İlaçlar: Etkilerini Kaybetmesine Neden Olan 6 Hata

Sağlık oldukça ciddi bir konudur; bu yüzden de tıbbi tedavileri tümüyle uygulamalıyız ve hiçbir koşulda doktora danışmadan ilaç kullanmamalıyız.
İlaçlar: Etkilerini Kaybetmesine Neden Olan 6 Hata
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Bazı ilaçlar vücudumuzda beklediğimiz etkiyi yaratmaz. Bu durum zaman zaman sizin de başınıza geliyorsa ve kendinize bunun neden olduğunu soruyorsanız yapıyor olabileceğiniz hatalara bir göz atın.

Genelde, hasta olduğumuzda ilaçların mucizevi güçlerine inanırız. Bununla birlikte, bu ilaçların etkileri her zaman umduğumuz gibi olmayabilir. Ancak kullandığımız hapların istediğimiz kadar kısa bir sürede etki etmemesinin sebebi kendi hatalarımızdan dolayı olabilir.

Dikkatli olun çünkü ilaçların etkinliğini değiştirebilen birtakım faktörler keşfedilmiştir.

1. Hapı neyle içtiğinize dikkat edin

bir bardak süt

İlaçlarınızı her çeşit içecekle birlikte kullanamazsınız. Bazen, hapı elimizdeki içecekle birlikte içmek gibi bir hataya düşeriz. Bununla birlikte, gerçek şu ki bazı içecekler hapların tedavi edici etkilerini belirgin ölçüde azaltabilir.

Örneğin, kahve ve kola ilacın hızla parçalanmasına neden olur. Çay da ilacın emilimini yavaşlatmaya eğilimli olduğundan tavsiye edilmez. İlaçlar süt ile de karıştırılmamalıdır çünkü süt ilacın etkilerini zayıflatır. Portakal suyu da tavsiye edilmez. Dolayısıyla, ürün tam tersini gerektirmedikçe ilaçları oda sıcaklığındaki suyla almak en iyisidir.

2. İlaçları yanlış yiyeceklerle kullanmak

Belirli ilaçları belirli yiyeceklerle almak da iyi bir fikir değildir. Örneğin, yemek saatlerinde belirli hapları almamak iyi bir fikir olacaktır. Özellikle ilaç kullanırken bunları lif bakımından zengin yiyeceklerle karıştırmamaya dikkat etmek gerekir.

Bunun nedeni, bu gıda grubunun vücut için yararlı olan bileşenlerin bir kısmını ortadan kaldırabilmesidir. Bu yiyecekler arasında yulaf, karnabahar, çilek, yeşil yapraklı sebzeler, balkabağı, baklagiller, mantar ve buğday unu ile yapılan besinler yer alır.

Ayrıca, genellikle belirli ilaçları kullanırken belirli bir diyet yapmak zorunda kalabilirsiniz bu yüzden yapılacak en iyi şey bu talimatları takip etmektir.

3. İlaçları doğru zamanda almamak

bir bardak dolusu hap

Tüm bunların yanı sıra, ilaçlarınızı aldığınız programa uymak da önemlidir. Özellikle söz konusu antibiyotiklerse ilaçların zamanını geçirmemek ayrı bir önem taşır.

İlaçların etkili olabilmesi için, doğru dozda alınması gerektiğini aklınızda bulundurun. Eğer gerekli dozu kullanmazsanız istenen etkileri alamazsınız. Eğer yaygın olarak yapılan bu hataları aklınızda tutamayacağınızı düşünüyorsanız bir yere not edin.

4. Aynı anda birden fazla ilaç kullanmak

Aynı anda çeşitli ilaçlar kullanmanız gerekiyorsa ancak bunları bir arada kullanıp kullanamayacağınızdan emin değilseniz, bu ilaçları biraz zaman geçtikten sonra kullanmak en iyisi olacaktır. Her ilaç arasında en az yarım saat olmalıdır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Anti-Anksiyete İlacı Kullanım Kılavuzu

5. Tedavi bitmeden ilaç kullanımını yarıda kesmeyin

elinde ilaçlar olan kadın

İyileştiğinizi düşünseniz bile, yapmanız gereken en doğru şey tedaviye sonuna kadar devam etmektir. Çoğunlukla iyileştiğimizi düşünerek ilaç kullanmaya ara veriyoruz ancak bu hastalığın tekrarlamasına neden olabilecek önemli hatalardan bir tanesidir.

Bu nedenle, kendinizi daha iyi hissetseniz de, belirtilen süre boyunca tedaviye devam edin. Bunu yaparak, semptomlarınızdan kurtulacak ve hastalığın yeniden nüksetmeyeceğinden emin olacaksınız.

6. Bir doktora danışmadan ilaç kullanmayın

Eğer bir doktora giderseniz ve size kullanmanız gereken ilaçları söylerse, reçeteye uygun olarak tedavinizi takip edin. Her zaman etkili olmayan veya size beklediğiniz sonuçları vermeyen homeopatik çözümler vardır. Eğer doktorunuz size bir ilaç veriyorsa, o ilacı kullanmalı ve onun yerine bir alternatif koymaya çalışmamalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Asla Karıştırmamanız Gereken Yiyecekler ve İlaçlar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Asla Karıştırmamanız Gereken Yiyecekler ve İlaçlar

Bazı ilaç çeşitleriyle iyi etkileşime girmeyen bazı gıdalar olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bunlar hakkında daha fazla bilgi edinin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.