – bunu semptomları rahatlatmak ve sağlığınızı iyileştirmek için yapın.

Nane Uçucu Yağı

Huzursuz bağırsak sendromu ile savaşmak için nane kullanmanın bir başka yolu da uçucu yağlardır. Nasıl? Herhangi bir doğal gıda mağazasında bulabileceğiniz bazı kapsüller satın alın. Her bir kapsülün nane içeriğine bağlı olarak, paket onları nasıl almanız gerektiğini belirtecektir.

Ancak, hastalığın “akut” olarak kabul edeceğiniz bir aşamasından geçiyorsanız, yaklaşık iki hafta ya da bir ay boyunca her gün bir ila iki kapsül nane (yaklaşık 180-200 mg) almanız normaldir. Kapsüllerle ilgili iyi olan şey, onları her yere götürebilmenizdir, bu nedenle ihtiyacınız olduğunda onları almanız kolaydır.

Hem çay hem de kapsüller, huzursuz bağırsak sendromunun neden olduğu ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca, diğer semptomların da çok daha seyrek olduğunu fark edeceksiniz. Akılda tutulması gereken bir şey, bunun doğal bir çare olduğudur. Bu, faydalarını görmeye başlamanızın birkaç gün alması gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca semptomlarınız iyileşmezse hemen doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Buna ek olarak, daha önce bahsettiğimiz semptomlardan olabildiğince kaçınmak için sıkı bir diyet sürdürmenin önemli olduğunu da unutmamalıyız.

Stresi de unutmayın. İyice dinlenmenin yanı sıra meditasyon, yoga ya da başka bir spor türü yapmak, huzursuz bağırsak sendromunuzu mümkün olduğunca kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Otero W., Gómez M., Sindrome de intestino irritable. Rev Col Gastroenterol, 2005.
 • Cash BD., A minty breath of fresh air for irritable bowel syndrome. Gastroenterology, 2020.
 • Gallegos Zurita M., Las plantas medicinales: principal alternativa para el cuidado de la salud, en la población rural de Babahoyo, Ecuador. Ana Fac Med, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.