İyi Bir Uyku Çekmek için Gece Rutininizi İyileştirin

Geceleri alınan dinlendirici uyku, gün içinde yapılan aktiviteleri direkt olarak etkiler. Bu yazıda daha iyi bir uyku çekmek için gece rutininizi nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
İyi Bir Uyku Çekmek için Gece Rutininizi İyileştirin

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

İyi bir uyku çekmek için gece rutininizi iyileştirmenin yollarını mı arıyorsunuz?

Vücudun iyi bir şekilde dinlenmesi, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sağlıklı olmanın tadını çıkarmak için çok önemlidir. İyi bir gece rutininin vücuda kan basıncını dengelemek, fiziksel ve entelektüel aktiviteyi artırmak, hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmek, kaygıyı ve stresi azaltmak gibi pek çok yönden faydası vardır.

Bu sebeple dinlendirici bir uyku çekmek, kişinin yaşam kalitesini artırır fakat pek çok kişi uykuya dalmakta zorluk çeker. İş ya da kaygılar hakkında düşünülürken, vücut yorgun görünmese de zihin son hızla koşar.

Uykusuzluk kronik olabilir ve kişinin hayatını çok ciddi bir şekilde etkileyebilir. Bu durumda fiziksel aktiviteler zayıflayabilir, ruh hali kötü etkilenebilir ve yorgunluk hissedilebilir fakat gece rutinini iyileştirerek daha iyi bir uyku çekmek mümkündür.

İyi bir uyku çekmek için yatma vakti ritüelleri

uykuya dalamayan bir kadın saate bakıyor
Uykusuzluk, performans ve enerjiyi düşürerek yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Uyanıklık durumundan derin uykuya geçmek için bir geçiş aşaması gereklidir. Bu geçiş aşaması için iyi alışkanlıklarına sahipseniz uykuya dalmak daha kolay olacaktır. Fakat aynı şekilde eğer gece rutininiz uygun değilse de, bu sizin uykusuzluk ile uyku durumu arasındaki bağı koparamamanıza ve dinlenememenize neden olacaktır.

Bazen gece vakitleri, belirli hesapları kontrol edebileceğiniz, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, ders çalışabileceğiniz, evi temizleyebileceğiniz ya da ertesi günkü işlerinizi halledebileceğiniz tek zamandır. Bu sebeple uyku vaktini erteler ve tavsiye edilenden daha uzun süre ayakta kalırsınız. Bütün bunlar uykuya dalma yeteneğinizi etkileyebilir.

Vücudunuz sizi yorgun olduğu ve uyumak istediği konusunda uyardığı zaman onu dinlemiyorsanız uykuya dalmakta zorlanırsınız. Fakat bu, çok erken yatmanız gerektiği ya da gece yaptığınız her şeyi yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Basitçe söylemek gerekirse, kişinin görevlerine bir sınır koyması ve kendini belirli bir zaman geldiğinde durmaya zorlaması önemlidir. Bu zaman geldiğinde, uykuya dalmaya ve gece boyunca derin bir uyku keyfini çıkarmaya izin verecek bir rahatlama durumuna girene kadar kişi kendisini daha rahatlatıcı ve keyifli aktivitelere adamalıdır.

Şu yazı dikkatinizi çekebilir: İyi Uyku Çekmek için 9 Doğal Gıda

Elektronik aletleri bırakın ve ışıkları azaltın

bir adam yatakta telefonuyla oynuyor
Geç saatlere kadar  ya da sürekli ekrana maruz kalarak çalışmak gibi bazı alışkanlıklar uykuya dalabilmenizi etkileyebilir.

Vücudu, her şeyden önce zihni, uyumaya izin verecek bir rahatlama durumuna getirmek için, yatağa girmeden en az otuz dakika önce tüm uyaranları ortadan kaldırmak gerekir.

Yatağa girmeden yapılması gereken ilk şey, perdeleri kapatmak ve yalnızca loş ışıkları açık bırakmaktır. Bunun nedeni, gözlerin ışığı algılaması ve uyanık kalması için beyine sinyaller göndermesidir.

Televizyonlar, bilgisayarlar ya da cep telefonu ekranlarından yayılan parlak ışık, uykuya geçiş aşamasına zarar verir. Bu sebeple telefonda sohbet etmek, sosyal medyayı kontrol etmek ya da oyun oynamak gibi gece aktivitelerinden kaçınılmalıdır.

Aynı şekilde, çok geç saatlere kadar televizyon izlemek de tavsiye edilmemektedir. Çünkü bunların hepsi, sadece ışık nedeniyle değil, aynı zamanda yaydıkları ses nedeniyle de beyin için uyarıcı niteliği taşır. Loş ışık ve sessizlik, beyni dinlenmeye hazırlamak için en iyi ikilidir.

Daha fazlasını öğrenmek için okuyunuz: İyi Uyku Hijyeninin 10 Anahtarı

Gece rutinini nasıl iyileştirebilirsiniz?

bir kadın salatasına zeytinyağı döküyor
Gece vakti yemek yeme alışkanlığı da uyku vaktini etkileyebilir.

Gece rutini iyileştirmek ve daha uykunun daha verimli olmasını sağlamak için farklı pek çok şey yapılabilir, bunlardan biri de ne yediğine dikkat etmektir. Geceleri çok ağır öğünler yemek, vücudu yiyecekleri sindirmek için çok çalışmak zorunda bırakır ve doğal olarak bu, iyi bir uyku çekilmesine engel olur.

Öte yandan aç yatmak da iyi bir fikir değildir. İdeal olan, yatmadan en az bir saat önce hafif ama doyurucu bir yemek yenmesidir.

Bunlara ek olarak, kahve, çay ya da enerji içecekleri gibi bazı uyarıcı içecekler de uykuyu etkileyebilir. Uzmanlar, bu uyarıcı içeceklerin öğleden sonra içilmemesini tavsiye etmektedir.

Bir başka öneri de, yatağın sadece uyumak için kullanılmasıdır. Bunun sebebi, yatak yemek yemek, ders çalışmak ya da televizyon seyretmek gibi başka faaliyetler için kullanıldığında, beynin bu faaliyetler ile yatak arasında bir bağlantı kurmasıdır.

Dolayısıyla yatakta başka faaliyetler yapmak, yatağı bir uyarıcı faktör haline getirir ve üzerine uzanıldığı zaman sinir sistemi harekete geçer. Seks elbette bunun bir istisnasıdır, çünkü rahatlatıcı bir etkinliktir, yani daha iyi uyumanıza yardımcı olur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.