İnce Telli Saçları Güçlendirmek İçin 5 Doğal Yöntem

Belli bazı doğal tedaviler ince telli saçların zayıf ve hassas yapısını ortadan kaldırıp onları güçlü ve canlı saçlara dönüştürebilir. 
İnce Telli Saçları Güçlendirmek İçin 5 Doğal Yöntem

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Saçların hacmini kaybetmesi, bugün pek çok kadının güzellikle ilgili endişelerinden biridir. Özellikle de ince telli saçlar dökülmeye ve zayıflamaya daha yatkındırlar. Bugün size ince telli saçları güçlendirmek için başvurulabilecek 5 doğal seçenekten bahsedeceğiz.

Saçlar çeşitli sebeplerle kırılganlaşabilir, incelebilir ve güçsüz hale gelebilirler. Başlıca sebeplerden bazıları, genetik faktörler, belli ilaçların içilmesi, stres, çevresel etkenlere maruz kalmak, agresif ürünlere veya işlemlere başvurmak, vitamin ve mineral eksikliği ve hormonal değişiklikler olarak sıralanabilir.

Bugün sizinle ince telli saçları güçlendirmek için kullanabileceğiniz 5 doğal çözümü paylaşmak istiyoruz. Eğer siz de ince telli saçlara sahipseniz, bu yöntemlerle güçlü, ipek gibi, dökülmeyen saçlara kavuşabilirsiniz.

Endişelenmeyin, bu ipuçları size yardımcı olacak.

İnce Telli Saçları Güçlendirmek İçin 5 Doğal Yöntem

1. Beslenmenize dikkat edin

saç diplerini inceleyen kadın

Güçlü saçlara sahip olmak istiyorsanız yedikleriniz önemlidir. Beslenme programınıza, yağsız et, yumurta, balık ve peynir gibi gıdalar aracılığıyla protein ekleyin.

Bitkisel kaynaklı yağları tercih edin. Kuru yemiş, avokado, ayçiçek yağı, soya yağı ve zeytinyağı ince telli saçları güçlendirmek için harikadır çünkü linoleik asit ve vitamin içerirler.

Ayrıca bolca A, B ve C vitamini almaya dikkat edin. Bunlar, metabolizmanızı, antioksidan seviyesini ve hücrelerin oluşumunu ve sürdürülmelerini desteklerler.

Beslenmenize takviye olarak folik asit, biyotin ve sülfür alın. Bu maddelerin eksikliği, güçlü saçlara sahip olmak için gerekli olan hücresel çoğalmayı azaltacaktır.

Son olarak günde en az 6-8 bardak su içmeyi de unutmayın. Saçınızın yenilenmesi için iyi hidrasyon çok önemlidir.

2. İnce telli saçları güçlendirmek için saç maskelerini deneyin

Maskeler, yaygın görülen saç sorunları için her zaman iyi çözümlerdir.

Badem yağlı, sirkeli ve yumurtalı maske

Malzemeler
 • 3 yemek kaşığı badem yağı (45 ml)
 • 1 yemek kaşığı sirke (15 ml)
 • 1 yumurta
Hazırlanışı ve uygulanması
 • Sarı bir renk alana kadar yukarıdaki malzemeleri karıştırın.
 • Bu karışımı ıslak saça uygulayın ve en az yarım saat saçınızda bekletin.
 • Ilık suyla durulayın.

Aloe veralı ve yumurtalı maske

Hem yumurta hem de aloe vera, saçınız için ideal olan özellikler barındırırlar. Yumurta, harika bir protein kaynağıdır ve aloe verada ince telli saçları güçlendirmek için başvurulabilecek yenileyici özellikler mevcuttur.

Malzemeler
 • 1 yumurta
 • 1 aloe vera bitkisi yaprağı
Hazırlanışı ve uygulanması
 • Homojen bir karışım elde edene kadar iki malzemeyi karıştırın.
 • En iyi sonucu almak için bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

Çemen otu maskesi

Çemen otunun saç için faydaları yüzyıllardır bilinmektedir.

Malzemeler
Hazırlanışı ve uygulanması
 • İnce telli saçları güçlendirmek için tohumları en az 10 saat boyunca suda bekletin.
 • Koyu kıvamlı bir karışım meydana geldiğinde saçınıza uygulayın ve durulamadan önce yarım saat boyunca saçınızda bekletin.

Bu maskenin içinde veya ayrıca kullanabileceğiniz bazı malzemeleri avokado, bal, yumurta sarısı ve yoğurt olarak sıralayabiliriz. Özellikle avokado maskesi saça parlaklık katmak ve saçı güçlendirmek için harikadır.

3. Ev yapımı şampuanları ve yağları kullanın

Saçınıza hacim katma vaadinde bulunan pek çok şampuan satılmaktadır. Ancak doğal ürünlere erişmek daha kolaydır. Onları hazırlamak kolaydır, daha ekonomiktirler ve uzun vadede daha sağlıklıdırlar.

Bu fikri sevdiyseniz size sarımsak, soğan, ısırgan otu, avokado ve hint yağı karışımını kullanmanızı öneriyoruz. Kokusu keskin olabilir ancak bu sizi endişelendirmesin çünkü kesinlikle kıl foliküllerini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Yağları saç derinize hafif masaj uygulayarak haftada bir veya iki kez uygulayın. Sonra ılık suyla yıkayın. Size tavsiye edebileceğimiz en iyi yağlardan bazıları şunlardır:

hacimli siyah uzun saçlı kadın

4. Agresif kimyasallardan ve işlemlerden uzak durun

Marketlerde veya kozmetik dükkanlarında satılan bazı saç boyaları ve şampuanlar saçınızın zayıflamasına yol açabilir. Bu ürünlerin içerisinde paraben, sülfat, boya ve silikon gibi agresif kimyasallar yer alıyor olabilir.

Saçınızda protein kaybına yol açan, onun donuk, kırılgan ve zayıf  görünmesine sebep olan başka kimyasal işlemler de vardır. Bu işlemlerden bazıları şöyledir:

 • Saçları düzleştirmek
 • Perma yaptırmak
 • Saçları boyamak

Ayrıca saç kurutma makinelerinin ve saç maşalarının yüksek sıcaklıkta düzenli olarak kullanılması da zararlıdır.

Saçlarınızı güçlendirmek istiyorsanız bir süre agresif işlemler yaptırmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca doğal ürünleri tercih edin. Marketten ürün almaya karar verirseniz paraben içermediğinden emin olun.

5. Stresten ve anksiyeteden kaçının

Stres saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Saçlarınız ince telliyse ve stresli bir dönemden geçiyorsanız, saçlarınız dökülmeye daha yatkın olacaklardır. Stresten uzak durmaya, sakin bir yaşam sürdürmeye çalışın.

Stresin psikolojik etkileri saçlarınızı zayıflatıp kolayca dökülmesine yol açabilir.

Saçınıza ve kişisel sağlığınıza iyi bakın. Daha güçlü ve hacimli saçlara kavuşmak istiyorsanız bu beş doğal ipucu, isteğinize ulaşmanızda size yardımcı olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.