İstemli Düşük: Neleri Kapsıyor?

İstemli düşük, pek çok ülkede bu sıralarda yasal açıdan tartışılan bir konudur. Bugün size istemli düşüğün neleri kapsadığı hakkında her şeyden bahsedeceğiz. 
İstemli Düşük: Neleri Kapsıyor?

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2020

İstemli düşük hakkında konuşmak birçok kişi için şok edici olabilir. İster ideoloji ister dini inanç nedeniyle olsun, bu konu, insanların arasında büyük bir tartışma yaratma eğilimindedir. Hatta aynı ülkede, aynı konuda farklı mevzuatların uygulandığı bölgeler vardır.

Bu kürtaj türünün uygulanma nedenleri çok çeşitlidir. Kişisel kararlardan annenin sağlığını riske atan klinik durumlara kadar farklı sebepleri olabilir. Ayrıca yeterli güvenlik ile kontrollü bölgelerde bunların gerçekleştirmesi için yasal hükümler vardır.

İstemli düşük nedir?

İstemli düşük ile kastımız gebeliğin kasıtlı olarak durdurulmasıdır. Yani 20. haftadan önce hamileliğin durdurulması kararını içerir.

20 haftalık sınır sadece tekniktir. Kürtajın kabul edilmiş hemen hemen tüm tanımları, yaşayabilir bir fetüs ile yaşayabilir olmayan fetüs arasındaki engeli şart koşar. Bu, erken doğum durumunda, gebeliğin yarısı tamamlanmışsa hayatta kalma şansının daha fazla olduğu anlamına gelir.

Bu, konuyla ilgili mevzuatın ötesine geçer. Bazı eyaletlerde istemli düşüğe 20. haftaya kadar izin verilir. Bazılarında ise 12. veya 8. haftaya kadar izin verilir. Durum ne olursa olsun, bu değişkenlik, prosedürün konseptini etkilemez.

Gebeliğin sonlandırılması, gebeliğin yarısı tamamlandıktan sonra gerçekleşirse kürtaj yapılmaz. Genellikle bu koşullar, sürecin devam etmesini olanaksız hale getiren hastalıklarla karşılaşan annelerde oluşur. Örneğin, maternal pulmoner hipertansiyon vakaları için bu geçerlidir.

Gebeliğin süresine bağlı olarak istemli düşük, farklı teknikleri içerebilir. Doğru teknik, kadın için en az komplikasyon oluşturmak ve işlemden sonra enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak üzere belirlenir.

kürtaj indüksiyon fetüs
İstemli düşük, kişinin kendi tercihiyle gebeliğini sonlandırması veya klinik acil bir durum nedeniyle gebeliğin sona erdirilmesidir.

Prosedürler

İstemli düşüğün yasal olduğu ülkelerde onaylanan teknikler, uygulanabildikleri haftalara göre ayrılırlar. Bu nedenle ilk üç aylık dönem ve ikinci üç aylık dönem için farklı seçenekler vardır.

İlk üç aylık dönem için teknikler

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde -gebeliğin 14. haftasına kadar- seçenekler misoprostol ile vakum aspirasyon yönteminin bir araya gelmesinden oluşur. Aşağıda tartışacağımız gibi doktorlar bazı yöntemleri diğerlerine tercih ederler.

Misoprostol, düşüğe yol açan özellikleri uzun süredir bilinen bir ilaçtır. Satışı hemen hemen tüm ülkelerde kullanımı yasal konularla sınırlı tutulacak şekilde regüle edilmiştir. Rahim kasılmalarında artış yaratır.

İstemli düşüğü ilaç ile gerçekleştirmenin bir yöntemi de metotreksat ile bir araya getirmektir. Bu ilaç,  hücre çoğaltmayı engelleme özelliğine sahiptir. Birlikte kullanıldığında bu ilaçlar ceninin büyümesini durdurur ve rahmin içindekileri dışarıya doğru iter.

Kliniklerde, metotreksatın yerine profesyoneller, süreci hızlandırmak için misoprostol ile mifepristone’u bir araya getirirler. Ancak maksimum reçete süresi gebeliğin 10. haftasına kadardır.

Genel olarak bu ilaçların alınmasından sonraki 6 saat içinde kürtaj meydana gelir. Ancak bazı kadınlarda bu süreç daha uzun sürüp 48 saate kadar çıkabilir.

