İnterstisyel Sistit: Yatıştırmak İçin Doğal Çözümler

İnterstisyel sistitin üstesinden gelmek kolay değildir. Bu durum çok fazla rahatsızlığa yol açabilir ve sinir bozucu olabilir. Bu yazıda interstisyel sistiti yatıştırmaya yardımcı olacak doğal çözümleri keşfedin ve tıbbi tedavinizi tamamlayın. 
İnterstisyel Sistit: Yatıştırmak İçin Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Maalesef interstisyel sistit hastalığının olası nedenleri hala belirsizdir ve kesinlikle etkili olacağı söylenen herhangi bir tedavi yoktur. Bu durumun tedavisi tipik olarak yaşam tarzında yapılan değişiklikler ve aynı zamanda stresi kontrol altına almakla ilişkilidir. Stres ve anksiyete sıklıkla interstisyeli tetikleyebilir.

Bu nedenle semptomlarınızı yatıştırabilecek doğal çözümleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

İnterstisyel sistit nedir?

İnterstisyel sistit idrar torbasında rahatsızlığa ve ağrıya neden olan kronik bir hastalıktır ve kişinin sık sık tuvalete gitmek zorunda kalmasına yol açar. Semptomlar kişiye göre az da olsa değişiklik gösterebilir ancak genel olarak kadınları etkileyen bir durum olduğu söylenebilir.

Bu durum, kadınların hayat kalitesini büyük ölçüde etkiler. Ayrıca hem uyku bozukluklarına hem de cinsel ilişki esnasında acıya neden olabilir. Bunların yanında idrar torbasını etkileyen temel semptomlar da vardır. Son olarak interstisyel sistit genellikle ruh halinizi etkiler ve anksiyete, stres veya depresyonla birlikte gelebilir.

İnterstisyel sistiti yatıştırmak için doğal çözümler

İnterstistel sistiti yatıştırmak için önerilen doğal doğal tedaviler genellikle beslenmede yapılan bazı değişikliklere ve stres yönetimine dayanır. Ayrıca, tıbbi gözetim altında gerçekleştirilmesi kaydıyla, fizyoterapi de etkili olabilir.

Öte yandan hastalar aynı zamanda anksiyete ve/veya depresyon gibi durumlardan şikayetçilerse psikolojik yardım da almalılar. Seçeneklerden biri bilişsel davranışsal terapidir. Sakinleşmeyi desteklemeye yardımcı olan terapiler de iyi olabilir.

1. Turna yemişi (cranberry)

turna yemişi

Turna yemişi sistitle savaşmaya yardımcı belli özelliklere sahiptir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Öncelikle insterstisyel sistiti rahatlatmaya yardımcı olmak için turna yemişi suyu içebilir veya turna yemişi tabletleri alabilirsiniz. Bu, özellikle düzenli olarak bu durumdan muzdarip olan kişiler için faydalıdır.

Bu kırmızı meyve, önemli miktarda antosiyanidin içerdiği için sistite karşı savaşmaya yardımcı olur. Bu maddeler bakterinin idrar torbası duvarına yapışmasını engellemeye yardımcı olurlar.

2. Greyfurt tohumu özü

Greyfurt tohumu özü gün geçtikçe popülarite kazanan ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan doğal bir malzemedir. Geleneksel antibiyotiklerin yan etkileri olmadan, interstisyel sistiti yatıştırmanıza yardımcı olabilir.

Bu turunçgilin tohumları, antioksidan olmanın yanında, bakterinin ve mantarın gelişimini azaltan antimikrobik özelliklere sahiptirler. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için önemli bir takviye olabilir.

3. Ayı üzümü

İnterstisyel sistiti yatıştırmak için kullanabileceğiniz üçüncü doğal çözüm ayı üzümüdür. Bu sıradışı meyve hem interstisyel sistiti hem de genel olarak idrar enfeksiyonlarını önlemek ve rahatlatmak için etkili bir doğal çözümdür. Ancak enfeksiyonun erken aşamalarında ve her zaman tıbbi gözetim altında alınması tavsiye edilir.

Ayı üzümü yapraklarıyla diğer doğal çözümleri karıştırmak isteyeceksiniz. Ayrıca ayı üzümünün çayını içebilir, kapsül veya tablet şeklinde alabilirsiniz. Kapsül veya tablet şeklinde tüketecekseniz üretici tarafından belirtilen dozda kullanmalısınız.

Su içmek ya da içmemek?

elinde su bardağı olan kadın

Pek çok insanın düşündüğünün aksine su içmek sistiti iyileştirmek için faydalıdır.

Son olarak interstisyel sistiti olan kişiler çok sık tuvalete gitmekten yakınırlar. Bu nedenle bazıları sıvı alımlarını azaltmayı tercih eder. Bu, rahatsızlığı biraz azaltmaya biraz yardımcı olabilir.

Ancak gün boyunca yeterince su içmek aynı zamanda idrardaki toksinleri seyreltmeye de yardımcı olur. Bu toksinlerin yoğunluğu daha yüksek olursa daha rahatsız edici olacaklardır. Ayrıca vücudu susuz bırakmamak bağırsak geçişinin iyi olmasını da destekler; maalesef kabızlık da semptomları kötüleştirebilir.

İnterstisyel sistiti yatıştırmak için son ipuçları

Son olarak interstisyel sistiti yatıştırmak isteyenlere yaygın olarak önerilen bu iki tavsiyeyi unutmayın. Öncelikle pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış iç çamaşırları giyin.

İkincisi de tuvalete gittiğinizde özel bölgenizi her zaman düzgün bir şekilde temizleyin. Her zaman önden arkaya doğru olacak şekilde kurulayın.

Bu yazı sayesinde insterstisyel sistiti rahatlatmanıza veya en azından hayat kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olacak doğal çözümler ve tavsiyeler öğrendiniz. Bu doğal takviyeleri denemeye değer çünkü sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmazlar. Sorularınız varsa güvendiğiniz bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.