Parlak Ve Işıltılı Bir Cilt İçin Yemeniz Gereken 6 Yiyecek

Harici tedavilerin yanı sıra içten dışa cildimize iyi bakmak için vitamin ve mineral açısından zengin yiyecekleri yemeliyiz. 
Parlak Ve Işıltılı Bir Cilt İçin Yemeniz Gereken 6 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Sağlıklı cilt demek sağlıklı bir vücut demektir. Kusursuz, parlak ve ışıltılı bir cilt istiyorsanız, yıkama, tonik sürme ve nemlendirme gibi temel önlemleri almalısınız.

Ancak gerektiği kadar ciddiye almadığımız bir başka temel element daha vardır: Beslenmemiz!

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı yalnızca sağlığımız açısından faydalı olmakla kalmaz aynı zamanda cildimiz ve saçımız için de yararlıdır.

Kötü beslenme alışkanlıkları ve yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekler erken yaşlanmaya, kırışıklıkların, lekelerin ve diğer kusurların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Işıltılı Bir Cilt İçin Yemeniz Gereken Yiyecekler

1. Brokoli

bir kase brokoli

Brokolinin A vitamini oranı yüksektir. A vitamini nemli ve ışıltılı bir cilt için vazgeçilmezdir.

Ayrıca brokolinin içerisinde bol miktarda C ve E vitamini bulunur. Bu vitaminler vücudun kolajen üretmesine yardımcı olurlar. Kolajen cildin sağlıklı ve esnek kalmasını sağlar.

E vitamini aynı zamanda cildin hücresel zarını korumakla ve vücudu ultraviyole ışınlara (UV) karşı korumakla yükümlüdür.

2. Havuç

havuçlar

Havuç harika bir beta-karoten kaynağıdır. Beta-karoten genel anlamda sağlıklı ve ışıltılı bir cilt elde etmek için harikadır.

Ayrıca havuç yaşlanmayı ve sarkık cildi önlemeye de yardımcı olur. Aynı zamanda ilk kırışıklık belirtilerine karşı da savaşır.

İçerdiği antioksidanlar ve A vitamini sayesinde havuç, cildinizin yeniden yapılanmasına yardımcı olur ve onu UV ışınlarından korur.

3. Sağlıklı yağlar

iki adet balık

Vücudumuz normal hormon üretimi için çoklu ve tekli doymamış yağlara ihtiyaç duyar. Ayrıca hem cildimizin ve saçımızın sağlıklı kalması için hem de hastalıkları önlemek için onlara ihtiyacımız var.

Omega 3 yağ asitleri vücudumuzu deri iltihabı şeklinde ortaya çıkabilecek enflamasyondan korur. Ayrıca bizi cilt kanserinden koruma konusunda da önemli bir görev üstlenirler.

Aşağıdaki yiyeceklerde bulunurlar:

 • Zeytinyağı
 • Kuru yemiş
 • Yağlı balık (sardalya, ton balığı)
 • Tohumlar

4. Bal

bal

Bal, cildimiz için oldukça faydalı olan harika bir yiyecektir. Doğal nemlendirici görevi görür.

Maske şeklinde harici olarak uygulandığında antibakteriyel özellikleri sayesinde akne tedavisi arayışında olan insanlar için yardımcı olabilir.

Besleyici bir yiyecek olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. İçten dışa cildin iyileşmesine yardımcı olan pek çok mineral içerir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Demir
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Fosfat
 • Potasyum
 • Çinko

Ayrıca bal, cildinizin yumuşak ve kadife gibi olmasını sağlayacak sıkılaştırıcı ve yenileyici özelliklere sahiptir.

5. Yulaf

yulaf

Yulaf cilt için uygun en iyi nemlendiricilerden biridir. Onu maskeler için harika bir seçenek haline getiren nemlendirici ve kozmetik özellikleri vardır.

Harika bir lif kaynağıdır. Magnezyum, bakır, demir ve potasyum barındırır. Bunların hepsi vücudumuz ve cildimiz için temel minerallerdir.

Yulaf yemek açlığı dindirebilir ve vücuttan toksinleri atmak için hayati işlevi olan sindirimi iyileştirebilir.

Ayrıca yulaf içten dışa cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

6. Su

su sürahi bardak

Su, vücudumuz için temel bir bileşendir. Vücudumuzun temizlenmesine, oksijenlenmesine, nemlenmesine ve cildimizden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Vücudunuzu susuz bırakmamak cildinize iyi bakmanıza yardımcı olur. Ayrıca sağlık açısından da harika faydaları vardır.

Su, cilde esneklik ve nem kazandırır. Böylece cildin dış katmanındaki ölü hücreler nedeniyle kuru ve hasarlı bir görünümü olmasını engeller.

Nemli bir cilt her zaman beslenmiş durumdadır ve ışıl ışıl parlayacaktır. Ayrıca erken yaşlanmanın etkilerini ve kırışıklıkları da geri geri itecektir.

Cildinizin görünümünü iyileştirmeniz için tavsiyeler

Dengeli bir beslenme programı uygulamanın yanı sıra, aşağıdakilere de dikkat etmelisiniz:

 • Dışarı çıkarken her zaman güneş kremi sürün. 
 • Sigara kullanmaktan kaçının.
 • İhtiyacınıza uygun kozmetik ürünleriyle her gün cildinizi temizleyin ve nemlendirin.
 • Hiçbir zaman el sabununu yüzünüz için kullanmayın.
 • Yeterince dinlenmeyi ihmal etmeyin. 
 • 3 – 5 günde bir yastık kılıfınızı değiştirin.
 • Saçınızı cildinizden uzak tutun. Saçtaki yağ aknelere yol açabilir.

Cilt tipinize uygun kişisel bir bakım rutini ve beslenme programı belirlemek için dermatoloğunuzu ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca dermatoloğunuz size cildinizde alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara yol açmayacak en iyi losyonları ve kozmetik ürünlerini tavsiye edebilir.

Bu tavsiyelerin tamamına uyarsanız cildiniz her zaman genç ve sağlıklı görünür!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.