İlişki Amnezisi: Partnerim Önemli Şeyleri Unutuyor

Partneriniz sizin için önemli olan anları, tarihleri veya konuşmaları unutuyorsa, ilişki amnezisi ile karşı karşıya olabilirsiniz.
İlişki Amnezisi: Partnerim Önemli Şeyleri Unutuyor
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2023

Partneriniz hiç yıldönümünüzün veya doğum gününüzün tarihini unuttu mu? Söylediğini bildiğiniz şeyleri söylediğini inkar mı ediyor? Bir sorundan sonra barıştığınız o önemli akşam yemeğini hatırlamıyor mu? Bu durumlar size tanıdık geliyorsa, romantik partneriniz ilişki amnezisinden muzdarip olabilir.

Bu, herkesin başına gelebilecek yaygın bir olgudur ve farklı nedenlere bağlıdır. Bununla birlikte, çiftler arasındaki birçok tartışmanın da kaynağı budur. Yanlış anlaşılırsa veya çok sık meydana gelirse, bağı derinden etkiler. Nelerden oluşur ve bununla nasıl başa çıkılır?

İlişki amnezisi nedir?

İlişki amnezisi, bir ilişkide bir kişi için önemli olan anları, olayları veya durumları sistematik olarak unutmaktan oluşur. Eşleri, ilişkilerinde önemli olan ilgili tarihleri, önemli paylaşılan deneyimleri veya konuşmaları unutabilir.

Sadece özel bir gezi ya da konser gibi olağanüstü deneyimlerden bahsetmek zorunda değil, aynı zamanda gündelik anlara da atıfta bulunabilir. Aynı şekilde unutulabilen sadece olumlu durumlar değil, aynı zamanda daha tatsız tartışmalar veya durumlar da unutulabilir.

Kısacası, eşlerden biri, diğer kişi için duygusal açıdan son derece önemli olan bir şeyi hatırlamakta sorun yaşıyor. Aynı nedenle mükemmel bir şekilde hatırlayanlar, partnerinin bunu nasıl unutmuş olabileceğini anlayamaz.

İlişki amnezisi.
İlişkisel amnezi, çift arasında çatışmalara yol açabilir.

İlişki amnezisinin nedenleri nelerdir?

İlişki amnezisinin kökenleri her zaman aynı değildir. Nereden geldiğini anlamak için, bizi şu ya da bu yönde yönlendirmek için ilişkideki diğer davranış ve dinamikleri analiz etmek gerekir. Buna rağmen, işte en yaygın nedenleri sıralıyoruz.

Farklı perspektifler

Bu, ilişki amnezisinin ortaya çıkmasının en sık nedenlerinden biridir: her partner olayları farklı bir şekilde işler, hisseder ve yaşar. Aynı nedenle anıları da aynı değildir. Bu, bir kişi için önemli olan bir konuşma veya olayın diğer kişi için o kadar önemli olmayabileceği anlamına gelir.

Her insan farklı anlara değer verebilir ve öncelik verebilir, hatta aynı durumu farklı yorumlayabilir. Bu şekilde her ikisinin de hafızası farklılaşacak ve bu da tartışmalara yol açabilecektir. Belki de hiçbiri (veya her ikisi) kendi açıklamalarında haklı değildir, çünkü her biri bunu kendi yöntemiyle deneyimlemiştir.

Dikkat ve bağlılık eksikliği

Bazen bu hafıza eksikliği ilgi eksikliğinden kaynaklanır. İlişki bir rutine girmişse, kişi bunu otomatik olarak ve aklı başka yerdeyse, o zaman dikkat etmeyeceği için anıları zihninde kodlaması daha zor olur.

Duyguların hafızanın sağlamlaştırılmasında temel bir rol oynadığı ve yoğun bir duygu ile ilişkilendirdiğimiz bilgilerin saklanması ve geri alınmasının daha kolay olduğu da bulunmuştur.

Bu nedenle kişinin duyguları solmuşsa ve partneriyle geçirdiği zamanı sadece alışkanlık olarak yaşıyorsa, hafızası daha sık bozulur.

Daha fazlasını öğrenin: Aşkta Şüpheler: Benim Sorunum Ne?

Kişisel özellikler

Farklı kişiliklere sahip olmak da ilişki amnezisi ile ilişkilidir. Bir kişinin her şeyi hatırlama eğiliminde olduğu ve diğerinin unutma eğiliminde olduğu durumlarda, birincisinin nevrotik özelliklere sahip olması ve ikincisinin çok fazla şimdiki zamanda yaşaması yaygın bir durumdur.

