İncelmek İçin Yağ Yerine Karbonhidratları Azaltmanın Önemi

Beslenmenizde karbonhidrat tüketimini azaltmak yalnızca daha kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlamaz, aynı zamanda pek çok sağlık problemini de önler. Bu, yağı tamamen hayatınızdan çıkartmak değildir, sadece doğru yağ tipini seçmektir.
İncelmek İçin Yağ Yerine Karbonhidratları Azaltmanın Önemi
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Giydiğiniz kıyafetin bedenini küçültmek için her daim yeni fikirler düşünen o insanlardan biri misiniz? Yalnızca tükettiğiniz yağ miktarına odaklanıp, başka şeyleri göz önünde bulundurmuyor musunuz?

Eğer durum bu ise, yazımızı okumaya devam edin çünkü istediğiniz şekle sahip olabilmeniz için karbonhidratı azaltmanın önemini sizlere anlatıyor olacağız.

Yalnızca karbonhidrat tüketiminin azaltılmasıyla pek çok probleminizin çözüldüğünü fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz. Anlamanız gereken en önemli nokta; karbonhidratları hayatınızdan tamamen çıkartmamanız, ancak en sağlıklı olanları tercih etmeniz gerektiğidir.

1. Düşük karbonhidrat şiddetli obezite ile savaşır

Eğer aşır kilolu biriyseniz, karbonhidratı azaltmanın size 6 ayda 5 kilo verdirebileceğini bilmelisiniz. Bu miktar bazı insanlara çok düşük gelebilir. Ancak şiddetli obezite mücadele edilmesi zor bir problemdir ve bu döngünün dışına çıkmak şu sağlık problemlerini azaltabilir:

 • Diyabet
 • Metabolik sendrom

Aşırı obez insanların düşük kalori diyetini uyguladıklarında şunları başarabildikleri ispatlanmıştır:

 • Düşük trigliserid seviyesi
 • Gelişmiş insulin direnci
 • İnsülin değerlerini sabit tutma

Kilo vermek ile ilgili olarak, düşük yağ ile beslenenler ve düşük kalorili beslenenler karşılaştırıldığında sonuçlar şu şekildedir:

 • Düşük yağ diyetini uygulayanlar 6 ayda yalnızca 1.9-4.2 kilo vermişlerdir.
 • Düşük karbonhidrat diyetini uygulayanlar ise 6 ayda 5.8-8.6 kilo kadar vermişlerdir.

Ayrıca şuna da bir bakın: Obeziteyi Önlemek için 7 Yol

2. Düşük karbonhidrata dayalı beslenme şekilleri aşırı kilolu gençlere yardımcı oluyor

büyüyen göbek

Sağlıklı bir ağırlıkta olmanın her zaman çok önemli olduğu bilinmektedir. Ancak, erken yaşta sağlık problemi yaşamamak için çocuklar ve gençlerin beslenmelerini daha dikkatli bir şekilde kontrol etmesi gerekiyor.

2000 yılında yapılan bir çalışma, karbonhidratı azaltmaya yönelik beslenme şekillerinin obez gençlerin kilolarını ve kardiyovasküler sorun riskini azalttığını kanıtlamıştır. 12 hafta sonunda sonuçlar şaşırtıcıdır: katılımcılar yaklaşık 9 kilo vermişlerdir.

Hatırlatmakta fayda var ki; gençler için bu değişiklikleri gerçekleştirmek duygusal sağlıkları açısından da oldukça önemlidir. Sağlıklı bir kiloya ulaştığınızda, aynı zamanda özsaygınız ve özgüveniniz de yükselir.

Bu diyet, iyi alışkanlıklarla desteklenmeli, size yardımcı olmayan alışkanlıkları düzeltmek için beslenme eğitimi ile birlikte takip edilmelidir.

3. Düşük karbonhidrat diyeti ruh halinizi de iyileştirir

sağlıklı aile

Görünüşünüzün her zaman kötü olduğunu mu fark ettiniz? Belki de, çok kolay bir şekilde depresifleşiyor ve sebebini bilmiyor musunuz? Bu durumda, yapılan bir çalışmanın, düşük karbonhidrat diyetinin şunlara yardımcı olduğunu ortaya çıkardığını bilmenizde fayda var:

 • İştah kontrolü
 • Uykusuzluk ile başa çıkma
 • Yorgunluk hissini azaltma
 • Mide problemlerini azaltma

Bu bağlamda, yediğimiz her şeyin beyin kimyamızda belirli bir etkisi olduğunu hatırlamakta fayda var. Aynı şekilde, yediğiniz çikolata daha mutlu olmanızda yardımcı olur, işlenmiş karbonhidratlar size kalıcı problemler verir.

Bir diğer çalışma, beslenmenizdeki kötü karbonhidratları azaltmanın zihinsel becerinizi geliştirdiğini ortaya koymuştur. Böylece, düşünme kapasiteniz ve tepkileriniz daha etkili olacaktır.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: İştahınızı Doğal Şekilde Kontrol Edin!

Yiyeceğiniz karbonhidratları seçme konusunda bazı öneriler

süpermarkette alışveriş
 • Hatırlamanız gereken ilk şey beslenmenizde karbonhidratların olması gerektiğidir. Yapılan en yaygın hata kilo vermek için karbonhidratları hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerektiğini düşünmektir.

Ancak, sağlıklı bir beslenme; enerji için ölçülü miktarda karbonhidrat gerektirmektedir. Eğer hiç alınmazsa, kısa sürede en basit eylemlerde bile tükenmiş hissedersiniz.

 • Karbonhidratları iyi kalitedeki lifler ile birleştirmek önemlidir. En iyi seçenekler tam tahıllar, sebzeler ve meyvelerdir. Vücudunuzun karbonhidratları işleyebilmesi için ortalama 18 gram lif tüketmelisiniz.
 • Beslenme uzmanınıza karbonhidratı takip etmeyi öğretmesi ve size gereken doğru miktarı söylemesi için danışın. Bu ölçüyü hesaplamak oldukça kolaydır ancak başlangıç eğitimine ihtiyacınız olacak.

Artık biliyorsunuz: yediğiniz karbonhidratlara dikkat etmek, beslenmenizde yağdan kaçınmanızdan çok daha önemli.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mobbs, C. V., Mastaitis, J., Isoda, F., & Poplawski, M. (2013). Treatment of diabetes and diabetic complications with a ketogenic diet. In Journal of Child Neurology. https://doi.org/10.1177/0883073813487596ç
 • Andersen, C. J., & Fernandez, M. L. (2013). Dietary strategies to reduce metabolic syndrome. Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders. https://doi.org/10.1007/s11154-013-9251-y
 • McGuinness, O. P., & Shiota, M. (2017). Carbohydrate metabolism. In The Clinical Chemistry of Laboratory Animals, Third Edition. https://doi.org/10.1201/9781315155807
 • Li, Y., Hruby, A., Bernstein, A. M., Ley, S. H., Wang, D. D., Chiuve, S. E., … Hu, F. B. (2015). Saturated Fats Compared with Unsaturated Fats and Sources of Carbohydrates in Relation to Risk of Coronary Heart Disease A Prospective Cohort Study. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2015.07.055

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.