Üçüncü seçenek, uzmanların gebeliğin 16. haftasından sonra tavsiye etmedikleri aspirasyondur. Bu işlem, özel bir cihazla vajinadan fetüsü ve plasentayı çekmekten oluşur.

İşlemin yapılış şekli nedeniyle, sonrasında ağrı ve rahatsızlık olabilir. Ayrıca aspirasyonun yarattığı mikro travma nedeniyle kanama oluşur. Her şekilde bu, bir gün sürer ve kısa bir gözlem döneminden sonra kadın eve dönebilir.

İkinci üç aylık dönemde istemli düşük

İkinci çeyrekte fetüs büyüdükçe tıbbi açıdan durumu yürütmek daha karmaşık hale gelir. İki seçenek vardır: Dilatasyon ve indüksiyon.

Aslında dilatasyon, istemli düşüğü gerçekleştirmek için bazı tekniklerin bir araya getirilmesini içerir. Profesyoneller rahmi genişletmek için bazı aletleri kullanırlar. Daha sonra emme işlevi (aspirasyonda olduğu gibi) olan bir vakum oluştururlar ve son olarak organın iç kısmını kazırlar.

İyileşme genellikle hemen gerçekleşir ve kadının aynı gün taburcu edilmesi yaygın görülen bir şeydir. Ancak uygulanan yaklaşım türü nedeniyle, kadınların genişlemeyi takip eden ay boyunca belli bazı önlemleri uygulamaları gerekir.

İndüksiyon ile ilgili olarak, tekniğin bir tür doğum sancısını uyarmayı içerdiği söylenebilir. Bu nedenle profesyoneller bu tekniği yalnızca gebeliğin 15. ve 20 haftasındaki çok ilerlemiş vakalar için kullanırlar.

Uzmanlar, doğumdakine benzer kasılmaları ve ağrıyı teşvik etmek için ilaç verirler. Dışarı itme gerçekleşmezse, sağlık ekibi aspirasyona veya dilatasyona başvurur. Bunu yaparken rahimde daha sonra komplikasyonlara yol açabilecek herhangi bir kalıntı bırakmazlar.

jinekolog kadın hastane odası
İstemli düşük tüm ülkelerde yasal değildir. Bugün hala dünya çapında tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir.

İstemli düşük ancak yasalar çerçevesinde yapılabilir

İstemli düşük için yapılan bu işlemlerin bazı ülkelerde yasal olduğunu, bazılarında ise yasal olmadığını not etmeye değer. Dünyanın bir bölgesindeki yasalarla diğer bölgesindeki yasalar arasında pek çok fark vardır. Bu nedenle yasal açıdan her şey her yerde aynı şekilde geçerli değildir.

Hastanın hayatını riske atmamak için bu tipteki herhangi bir teknik tıbbi standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle yetkili klinikler, bu amaç için uygun hizmetlere ve araçlara sahip olmalıdırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Espinoza, Henry, and Lizbeth López Carrillo. “Aborto inseguro en América Latina y el Caribe: definición del problema y su prevención.” Gaceta Médica de México 139.s1 (2003): 9-16.
  • Pacora-Portella, Percy. “Aborto terapéutico:¿ realmente existe?.” Acta médica peruana 31.4 (2014): 234-239.
  • Raymond, Elizabeth G., Margo S. Harrison, and Mark A. Weaver. “Efficacy of misoprostol alone for first-trimester medical abortion: a systematic review.” Obstetrics and gynecology 133.1 (2019): 137.
  • Shi, Beibei, et al. “Comparison of Outcomes Between Repeated and a Single Dose of Mifepristone in Combination with Misoprostol for Abortion: a Retrospective Cohort Study.” LATIN AMERICAN JOURNAL OF PHARMACY 37.7 (2018): 1383-1387.
  • White, Katharine O., et al. “First-trimester aspiration abortion practices: a survey of United States abortion providers.” Contraception 99.1 (2019): 10-15..
  • Allen, Rebecca H., and Alisa B. Goldberg. “Cervical dilation before first-trimester surgical abortion (< 14 weeks’ gestation).” Contraception 93.4 (2016): 277-291.
  • Costescu, Dustin, et al. “Medical abortion.” Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada 38.4 (2016): 366-389.
  • World Health Organization. Medical management of abortion. World Health Organization, 2019.
  • Kapp, Nathalie, et al. “Medical abortion in the late first trimester: a systematic review.” Contraception 99.2 (2019): 77-86.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.