İlki için, her kelimeyi ve deneyimi hatırlamak çok önemlidir ve eşleri bunu yapmazsa bunu bir suç olarak kabul edeceklerdir. Aksine, ikincisi günlük faaliyetlere daha fazla odaklanacak ve geçmişte olanlara daha az önem verecektir.

Bununla birlikte, ilişkilerdeki tatminsizlik ve nevrotiklik birbiriyle ilişkilidir, bu nedenle gariplik er ya da geç ortaya çıkacaktır.

Duygusal manipülasyon

Son olarak, bu bariz hafıza eksikliğinin bir duygusal manipülasyon stratejisi olduğunu göz ardı edemeyiz. Bir şeyi hatırlamadığını iddia etmek, sorumluluktan kaçmak, diğer kişinin söylediklerini geçersiz kılmak veya başka türde bir çıkar elde etmek için bir araç olabilir.

Dahası, sistematik olarak uygulanırsa bu, partnerin kendi yargısından şüphe duymasına ve diğerinin insafına kalmasına yol açabilir. Bu, gaslighting olarak bilinir.

yemekte tartışan çift
Bazı ilişkilerde, eşlerden biri diğerini manipüle etmek amacıyla ilgili olayları hatırlamıyormuş gibi yapar.

Bu önemli konu hakkında daha fazlasını buradan okuyun: Sağlığınıza Zarar Veren 5 Duygusal Şantaj Türü

İlişki amnezisinin sonuçları nelerdir?

Çiftlerdeki ilişki amnezisinin sonuçları her partner için farklıdır. Genellikle hatırlayan kişi, diğerinin unutkanlığından gücenebilir, incinebilir ve hor görebilir. Eşlerinin onları dikkate almadığını, birlikte geçirdikleri zamanın kıymetini bilmediklerini ve hayatlarında bir öncelik olmadıklarını hissedebilirler.

Öte yandan, amnezi olan kişi, diğerinin sürekli suçlamaları nedeniyle baskı, talep ve taciz hissedebilir. Partnerin sevgi veya bağlılık eksikliği suçlamaları acı verici ve saldırgan olabilir, bu da çok sayıda çatışmaya ve tartışmaya yol açar.

Bunun hakkında ne yapabiliriz?

Bu durumda alınabilecek önlemler, sebebin ne olduğuna bağlıdır. Nedeni belirlemek için daha geniş bağlamı göz önünde bulundurmak gerekir. Dikkat eksikliği veya taahhüt eksikliği ise, bu tutum ilişkinin diğer yönlerinde görünür olacaktır. Bu aynı zamanda manipülasyon durumunda da geçerli olacaktır.

Bu gibi durumlarda, durumu değerlendirmeniz ve dürüstlüğünüzü korumak için ilişkiden ayrılmayı düşünmeniz önerilir. Profesyonel yardım almak, en iyi seçeneklerin ne olduğunu ayırt etmenin anahtarıdır.

Öte yandan, eğer ikisinin kişilikleri veya bakış açıları farklı olduğu için ilişki amnezisi algılanırsa, çiftin diğer yönleri yeterince işlev görecektir. Bu durumda iletişim ve esneklik belirleyici olacaktır.

Partnerinizin sizinle aynı olayları veya anları hatırlamaması – veya aynı şekilde hatırlamaması – sizi sevmediği veya sevmediği anlamına gelmediğini akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, size son tavsiyemiz, karşınızdaki kişiyi sizin yaptığınız gibi işlemeye, yorumlamaya ve hissetmeye zorlamamanız ve elinizden geldiğince anlayışlı olmanızdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (1997). Neuroticism, marital interaction, and the trajectory of marital satisfaction. Journal of personality and social psychology72(5), 1075.
  • Tyng CM, Amin HU, Saad MNM, Malik AS. The Influences of Emotion on Learning and Memory. Front Psychol. 2017;8:1454. Published 2017 Aug 24. doi:10.3389/fpsyg.2017.01454
  • Johnson VE, Nadal KL, Sissoko DRG, King R. “It’s Not in Your Head”: Gaslighting, ‘Splaining, Victim Blaming, and Other Harmful Reactions to Microaggressions. Perspect Psychol Sci. 2021 Sep;16(5):1024-1036. doi: 10.1177/17456916211011963. PMID: 34498522.
  • Logatt, C. A. (2016). ¿Cómo influyen las emociones en el aprendizaje? Descubriendo el cerebro y la mente – AE, 83, 6–7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.