İdrar Yapmada Zorluk: Sebepleri ve Semptomları

24 Mart, 2019

Disüri, idrar yapmada zorluk ve idrarınızı yaparken ortaya çıkan acı ve yanma hissine denir. Bu neredeyse her zaman idrar yolu enfeksiyonunuz olduğuna işarettir.

Çok yaygın bir rahatsızlık olan idrar yapmada zorluk yaşama durumu, daha çok aktif cinsel hayatı olan genç kadınları etkiler. Aynı zamanda hamile kadınlar, diyabeti olan kişiler ve diğer mesane problemi olan insanlar da idrar yapmada zorluk problemi yaşayabilir.

Bu tür idrar yolu enfeksiyonlarına erkeklerde daha az rastlanır. Erkekler idrarını yaparken acı hissederse, bunun sebebi üretrit veya prostata bağlı başka bir rahatsızlık olabilir.

vajinal enfeksiyonlar

Semptomlar Nelerdir?

İdrar yapma sırasında hissedilen acı erkeklerde ve kadınlarda genellikle çok farklıdır. Ancak kadınların da erkeklerin de idrar yapmaya başladığında şiddetli bir yanma, sızı ya da sonrasında ortaya çıkan ağrıyı hissetmeleri muhtemeldir.

İdrarınızı yapmaya başladığınızda bir acı hissediyorsanız, bu bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gösterir. Diğer yandan, eğer idrar yapmayı bitirdiğinizde bir acı hissediyorsanız, çok ciddi bir mesane ya da prostat probleminiz olabilir.

Bu yazımıza da göz atın: İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Bu Doğal Çare İle Tedavi Edin

Bazı kadınların hissettiği acı vücudun içinden gelebilir ve sebebi de idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Fakat diğer durumlarda, acı vücudun dışından kaynaklanır ve sebebi cildin iltihaplanması ya da tahriş olmasıdır.

Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolunda, mesanede ya da böbreklerde yaşanan bir enfeksiyon, disürinin (idrar yapmada zorluk) en yaygın nedenleridir. En yaygın enfeksiyon tipleri bir mesane enfeksiyonu olan sistit ya da böbrek enfeksiyonu anlamına gelen piyelonefrittir. Bu enfeksiyon aynı zamanda bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucu da olabilir.

kadınlarda sistit idrar yolu

Diğer Olası Nedenler

 • Sonda takıldıktan sonra oluşan lokal bir yara, tahriş veya cinsel temas olabilir.
 • Anatomik tıkanıklık ya da bozukluk.
 • Yaralar. Eğer genital bölgenizin dış kısmında bir yara varsa nedeni bu olabilir.
 • Dış etkilerden kaynaklanan tahriş. Genelde bazı vajinal ürünlerin aşırı kullanımı sebebiyle ortaya çıkar.
 • Hormonal etkiler.
 • Nörolojik hastalıklar.
 • Böbrek, mesane, vajina ya da vulva kanseri.
 • Bağışıklık sistemini etkileyen problemler.
 • Böbrek ya da mesane taşları.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
 • Kanser ilaçları gibi bazı ilaçlar. Maalesef, bu tür ürünler mesane rahatsızlığı gibi yan etkilere neden olabiliyor.
 • Böbrek, vajina veya mantar enfeksiyonları.

Nasıl Tespit Edilir?

Doktor, hastanın tıbbi kayıtlarını gözden geçirecektir ve ne kadar sık idrar yaptığını soracaktır. Ayrıca doktorun, hastanın daha önce bu semptomları yaşayıp yaşamadığını da bilmesi gerekir.

Karın veya dış genital bölge muayenesi yapılması gerekebilir. Kadınların jinekolojik muayene olması gerekir. Doktor ayrıca mikroskop altında incelenmesi amacıyla laboratuvara gönderilecek bir idrar örneği isteyecektir.

İçerisinde kan olup olmadığı tespit edilecektir. Daha sonra yapacakları işlem, idrar örneğinden bir kültür oluşturup içerisinde bakterinin ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek ve eğer varsa bakterinin türü saptamak olacaktır.

İdrar Yapmada Zorluk Nasıl Tedavi Edilir?

En çok tavsiye edilen tedavi şekli antibiyotiklerdir; ama bu enfeksiyona neden olan faktörleri önceden bilmek önemlidir. Yukarıdaki durumlardan herhangi biri için, bol bol su içmeniz önerilir. Çünkü böylece idrar yaparken ortaya çıkan acının etkisini en aza indirebilirsiniz.

 • González Monte, E. (2010). Infecciones de tracto urinario. Nefrología. https://doi.org/10.3265/Nefrologia.2010.pub1.ed80.chapter1830
 • Grant, D. C. (2010). Effect of water source on intake and urine concentration in healthy cats. Journal of Feline Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1016/j.jfms.2009.10.008
 • Alós, J. I. (2005). Epidemiología y etiología de la infección urinaria comunitaria. Sensibilidad antimicrobiana de los principales patógenos y significado clínico de la resistencia. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia Clinica. https://doi.org/10.1157/13091442