İdrar Zorluğu: Sebepleri ve Semptomları

Disüri idrarınızı yaparken ortaya çıkan acı ve yanma hissine denir. Bu neredeyse her zaman idrar yolu enfeksiyonunuz olduğuna işarettir. Başka sebepleri de olabilir ve bazı durumlarda, sizin daha fazla idrar yapmanıza sebep olabilir.

Bu çok yaygın bir rahatsızlıktır ve daha çok cinsel hayatları olan genç kadınları etkiler. Aynı zamanda, hamile kadınlar, diyabeti olan kişiler ve diğer mesane problemi olan insanlar da idrar zorluğundan etkilenebilir.

Bu tür (disüri) idrar yolu enfeksiyonlarına erkeklerde daha az rastlanır. Erkekler idrarlarını yaparken acı hissederlerse bunun sebebi üretrit veya prostata bağlı başka bir rahatsızlık olabilir.

vajinal-enfeksiyonlar

Semptomlar nelerdir?

İdrar yapma sırasında hissedilen acı genellikle erkeklerde ve kadınlarda çok farklıdır ama kadınların da erkeklerin de idrarlarını yapmaya başladıklarında şiddetli bir yanma veya sızı ya da genelde olduğu gibi idrar yapma bittiğinde ortaya çıkan ağrıyı hissetmeleri muhtemeldir.

İdrarınızı yapmaya başladığınızda bir acı hissediyorsanız bu bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gösterir. Diğer yandan, eğer idrar yapmayı bitirdiğinizde bir acı hissediyorsanız, çok ciddi bir mesane ya da prostat probleminiz olabilir.

Bazı kadınların hissettiği acı vücudun içinden gelebilir ve sebebi de idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Fakat diğer durumlarda, acı vücudun dışından kaynaklanır ve sebebi cildin iltihaplanması ya da tahriş olmasıdır.

Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolunda, mesanede ya da böbreklerde yaşanan bir enfeksiyon disürinin veya idrar yaparken acı yaşamanın en yaygın nedenleridir. En yaygın enfeksiyon tipleri bir mesane enfeksiyonu olan sistit ya da böbrek enfeksiyonu anlamına gelen pyelonefrittir. Bu enfeksiyon aynı zamanda bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucu da olabilir.

sistit

Diğer Olası Nedenler

 • Travma. Bunun sebebi bir sonda yerleştirilmesinden kaynaklanan lokal bir yara ya da tahriş etme olabilir veya cinsel temastan dolayı ortaya çıkabilir.
 • Anatomik tıkanıklık ya da bozukluk.
 • Yaralar. Eğer genital bölgenizin dış kısmında bir yara varsa nedeni bu olabilir.
 • Dışarıdan gelen tahriş. Genelde bazı vajinal ürünlerin aşırı kullanımından ortaya çıkar.
 • Hormonal etkiler.
 • Nörolojik hastalıklar.
 • Böbrek, mesane, vajina ya da vulva kanseri.
 • Bağışıklık sistemini etkileyen problemler.
 • Böbrek ya da mesane taşları.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
 • Kanser ilaçları gibi bazı ilaçlar. Maalesef, bu tür ürünler mesane rahatsızlığı gibi yan etkilere neden olabiliyor.
 • Böbrek, vajina veya mantar enfeksiyonları

Nasıl Tespit Edilir?

Doktor, hastanın tıbbi kayıtlarını gözden geçirecektir ve ne kadar sık idrar yaptığını soracaktır. Ayrıca doktorun, hastanın daha önce bu semptomları yaşayıp yaşamadığını da bilmesi gerekir.

Karın veya dış genital bölge muayenesi yapılması gerekebilir. Kadınların jinekolojik muayene olması gerekir.

Doktor ayrıca mikroskop altında incelenmesi amacıyla laboratuvara gönderilecek bir idrar örneği isteyecektir. İçerisinde kan olup olmadığını doğrulayacaklardır. Daha sonra yapacakları işlem, idrar örneğinden bir kültür oluşturup içerisinde bakterinin ortaya çıkıp çıkmadığını doğrulayacaktır ve eğer varsa bakterinin türü saptanacaktır.

Disüri Tedavisi

En çok tavsiye edilen tedavi şekli antibiyotiklerdir ama bu enfeksiyona neden olan faktörleri önceden bilmek önemlidir. Yukarıdaki durumlardan herhangi biri için, bol bol su içmeniz önerilir çünkü böylece idrar yaparken ortaya çıkan acının etkisini en aza indirebilirsiniz.