Isı İlaçları Nasıl Etkiler?

İspanya İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (AEMPS) her yıl sıcak hava dalgası durumunda güvenlikle ilgili bir belge yayınlamaktadır. Bu belge, ilaçların doğru kullanımı ve bunların nasıl korunacağı hakkında bilgiler içerir.
Isı İlaçları Nasıl Etkiler?
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Muhtemelen ısının ilaçları nasıl etkilediğine tanık olmuşsunuzdur. Yüksek yaz sıcaklıkları, ilaç stabilitesi üzerindeki olası etkileri nedeniyle dikkate alınması gereken bir faktördür.

İspanya İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (AEMPS) her yıl sıcak hava dalgası durumunda güvenlikle ilgili bir belge yayınlamaktadır. Bu belge, ilaçların doğru kullanımı ve bunların nasıl korunacağı hakkında bilgiler içerir. Ayrıca, belirli tıbbi durumları olan hastalar için özel sıcak hava dalgası önerileri içerir.

Sıcak havalarda ilaçlar nasıl saklanır

Yüksek sıcaklıklarda, 2 ila 8°C arasında saklanacak ilaçlar buzdolabından çıkar çıkmaz tüketilmelidir. Öte yandan, 25 veya 30°C’nin altındaki sıcaklıklarda saklanması gereken ilaçlar genellikle daha fazla ısıyı tolere edebilirler.

İlaçlarınızı taşırken, gerekirse portatif bir buzdolabına başvurarak koruyucu önlemleri dikkate almalısınız. Her durumda, ilaçlar genel olarak uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdır. Ancak bazı insanlar onları arabalarının bagajında ​​güneşe bile maruz bırakıyor!

Herhangi bir ilaç almanız gerekiyorsa, ilaç prospektüsünü dikkatlice okumanız ve herhangi bir sorunuz varsa ya da   anlamadığınız veya hakkında endişelendiğiniz uyarılar olması durumunda eczacınıza danışmanız iyi olur. Bazı ilaçlar soğutma gerektirdiğinden, uzmanlar bunları 25 ila 30°C’den daha sıcak ortamlardan uzak tutmayı tavsiye ediyor.

eczanede ilaç tutan eczacı
İdeal saklama sıcaklığının ne olduğunu öğrenmek için ilaç prospektüsünü okumalısınız.

Isı ilaçları nasıl etkiler?

Fitiller, ovüller veya kremler gibi bazı farmasötik formlar yüksek sıcaklıklara oldukça duyarlıdır. Bu durumda, aktif ilke ısıya değil, farmasötik formun kendisine duyarlıdır. Bu nedenle, ısının ilaçları nasıl etkilediğini tam olarak bilmek için farklı yönleri değerlendirmelisiniz. Onlardan bazıları:

  • Farmasötik form: Fitiller, ovüller veya kremler gibi spesifik farmasötik formlar, sıcaklık artışlarına karşı oldukça hassastır. Bu durumda, ısıya maruz kaldıktan sonra iyi durumda olup olmadıklarını görmek oldukça kolaydır.
  • Görünüm. Kutunun, sunumunun ve ilacın görünümünü yakından takip edin. Hem ambalajın hem de ürünün kendisinin iyi durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Tüketici, ilacın dış görünümünü analiz ettikten sonra stabilitesini belirleyen kişidir. Şüphe duyduğunuzda, ilacı kullanmamak en iyisidir.

Termolabil ilaçlar

Bir yolculuk sırasında, özellikle 2 ila 8°C arasında saklanması gereken, ısıya dayanıksız ilaçların korunması önemlidir. Bu ilaçlar için soğutulmuş izotermal ambalaj kullanılması esastır.

Isı, özellikle uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında ilacı etkileyebilir. Bu, etkisini değiştirebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. Yüksek sıcaklıklar söz konusu olduğunda, uzmanlar bu tür ilaçları buzdolabından çıkarır çıkarmaz almanızı önerir.

buzdolabında saklanması gereken ilaçlar
Bazı ilaçlar bütünlüklerini korumak için sadece buzdolabında saklanabilir.

Isı ilaçları nasıl etkiler: Bazı AEMPS önerileri

İspanya İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ilaçların yüksek sıcaklıklarda doğru kullanımı için bazı yönergeler oluşturmuştur. Bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Doktorunuza danışmadan tedavileri azaltmayın veya kesmeyin.
  • Dehidrasyon riski olduğunda, özellikle nefrotoksik ilaçlar olmak üzere, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) almaktan mümkün olduğunca kaçının.
  • Uzmanlar tedavide etkisizliğini kanıtladığından, ısı hastalığı durumunda asetaminofen almayın.
  • Doktorunuz size idrar söktürücü bir ilaç verdiyse, sıvı ve sodyum alımınızı yeniden ayarlamaları gerekeceğini unutmayın.
  • Diğer tedavilerle etkileşime girebileceği veya istenmeyen etkilere neden olabileceğinden, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almayın.

Sonuç

Yıl boyunca ve özellikle sıcaklıkların çok yüksek olduğu zamanlarda ilaçları doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan serin ve kuru yerlerde saklamalısınız. Herhangi bir şüpheniz varsa, önemli saklama bilgileri içerdiğinden, satın aldığınız ilaçların kullanma talimatını okumalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De La Rubia, A. (2006). Conservación de medicamentos termolábiles. Farmacia Hospitalaria. https://doi.org/10.1016/S1130-6343(06)73935-6

  • Ricote-Lobera, I., Ortiz-Martín, B., Fraile-Gil, S., Santos-Mena, B., Hidalgo-Correas, F. J., & García-Díaz, B. (2014). Estabilidad de los medicamentos termolábiles ante una interrupción accidental de la cadena de frío. Farmacia Hospitalaria. https://doi.org/10.7399/FH.2014.38.3.1164

  • Margarita, C., Peña, G., I, A. I. B., & Martínez, V. (2010). Estudio de estabilidad de tabletas de risperidona 3 mg Study of stability of Risperidone ( 3 mg ) tablets. Revista Cubana de Farmacia.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.