İlişkiniz Parçalanırken İyileşmek

İlişkinizin parçalanıyor olduğu izleniminde misiniz? İlişkinizi tamir etmek ister misiniz? Eğer cevabınız evetse bunu yapmanın ilk aşamasının kendinizi değerlendirmek olduğunu bilmelisiniz.
İlişkiniz Parçalanırken İyileşmek

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2020

Tüm çiftler ilişkileri süresince bir dizi aşamadan geçer. Ve bunların hepsinde hep bir uyuma sahip gibi görünen çiftler bulunsa da, anlaşmazlıklar yaşayan ve genel bir uyum eksikliği olan, sürekli savaşta gibi görünen diğer çiftler de vardır. Peki ya siz? Küçük detaylar ile ilgili kavga mı ediyorsunuz? İlişkiniz parçalanıyor gibi mi hissediyorsunuz?

Sabır, sevgi ve iyi niyet ile her türlü engeli aşabilirsiniz. Aşağıda ilişkiniz parçalanırken iyileşmek için sekiz adımı detaylı bir şekilde konuşacağız.

İlişkiniz Parçalanırken Ne Yapmalısınız?

1. İçebakış

Bir sorunun var olduğunun farkında olmadığınızda problemi düzeltmek imkansızdır. Bu nedenle ilk adım güncel durumunuzun farkında olmak ve herhangi bir uyumsuzluğun nedenini aramaktır.

Bu bağlamda, hataları bulmak için en iyi yer kendi içinizdirCevaplarınız, ses tonunuz, sevgi verme yollarınız ile birlikte kendi davranışlarınızı değerlendirin ve her şeyden önemlisi, duygularınızı analiz edin.

Eğer herhangi bir çatışma ile ilgili kendi payınıza düşen suçu üstlenmeye yönelik bir isteğiniz yoksa çok az şeyin değişeceğini aklınızda tutun. Bundan dolayı içebakış elzemdir. Kendinize eleştirel bir şekilde bakabilmek partnerinize karşı daha empatik ve girişken olmanızı sağlayacaktır.

2. İlişkiniz Parçalanırken Diyalog Şarttır

Birbirleri ile diyalog kuran iki kişi.

Konuşmayan insanlar sorunlarını çözemezler. Diyalog elzemdir ve konuşmanın tonu da sakin olmalıdır. Eğer ithamlar ve küskünlüklerle dolu agresif bir tutum sergilerseniz bir anlaşmaya varamazsınız.

Kelimelerle birbirinize zarar vermemelisiniz. Olumsuz bir şey söylemeden önce düşünün, diğer insanları incitmemek ya da kötü hissettirmemek daha iyidir. Yani asla birbirinize karşı var olan saygınızı kaybetmemelisiniz.

3. Zaman ve Mesafe

Birbirlerine çok yakın uçan kuşların kanatları birbirine engel olabilir. Partnerinizin özel zamanı ve alanına saygı duymalısınız. Onları kontrolünüz ya da sorgulamanıza maruz bırakmak sağlıklı değildir.

Yalnız zamana saygı duyun (hem kendi zamanınıza hem de partnerinizinkine) ve bazı ayrı aktiviteler yapın. Varlığınızı onların üstüne zorlamak yerine bu mesafe ilişkinin nefes almasına ve birlikte zaman geçirme isteğinizin yenilenmesine olanak tanıyacaktır.

4. İlişkiniz Parçalanırken Güvenmeyi Öğrenmek

Güven her başarılı çiftin ilişkisinin temel direklerinden bir tanesidirGüven olmadan birlikte yaşayamazsınız ancak sizin vermeyi reddettiğiniz bir şeyi de karşınızdan talep edemezsiniz. 

Eğer ilişkiniz parçalanıyorsa güvenmeyi, dinlemeyi, ve kendinizi partnerinizin yerine koymayı öğrenin. Kıskançlığın kapılarını açmayın ve eğer şüpheleriniz varsa bunları sakin ve sevgi dolu bir şekilde ifade etmeyi tercih edin.

5. Cinsel Arzunuzu Yenileyin

Tartışmalar sizi partnerinizden sadece duygusal olarak değil aynı zamanda fiziksel boyutta da uzaklaştırır. Eğer sürekli kavga ediyor ya da sinirleniyorsanız ne siz ne de partneriniz birbirinize dokunmak istersiniz. Bu faktörler öpüşmek ya da samimi olmak ile ilgili herhangi bir arzuyu öldürür.

Bundan dolayı o gün uyumadan önce herhangi bir küçük karışıklığı çözmek önemlidir. Gerginliği uzatmayın, sadece öfkenin yaratıyor olabileceği kötü düşünceler çığını durdurmak için bir anlaşmaya ulaşın.

Seks yapmak tutkunun devam etmesi için şarttır. Herhangi bir an birbirinizi şaşırtmak ve sevişmek için iyi bir an olabilir.

6. Çift Terapisi

Çift terapisi alan bir çift.

İnsanların büyük çoğunluğu çift terapisine ihtiyaç duyduklarını inkar etmeye çalışırlar. Zayıflık göstermek genellikle insanları utandırır ya da ne diyeceklerinden korkmalarına neden olur. Ancak bu düşünce tarzı büyük bir başarısızlıktır.

Profesyonel yardım istemek gereklidir ve ilişkiye pek çok pozitif şey katabilir. Bu sebepten dolayı gerekli eforu göstermek ile ilgili tereddüt etmeyin ve size sizin ve partnerinizin sahip olabileceği herhangi bir problemi çözmenize yardım edebilecek bir terapiste danışın.

7. İlişkinizi Yeniden Başlatın

İlişkinizin en son ne zaman iyi gidiyor olduğunu hatırlıyor musunuz? Ne zaman bozulmaya başladı? İlişkinizi daha da kötüleştiren faktörleri bulmaya çalışmak için zamanda geriye gitmeniz gerekir.

Bir çözüm bulmak ve olaylar kötüye gitmeye başlamadan önce birbirinize karşı duyduğunuz duygusal yakınlığı geri kazanmaya çalışmaya başlamak, eğer bunu bir takım olarak yapmaya çalışırsanız daha kolay olacaktır. Ayrıca bunu çok geç olmadan, eskiden hissettiğiniz şeyleri kurtarmak neredeyse imkansız hale gelmeden yapmalısınız.

8. Bunların İkisini De İstemelisiniz

Son olarak, ve bu yazımızı sonuçlandırırken, parçalanan bir ilişkiyi kurtarmak için önemli bir gereklilik de olduğunu söylemeliyiz. Birbirinizi gerçekten sevmelisiniz.

Bundan dolayı, hem kendiniz hem de partneriniz ile dürüst olun. Çünkü, eğer ilişki yürümeyecekse bunu açık bir şekilde söylemek, kapıyı kapatmak ve bir sonra gelecek olan fırsatlara bakmak daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2013). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605
  • Carlen, A. M., Kasanzew, A., & López Pell, A. F. (2009). Tratamiento cognitivo conductual de los celos en la pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala.
  • Bolaños, I. (1998). Conflicto familiar y ruptura matrimonial: aspectos psicosociales. In Psicología Jurídica de la familia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.